Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

MoPaRu/Priorix i dijabetes

Zamolila bih Vas za mišljenje o vezi ovog cjepiva i javljanja dijabetesa tip 1 (ukoliko za isti postoji genetska predispozicija). Da se cijepimo kako ide prema programu i nadamo da se neće ništa dogoditi? Pretpostavljam da bi se suprotno moglo učiniti kao neodgovorno ponašanje ili suvišno mudrovanje.

Postoje li kakve vjerodostojne studije koje su proučavale vezu ovog cjepiva (rubeola) i te bolesti? Kako je do sumnje na tu uzročno-posljedičnu vezu uopće došlo?

Darko Richter, dr. med.

Ne znam što mislite pod "mi" ("da se cijepimo ... "blunk, pretpostavljam da tu mislite na svoje dojenče ili malo dijete.
Bilo je ovakvih upita, pa ću vam odmah reći: ništa nije dokazano (u smislu veze MPR i okidanja dijabetesa tipa I u predisponirane djece), i čak, opovrgnuto je.
Evo malo opširnije odgovora:

U zadnjih 10-ak godina izvjesni JB Classen izašao je s teorijom da se neke autoimune bolesti češće ili više javljaju u sisavaca koji se cijepe kasnije, no ranije u životu. Radio je najprije na miševima, a na ljudima njije radio, ali je provodio neke epidemiološke studije u kojima je pokušavao pokazati kako se nakon cijepljenja po uobičajenom kalendaru, dakle, od navršenih 2-3 mj. života, javlja više juvenilnog dijabetesa, te da bi možda djecu trebalo početi cijepiti u prvih mjesec dana života. U svoje studije / razmatranja uvrstio je DTP, Hib, MPR i možda još neka cjepiva (nemam uvid u njegov kompletni opus). Čovjek ima ukupno 20-ak radova od kojih je, međutim, samo par istinskih studija na miševima i par eipdemioloških studija temeljenih na podatcima dječje populacije, a ostalo su dosta odmjereno iznesene hipoteze, pregledi, i pisma urednicima poznatih medicinskih časopisa. To je urodilo ozbiljnijim i većim epidemiološkim studijama koje, ali, nisu otkrile nikakav povećani rizik juvenilnog dijabetesa nakon DTP, MPR, Hib, hepatitis B i varicella cijepljenja po uobičajenom kalendaru.
Evo vam i dva linka na:
1. site koji upozorava na rizik juvenilnog dijabetesa i sadašnjeg kalendara cijepljenja: http://www.nvic.org/Diseases/juvenilediabetes.htm
2. site na kojem možete vidjeti koje su studije te rizike opovrgnule: http://www.chop.edu/consumer/jsp/division/generic.jsp?id=75817

Mislim da je, za sagledavanje konteksta u kojem je taj Classen podigao prašinu, značajno i ovo : JB Classen posjeduje dionice u firmi Classen Immunotherapies, i to ne skriva, što je prema stručnoj i laičkoj publici etično i korektno. Ta firma razvila je metode kojima je JB Classen obavio svoja istraživanja na laboratorijskim životinjama, i te metode patentirala. Dakle, ako netko ide ponavljati njegove studije, mora platiti tantijeme toj tvrtki. Međutim, ako je znanost univerzalna i dostupna svima, nije baš lijepo za vidjeti da netko od toga radi business. Drugim riječima, nabaci u znanstvenu arenu problem, a onda prodaje patentirane metode onima koji taj problem idu riještiti, a nemaju izbora, već da koriste iste metode, kako bi rezulati mogli biti usporedivi. Dakle, to vam je klasični sukob interesa. U Americi je sve legalno, ako nemate dokazivu namjeru prijevare, tj. ako deklarirate sve te činjenice, i JB Classen se tako i ponaša. Da li je nekome prodao svoje patente, ne znam, ali je očito malo uzburkao medicinsku i laičku javnost, a rezultat svega za sada, rekli bismo, jest - ćorak. To je moje mišljenje, a vama je na volju da li ćete surfati još i dalje po ovoj temi.

Hvala Vam na mišljenju o ovoj za mene osjetljivoj temi.

Osobno sam dijabetičarka od svoje 13te godine. Pobolijevanju nisu prethodile nikakve virusne infekcije (koje se općenito pokušava povezati s nastankom bolesti), kojih bi bila svjesna. U to vrijeme sam primila jedino BCG. Dijete mi sada ima gotovo 18 mjeseci. Genetska sklonost kod nje najvjerojatnije postoji, jer je i kod mene utvrđena. Još je nismo cijepili Priorix-om, prvenstveno zbog mog straha, koji možda nema realne temelje. Zbunjuje me činjenica da se u dosta medicinskih članaka novijeg datuma, kao okidač dijabetesa tip 1 navodi rubeola, manje zaušnjaci (cjepiva), specifično, uz različite virusne infekcije. Kako je od nečije pretpostavke, k tome i opovrgavane, došlo do baratanja tom hipotezom kao gotovom činjenicom. Koliko bi dugačak trebao biti period između cijepljenja i pojave dijabetesa da bi se to cijepljenje moglo smatrati "okidačem"?

Imam i neka pitanja u vezi naše konkretne "cijepne" situacije. U slučaju da uskoro cijepimo dijete Priorix-om (s 18 mj. treba primiti zadnju dozu 5u1, dakle valjda nakon toga), koliki je najmanje razmak potreban do idućeg docjepljivanja (koje je po programu u 1.razredu oš), tj. bi li se i to trebalo pomaknuti za godinu dana?

Kada ne bi uopće cijepili dijete s MPR cjepivom, je li jedno cijepljenje protiv rubeole krajem osnovne škole (koje se provodi, iako se u programu ne spominje) dovoljna zaštita za djevojčicu u slučaju kasnije trudnoće ili je zaštita umanjena zbog prethodnih necijepljenja? Odnosno, kad bi takvo samostalno "adolescentsko" cijepljenje bilo najbolje obaviti?

Unaprijed Vam hvala na razumijevanju.

Darko Richter, dr. med.

Koliko bi dugačak trebao biti period između cijepljenja i pojave dijabetesa da bi se to cijepljenje moglo smatrati "okidačem"?
- Ako nije dokazano, ne može se niti znati koliko dugo. Jednostavno, nije dokazano. Sigurno je da je puno gore dobiti prirodnu bolest, nego cijepiti se. U najmanju ruku, utjecaj prirodne bolesti ne bi mogao biti manji, od eventualnog (nedokazanog) utjecaja cijepljenja protiv te bolesti.

Imam i neka pitanja u vezi naše konkretne "cijepne" situacije. U slučaju da uskoro cijepimo dijete Priorix-om (s 18 mj. treba primiti zadnju dozu 5u1, dakle valjda nakon toga), koliki je najmanje razmak potreban do idućeg docjepljivanja (koje je po programu u 1.razredu oš), tj. bi li se i to trebalo pomaknuti za godinu dana?
- Sve je na vrijeme, po ovome što pričate, a i da kasnite, nema nikakvih pomicanja docjepljivanja, već se ona daju kada su na redu, a jedini je uvjet da je od prethodne doze istog cjepiva (recimo zakašnjele), prošlo najmanje 1 mjesec.

Kada ne bi uopće cijepili dijete s MPR cjepivom, je li jedno cijepljenje protiv rubeole krajem osnovne škole (koje se provodi, iako se u programu ne spominje) dovoljna zaštita za djevojčicu u slučaju kasnije trudnoće ili je zaštita umanjena zbog prethodnih necijepljenja? Odnosno, kad bi takvo samostalno "adolescentsko" cijepljenje bilo najbolje obaviti?
- Treba cijepiti davput, jednom u drugoj godini života, i jednom pri polasku u školu. Ne znam zašto ne biste cijepili kompletni MPR? Trebate znati da morbili dosta kruže od Švicarske do južne Njemačke i Austrije, a povremeno se zabilježe o kod nas. Zbog čega ne biste zaštitili dijete od morbila i parotitisa, već samo od rubele?.

Još samo kratko - bi li možda bilo bolje da sa 18 mjeseci onda cijepimo taj prvi Priorix, u vrijeme kad smo planirali posljednji 5u1 (druga cijepljenja su sva bila vremenski "po programu", dakle prethodni 5u1 sa 6 mjeseci djetetove starosti) ili sada prvo 5u1 pa nakon ljeta Priorix?

(5u1 smo uzimali od GSK, a ako se ne varam, vi inače preporučujete dovršiti imunizaciju istim cjepivom, a ne npr. ovim novoodobrenim socijalnim?)

Hvala još jednom.

Darko Richter, dr. med.

Dovršite DTaP-IPV+Hib onim cjepivom kojim je cijepljenje započeto, to je moj savjet.
Što se tiče 5u1 i Priorixa, ne razumijem u čemu je pitanje: prije, poslije, koliko je on sada star, koliko ćče biti star poslije ljeta, itd., sve to nema veze. Cijepite ga, to je ono najkraće. U čemu je problem ako se mjesec dana ranije cijepi Priorixom, ili mjesec dana kasnije s 5u1, ili obrnuto? A može se i o istoj viziti.
Inače, te priče o dijabetesu tipa I i cjepivima završavale su na "zaključcima" da, ako ičega ima, onda treba cijepiti radije prije, nego kasnije.

Koliko traje "zaštita" od npr. bolesti protiv kojih se cijepi sa MPR cjepivom, nakon što završi imunizacija "po programu", dakle za djevojčice s nekih 14 godina - za rubeolu, ako žena prvu trudnoću ostvari s nekih 30 godina, da li većini dotad ostane imunitet na tu bolest ili baš i ne?

Što se tiče "izbora" oko cijepljenja, htjeli ne htjeli, zbog vrtića bi ionako bili "prisiljeni" cijepiti. Koliko sam shvatila, ono "cijepiti što prije" se odnosi na prvi mjesec života. Inače se "protivnici cijepljenja", s kojima ne bih mogla reći da se slažem, uglavnom opravdavaju time da mladi organizam ne može "podnijeti" toliko cjepiva, da treba cijepiti što kasnije, ako uopće, i tome slično.

Darko Richter, dr. med.

Koliko traje "zaštita" od npr. bolesti protiv kojih se cijepi sa MPR cjepivom, nakon što završi imunizacija "po programu", dakle za djevojčice s nekih 14 godina - za rubeolu, ako žena prvu trudnoću ostvari s nekih 30 godina, da li većini dotad ostane imunitet na tu bolest ili baš i ne?
- teoretski traje doživotno, no to je vjerojatno uvjetovano tihim kruženjem tih virusa i supkliničkim prokuživanjem tijekom vremena. Želite li biti sigurni, morate odrediti titar protutijela prije vjenčanja, predbračnih odnosa, nezaštićenih odnosa itd. To npr., rade Francuzi. Meni je fenomenalno kako vi znate kada će se vaše dijete udati. Što ako se uda sa 16 godina, a vi je još niste niti prvi puta cijepili? Mislite da je to nemoguće?

Što se tiče "izbora" oko cijepljenja, htjeli ne htjeli, zbog vrtića bi ionako bili "prisiljeni" cijepiti. Koliko sam shvatila, ono "cijepiti što prije" se odnosi na prvi mjesec života. Inače se "protivnici cijepljenja", s kojima ne bih mogla reći da se slažem, uglavnom opravdavaju time da mladi organizam ne može "podnijeti" toliko cjepiva, da treba cijepiti što kasnije, ako uopće, i tome slično.
- Tko je rekao da je JB Classen protivnih cijepljenja ili da je na bilo koji način saveznik protivnika cijepljenja? Pa on je Amerikanac, antiboljševik i antidogmatik. On je prvenstveno prijatelj samoga sebe. Zašto bi netko tko odudara od općeprihvaćenog programa cijepljenja, automatski bio protiv cijepljenja? Čovjeku je samo u interesu da privuče pažnju i novac. Njemu je savršeno jasno da od cijepljenja DTP, MPR i sl. u prvom mjesecu života nema ništa. Jer, ipak se bavi pitanjem cijepljenja, i teško da se može preda mnom ili drugim stručnjacima napravti tošo za tu stvar. A vidite, kada je novac u pitanju, mnogi glume toše. A vi mislite da postoje 2 fronte: "za" i "protiv" cijepljenja. Između tih fronti netko lovi u mutnom. A naivci, boljševici, alternativci i kojekakvi drugi razvijaju barjak "protiv cijepljenja", i naivno misle da je JB Classen na njihovoj strani. A uopće je glupo stručne argumente bacati pred svinje, jer će ih pojesti kao i žir, i poniziti one koji znaju što govore, čistom većinskom a ne razumskom prevagom. Evo zašto ja ne podnosim boljševizam, kao niti apsolutiziranje demokracije.

searcher

Novinarka sam i htjela bih napraviti priču o MoPaRu-u. Nadam se da mi netko od Vas može pomoći. Trebala bih intervjuirati roditelja čije je dijete, na žalost, zbog tog cjepiva oboljelo od meningitisa. Ukoliko ima takvih, a voljni su pričati pred kamerom, molim da mi se obrate na: amela.cilic@rtl.hr Nadam se da vas bilo kakav strah (pred kamerom , državnim institucijama i sl...) neće spriječiti da s nama podijelite svoje iskustvo, jer jedino se tako možemo izboriti za besplatno cjepivo s manje nuspojava. Unaprijed hvala.

Darko Richter, dr. med.

Konačno da za mene nema pitanja.

cjepiva kb

Koliko traje "zaštita" od npr. bolesti protiv kojih se cijepi sa MPR cjepivom, nakon što završi imunizacija "po programu", dakle za djevojčice s nekih 14 godina - za rubeolu, ako žena prvu trudnoću ostvari s nekih 30 godina,.....

Djevojčice se više ne cijepe sa 14 godina kod nas.

Darko Richter, dr. med.

Vidi odgovor od 28. 5. o.g.