Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Neutopenija i cijepljenje

ferenc

Roditelj sam djevojčice stare 22 mjeseca koja od 15. mjeseca života ima neutopeniju (koštana srž uredna, protutijela nisu do sada nađena, trenutno je apsolutni broj neutrofila oko 350) i uredno napreduje uz, do sada dvije respiratorne infekcije uspješno izliječene peroralnim antibiotikom. Tijekom prve godine života redovno je cijepljena prema kalendaru cijepljenja. U dobi od 18 mjeseci dobila je Priorix, a 4. dozu Pentaxima još nije dobila, tako da s tim kasnimo. Do kada najkasnije preporučate da se cijepi Pentaximom? Kakav je Vaš stav o cijepljenju protiv Pneumokoka u njezinom slučaju?

Darko Richter, dr. med.

Pentaxim treba primiti prije 2. rođendana, a što se tiče pneumokoknog cjepiva (Snyflorix ili Prevenar 13), izrazito se preporučuje.

ferenc

Hvala na odgovoru.
Ako kćer cijepimo protiv pneumokoka nakon navršenog drugog rođendana je li dovoljno da dobije samo jednu dozu Pneumovax 23 ili preporučate drugačiji postupak?

Darko Richter, dr. med.

Za pneumokokno cjpeivo najprije bi trebalo dati Synflorix, ili Prevenar 13. Za Synflorix se prepourčuju 2 doze u razmaku od najmanje 2 mj. Za Prevenar ide 1 doaz u toj dobi. Tek potom, nakon nekih 6 mj., preporučuje se Pneumo 23.

ferenc

Smije li primiti Prevenar 13 isti dan kada i Pentaxim?

Darko Richter, dr. med.

Smije.