Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Pentaxim - 4.doza

katjaijona

Poštovani doktore,

Dijete je rođeno 29.05.2013.g.

prepisujem iz knjižice imunizacije:
31.05.2013. - BCG; ENGERIX B (Tuberkulinsko testiranje i cijepljenje protiv tuberkoloze; hepatitis B)

03.09.2013. - PENTAXIM; ENGERIX B (DTP, DT,T; dječja paraliza; hepatitis B)

22.10.2013. - PENTAXIM; (DTP, DT,T; dječja paraliza; )

10.12.2013. - PENTAXIM; ENGERIX B (DTP, DT,T; dječja paraliza; hepatitis B)

19.06.2015.- PRIORIX (ospice, parotitis, rubeola)

Nedostaje nam 4.doza PENTAXIM-a.
Napominjem kako se kalendara cijepljenja nismo uspjeli strogo drzati jer je dijete u dva navrata bilo hospitalizirano te je primio transfuziju.

Doktorica je rekla da se dijete treba docijepiti prije trećeg rođendana (koji je za manje od dva mjeseca).
U međuvremenu je dobio vodene kozice koje su prošle prije 10-ak dana. Koliko još čekati prije nego li ga odvedem na cijepljenje? Kako znati je li organizam "spreman"?
I što će se dogoditi ne cijepi li se do trećeg rođendana? Postoji li alternativa? Koji je najbolji način za nadoknaditi propušteno?

Veeeeeliko Vam hvala!

katjaijona

poštovani doktore,

u iščekivanju Vašeg odgovora vrtim filmove i pokušavam sama sebi rasvijetliti štošta.
Prije svega, nemojte mi zamjeriti na mojoj znatiželji (iako je ista ubila mačku).
Nemojte me uputiti ni na našu pedijatricu jer imam osjećaj da ona pitanja doživljava kao napad na sebe (još jedan pametni roditelj...).
Uglavnom, pobornik sam cijepljenja. Moja djeca se cijepe. Osim problema koji sam Vam navela ranije, biste li pojasnili što je reakcija,a što nuspojava na cjepivo.
Je li reakcija neposredna (ili kroz sata),a anuspojava moguća i poslije???

Naime, moj sin nakon što se cijepio 10.12.2013. (Pentaxim) - 9.01.2014. završio je u bolnici (sad neću opisivati u tančine); na otpusnom pismu stoji: SEPSA (KLEBSIELLA PNEUMONIAE ESBL); AKUTNI GASTROENTEROKOLITIS (ROTA +) i EPIDIDIMITIS. Oprostite ako je pitanje glupavo, je li se išta od ovoga moglo pokrenuti cijepljenjem (okidač)?

Nakon cijepljenja PRIORIX-om 19.6.2015., točno šesti dan dobiva visoku temperaturu (40,5) - početna dijagnoza je bila Tonsilitis ac. no nakon tjedan dana temperature dobiva gusti osip. Tada ga skidaju s antimikrobne terapije jer je infekcija virusna. Dijagnoza: infekciona mononukleoza, nespecificirana. U međuvremenu dolaze nalazi: serologija na CMV IgM i IgG -; serologija na Toxoplasmu gondii IgM i Igg -; serologija na EBV - .
Otpušten na kućnu njegu.
isto pitanje, je li ovo moguća reakcija potaknuta cijepljenjem?

I kako znati da je dijete u dobrom stanju za obaviti cijepljenje?

H V A LA !

Darko Richter, dr. med.

Pa treba ga dosijepiti, ali sada je ono praktički 3 godine. Ionako više ne može dobiti Pentaxim, koji je registriran do navršene 2 g. A niti nema neke žurbe niti razloga da se cijepi munutu prije, ili minutu poslije "12".
Obično se pusti da se dijete imunološki oporavi barem 6 tj. od zadnje krastice od kozica. Trebat će dati Infanrix+IPV+Hib.

katjaijona

Poštovani doktore,
jučer smo izgleda pisali u isto vrijeme pa ste previdjeli ovo pitanje:

Prije svega, nemojte mi zamjeriti na mojoj znatiželji (iako je ista ubila mačku).
Nemojte me uputiti ni na našu pedijatricu jer imam osjećaj da ona pitanja doživljava kao napad na sebe (još jedan pametni roditelj...).
Uglavnom, pobornik sam cijepljenja. Moja djeca se cijepe. Osim problema koji sam Vam navela ranije, biste li pojasnili što je reakcija,a što nuspojava na cjepivo.
Je li reakcija neposredna (ili kroz 24 - 48 sati),a nuspojava moguća i poslije???

Naime, moj sin nakon što se cijepio 10.12.2013. (Pentaxim) - 9.01.2014. završio je u bolnici (sad neću opisivati u tančine); na otpusnom pismu stoji: SEPSA (KLEBSIELLA PNEUMONIAE ESBL); AKUTNI GASTROENTEROKOLITIS (ROTA +) i EPIDIDIMITIS. Oprostite ako je pitanje glupavo, je li se išta od ovoga moglo pokrenuti cijepljenjem (okidač)?

Nakon cijepljenja PRIORIX-om 19.6.2015., točno šesti dan dobiva visoku temperaturu (40,5) - početna dijagnoza je bila Tonsilitis ac. no nakon tjedan dana temperature dobiva gusti osip. Tada ga skidaju s antimikrobne terapije jer je infekcija virusna. Dijagnoza: infekciona mononukleoza, nespecificirana. U međuvremenu dolaze nalazi: serologija na CMV IgM i IgG -; serologija na Toxoplasmu gondii IgM i Igg -; serologija na EBV - .
Otpušten na kućnu njegu.
isto pitanje, je li ovo moguća reakcija potaknuta cijepljenjem?

I kako znati da je dijete u dobrom stanju za obaviti cijepljenje?
Vezano uz post od neki dan, dijete je praktički napunilo 3 godine, a još barem 6 tj.neće moći primiti Infanrix. Što znači da ga mora primiti do 36 mjeseci, tj.da je registrirano za djecu do navršetka 36 mjeseci? Što će se to promijeniti u dva mjeseca koliko će moje dijete čekati da primi cjepivo?

H V A LA, puno hvala !

Darko Richter, dr. med.

Nuspojava: bilo koji učinak lijeka/cjepiva, koji nije u cilju s kojim se lijek/cjepivo daje, a može biti neutralan, nepovoljan ili čak povoljan. Npr. da vam pojasnim ovo zadnje: povoljan. Većina vremešnilh muškaraca složit će se da je erekcija kao nuspojava sildenafila, koji je lijek za plućnu hipertenziju, odlična stvar. Pa je tako sildenafil postao poznat pod imenom Viagra.
Reakcija je štetna ili nepovoljna nuspojava lijeka/cjepiva koja se dogodila uz korektnu primjenu i dozu lijeka/cjepiva.

"Naime, moj sin nakon što se cijepio 10.12.2013. (Pentaxim) - 9.01.2014. završio je u bolnici (sad neću opisivati u tančine); na otpusnom pismu stoji: SEPSA (KLEBSIELLA PNEUMONIAE ESBL); AKUTNI GASTROENTEROKOLITIS (ROTA +) i EPIDIDIMITIS. Oprostite ako je pitanje glupavo, je li se išta od ovoga moglo pokrenuti cijepljenjem (okidač)?"
Odgovor: NE.

"Nakon cijepljenja PRIORIX-om 19.6.2015., točno šesti dan dobiva visoku temperaturu (40,5) - početna dijagnoza je bila Tonsilitis ac. no nakon tjedan dana temperature dobiva gusti osip. Tada ga skidaju s antimikrobne terapije jer je infekcija virusna. Dijagnoza: infekciona mononukleoza, nespecificirana. U međuvremenu dolaze nalazi: serologija na CMV IgM i IgG -; serologija na Toxoplasmu gondii IgM i Igg -; serologija na EBV - .
Otpušten na kućnu njegu.
isto pitanje, je li ovo moguća reakcija potaknuta cijepljenjem?"
Odgovor: ovdje je situacija nešto složenija, jer, nemamo dijagnozu: niti je bakterijski tonzilofaringitis, niti je infekcijska mononukleoza, a možda je neki drugi virusni tonzilofaringitis, i možda je osip alergija na lijek, ali taj isti osip moće biti i od samog virusa, ili od kombinacije maoksila ili Klavocina s virusom. Najmanej je vjerojatno da je od Priorixa.

"I kako znati da je dijete u dobrom stanju za obaviti cijepljenje?"
Odgovor: to zna doktor, uz vašu pomoć, ako ste roditelj vi, a doktor je doktor.

"Vezano uz post od neki dan, dijete je praktički napunilo 3 godine, a još barem 6 tj.neće moći primiti Infanrix. Što znači da ga mora primiti do 36 mjeseci, tj.da je registrirano za djecu do navršetka 36 mjeseci? Što će se to promijeniti u dva mjeseca koliko će moje dijete čekati da primi cjepivo?"
Odgovor: ništa, ili vrlo malo, ali, danas niti jedan doktor neće dati lijek ili cjepivo ako je i 1 dan izvan dobne granic,e ili rok trajanja. To je jasno, ako ne iz drugoga, onda iz ovakvih pitanja koja ste postavljali u ovom stringu.

katjaijona

Jos Samo ovo i vise Vas necu spopadati:
"Pa treba ga dosijepiti, ali sada je ono praktički 3 godine. Ionako više ne može dobiti Pentaxim, koji je registriran do navršene 2 g. A niti nema neke žurbe niti razloga da se cijepi munutu prije, ili minutu poslije "12".
Obično se pusti da se dijete imunološki oporavi barem 6 tj. od zadnje krastice od kozica. Trebat će dati Infanrix+IPV+Hib."
Jucer napisete ga nitko nece htjeti cijepiti prođe li rok i jedan dan. Kod nas prolazi. I sta mi je ciniti?
Hoce li izostati ta doza - "Prosla baba s kolacima?"
Pravno gledano me ne zanima,no ima li dr posljedica za dijete?
Jos jednom hvala!

Darko Richter, dr. med.

Ako se hoće cijepiti,cijepit će ga se dan prije isteka roka. Što je tu sporno?
Zašto je lakše prekršiti zakon, pravilo, preporuku, nego po njoj postupiti? Je li ovo ja čitam prvu stranicu Biblije i sliku Eve koja baš mora učiniti suprotno zapovjedi?