Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Pneumokokno cjepivo

Raska

Postovani dr. Richter,
moje dijete je staro 29 mj. Do druge godine je primio cetiri doze Prevenar-a 7.
Nakon druge godine se trebao docijepiti s Pneumo 23, ali je greskom primio
Prevenar 13. Da li preporucate jos docijepiti s Pneumo 23 i ako da, u kojem
razdoblju?

Unaprijed zahvalna!

Darko Richter, dr. med.

Ja bih sada malo pričekao, npr. do njegove 5.godine, pa onda obavio docjepljivanje s Pneumo 23.

virka

Poštovani dr. Richter!
Molim Vas za savjet i uputu kojim pneumokoknim cjepivom da dam cijepiti kćer? Naime, ima 22 i pol mjeseca, a dosta je krupna za svoj uzrast (14 kg i 97cm) pa ne znam da li to nešto znači prilikom izbora cjepiva, s obzirom da je na granici dobi od 24 mj kad se koristi Pneumo 23?
Hvala!
Lijep pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Konjungirana cjepiva daju se do konca 5. godine života (60 mjeseci), a Pneumo-23 od navršenih 24 mj. do kraja života.
Konjungirana su cjepiva ipak bolja i imunsot duže traje, pa bih vam preporučio da uzme Prevenar-13 a da se docijepi s Pneumo-23 nakon 2-6 mj.

virka

Hvala Vam na savjetu!
Lijep pozdrav!