Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

reakcije na cjepljenje

sinjo

Poštovani
Naš sin (5 i pol godina) inače alergičar sa simptomima rinitisa,utikarija i dg atopijskog dermatitisa (ukupni igE 473- pred 2 godine, ali negativnim prick testom) cijepljen je u srijedu sa cjepivon anaDiTe zbog reakcije sa 2god. na diteper (otekla cijela nadlaktica,crvenilo se širilo na prsa i leđa, otok je bio tamno crven,vruć i tvrd te je dobivao injekcije solu medrola) te je njegova pedijatrica odlučila da će se cijepiti ovako nakon 5. godine. No međutim reakcija je bila vrlo slična uz temperaturu oko 39,5 - otekla je opet cijela nadlaktica otok je bio vruć, crven i on kaže bolan i da ga je uz to dosta svrbilo što mi potvrđuje njegovo drapanje toga otoka. Počelo je oticati u četvrtak navečer da bi u petak bio vrhunac i od tada se polako smiruje. Od četvrtka dobiva Aerius i stavljamo hladne obloge. Moje je pitanje kako dalje s cjepljenjem i kojim cjepivom jer me je strah jačih reakcija ako se ne varam kroz nekakvih 1-1,5 god. ide sljedeće nadocijepljivanje. Odmah da postavim i pitanje vezano za priorix ili MMR zavisno o tome s čime će biti cijepljen pred školu, sa priorixom je cjepljen s 3 godine zbog alergije (utikarije na konzumaciju jaja, test provokacije rađen u bolnici gdje je na taj način dokazana alergija na jaja,prick negativan, nakon 3.god. se je povukla) te 6. dan nakon cjepljenja dobiva visoku temperaturu i zanašalo ga je kod hodanja proveo je dva dana više manje u ležećem položaju i iza toga u redu. Dakle drugo pitanje glasi da li tražiti (kupiti) priorix ili ga cijepiti onim cjepivom kojim inače cijepe.Ispričavam se na opširnosti i zahvaljujem na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Za prvo cijepljenje (DiTePer, DiTe) očito je da su jedna ili obje komponente zadnjeg cjepiva bile uzrokom jake lokalne reakcije. To sada znači da dalje ne bi smio dobivati ova cjepiva. Međutim, može se naći u situaciji da mu treba Te (cjepivo za tetanus). U tom slučaju može dobiti anti-tetanusni imunoglobulin, ili, može se pokušati dati anaTe, tj. cjepiva za tetanus samo, ali tada treba biti siguran da je prošlo najmanje 5 godina od prethodnog cijepljenja.
Glede MPR-a, sada se ionako može cijepiti samo ili Priorixom, ili MMRVax-om, oba cjepiva iz uvoza, slične kvalitete.

Ma-Ma

Postovani,
molila bi Vas da mi date savjet vezano za reakciju na cjepivo MoPaRu koje je djete primilo 09.07.2012.
Naime, kod cjepljenja su mi rekli da se reakcija na cijepivo moze ocekivati od 6-og do 14-og dana od dana cjepljenja. Djecak je dobio temperaturu 37.7 odmah sutradan ali se zadrzala to popodne i poslije nista. Ponovno je dobio temperaturu sedam dana nakon cjepljenja koja je isto do 38, tocnije 37.5-37.6 i to vec traje 4 dana tako. Zabrinjava me to sto je dosta specificno, djete dobije temperaturu uvecer (izmedju 18 i 20h) i bude tako oko 37.5 i popije jednu dozu panadol baby sirupa i tem. spadne i dalje nema tu vecer, noc, sutradan sve opet do popdnevnih sati opet oko 18:00h. Sinoc je recimo imao 37.3 i nisam mu nista davala i nije imao citavu noc i nema ni danas. Ne znam sta ce bit veceras opet. Inace opce stanje djeteta je super. On jede, spava, igra se...Ne izvodim ga vanka jer se bojim radi te temp. Ne znam da li moze biti ista opasno i da li je nekad prije kod nekog zabiljezena takva reakcija te vakcine. Djete je staro 19mjeseci al posto je zimus bio bolestan tek je sada primio vakcinu koja se prima s godinu dana.
Unaprijed Vam zahvaljume i pozdravlja.

Darko Richter, dr. med.

Koliko je stao dijete? Vi mislite da može biti bolesno, a da nema svoju dob?

Ma-Ma

Zahvaljujem na odgovoru.
Ne, ne mislim da ne moze bit bolesno u odnosu na svoju dob, nego sam htjela pitati da li se inace javlja takva reakcija na tu vrstu cjepiva, jer sam ja mislila da reakcija-u ovom slucaju temperatura, ako se javi bude na nacin da djete dobije temperaturu pa ima stalno par dana povisenu temp. i onda prodje, al me zabrinjavalo to sto je imao u odredenom vremenskom terminu i samo tada i ostatak dana/noci nista do sutradan ponovno u isto vrijeme.
Evo, hvala Bogu, za vikend nije vise imao pa se nadam da je to sad "zavrsilo".

Hvala jos jednom na brzom javljanju!
Veliki pozdrav,
Ma-Ma

Darko Richter, dr. med.

Moram priznati da tek sada nisam ništa razumio.
Koliko je staro dijete, i kojom je cjepivom po koji puta cijepljeno?
Za sve ostalo što vi umujete, vrijedi ona zagrebačka: "misliti je .... znati".

Ma-Ma

E bome sad vise ni ja ne znam happy))
Djete je staro 19mjeseci i po prvi put je primilo MaPaRu cjepivo.

Ispricavam se na ovim zbrkanim pitanjima i odgovorima s moje strane.

Lijep pozdrav,
Ma-Ma

Darko Richter, dr. med.

Ona prva neznatna temperatura (subfebrilnost) sljedećeg dana po cijepljenju vjerojatno je bila uobičajena febrilna reakcija na cjepivo, a ono sve kasnije najvjerojatnije nema nikakve veze s cijepljenjem.
No ja vidim da ste vi sve to dobro proanalizirali s svojim doktorom/iciom, samo tražite kruha vrh pogače, jer vam je ljeto dosadno, pa gnjavite i ovdje, i ne znate postaviti pitanje kao da se prethodno ništa nije dogodilo. Samo prešućujete, a to se jako doboro vidi. I meni se to ne sviđa.

Ma-Ma

Moram Vas razocarat, moja doktorica je na godisnjem odmoru i nisam imala priliku kontaktirat je, tako da Vas zakljucak da sam sve "istaborila" s dr. ne stoji al mi laska jer ste uvjerljivo dali tu izjavu kao da me pratite pa sve znate!
Informaciju o cjepljenju sam dobila od gospodina koji je cjepio djete ali nije doktor, a dao mi je (kako sada vidim) krivo pojasnjenje reakcije na to cjepivo ( receno mi je da je reakcija tek od 6-og do 14-og dana ) a djete je imalo odmah sutra pa opet nakon 7 dana sto me je i zbunilo, te sam iz tog razloga kontaktirala putem poruke Vas kako bi provjerila tocnost medicinara koje je cjepio a o istom se nisam mogla konzultirati sa svojom doktoricom!

Iskreno ne znam sto Vam nije bilo jasno u mojoj prvoj poruci ( dala sam je na citanje vise ljudi razlicitog stupnja obrazovanja ) i pustila da mi nakon toga protumace sto su shvatili iz poruke i svi su imali isti zakljucak kao i ja i bilo im je jasno sto pitam, tako da ne znam zasto je kod Vas ta poruka prouzrocila zbunjenost, ali moram priznat nakon daljnje konverzacije s Vama Vi ste uspjeli mene zbunit.

No to sad vise nije bitno.
Najvaznije u cijeloj prici mi je da je djete sada bez temeprature i i ured!

Vama zahvaljujem na zadnjoj poruci u kojoj ste mi pojasnili reakcije i odgovorili na moju prvu poruku, sto ne znam zasto niste ranije i zasto nam je trebalo vise istih poruka da bi dosli do odgovora.

U svakom slucaju cijenim Vase misljenje i nisam bez razloga i nasumice Vama uputila svoje pitanje.
Malo sam citala Vase odgovore drugim ljudima te sam zakljucila da imate malo "poseban" nacin komunikacije sto mi se donekle i svidja kod Vas!

Lijep Vam pozdrav,

Ma-Ma

Darko Richter, dr. med.

Objektivnosti radi, sada ste priznali da ste se konzultirali s nekim, ali tu niste bili jasni, jer ste nešto prešutjeli. Da ste rekli: moje dijete od 19 mj. dobilo je cjepivo to i to, a onda mi je neki gospodin rekao za nuspojave ovo i ono, onda bi meni bilo lakše odgovoriti.
Ali ja sam isuviše dugo na forumu a da ne bih sa velikom točnošću naćuhnuo manipulacije. Niste bili iskreni, i to sam prepoznao po stilu i sadržaju pitanja.
A što se tiče više ljudi kojima je bilo jasno vaše pitanje, to su sve bili ljudi koji znaju da imate dijete (muško-žensko?), od 19 mj. koje je privi puta primilo MPR (MMR). Odakle da ja to znam, jer, MPR se prima i pred polazak u školu, sa 6 g. A nuspojave nisu identične u te dvije dobi.
Moj stil odgovaranja iliti komunikacije nipošto nije neobičan, ali jest neuobičajen, jer bi 99% drugih pretpostavili što pitate, bez da se muče s vama dodtanim potpitanjima, vidjeli bi, inače, isto kao i ja, da je u pozadini jedna mala manipulacija, i sve bi to preskočili, te vam dali otprilike odgovor "ni v'rit ni mimo". Jedan od imaginarnih, ali mogućih odgovora glasio bi ovako: "Draga gospođo, u ove ljetne dane nije rijetko da dijete dobiva temperaturu, koja brzo prolazi. To može, ali ne mora biti povezane s cijepljenjem. Više ili manje to se često viđa u pedijatrijskim ordinacijama, i, ako je sve prošlo u redu, tim bolje, jer nema potrebe da o tome brinete. Ipak, preporučio/la bih vam da se javite svojem pedijatru, jer on/a najbolje pozna vaša dijete .... itd., itd."
Evo, vaš pedijatar je na dopustu, a vi biste dobili baš takav odgovor, koji se, s malo izmjena u riječima i simptomima, može dati na skoro svaki upit o zdravlju djeteta. Pogledajte malo po internetu koliko upita o zdravlju djeteta završava konkretnim odgovorom, a koliko ovakvim nesebičnim savjetom koji vas preko cijelog odgovora vraća opet vašem pedijatru.
Tako da vas samo molim da korigirate svoj utisak o mojoj komunikaciji: nije neobična, već je neuobičajena za vrijeme i mjesto u kojima bivstvujemo. Konkretna je, pa ako vam to odgovara, pitajte opet, no ako želite "standardne" odgovore, onda mene nemojte više pitati. Pročitajte ovaj imaginarni odgovor, i bit ćete zadovoljni.

Ma-Ma

Ne znam zasto inzistirate na toj tezi da sam bila neiskrena prema Vama jer to nije istina i necu i ne mogu prijeci preko tog Vaseg zakljucka.
Bila sam krajnje iskrena i ako se vratite na moju prvu poruku mozete procitati da sam lijepo napisala u drugoj recenici da mi je kod cjepljenja receno za reakciju od 6-og do 14-og dana (znaci nista Vam nisam precutala nego sam naglasila informaciju kojom raspolazem) i na kraju upita sam navela da je djete staro 19 mjeseci a ne 6 godina iz cega ste mogli zakljucit da po prvi put prima MPR cjepivo. Znaci sve ovo sto ste me kasnije u Vasim porukama pitali ja sam jasno navela u svojoj prvoj poruci!
Iz tog razloga ste me zbunili sa daljnjim pitanjima(koliko je djete staro...??) al nisam htjela biti nepristojna pa Vam reci da sam to vec napisala i da bi bilo lijepo ako vec odgovarate na poruku da je onda i procitate do kraja a ne napreskokce ili prva dva reda! I nakon svega toga Vi i dalje inzistirate na tome da sam bila neiskrena!!!!

Sto se tice Vaseg strucnog misljenja, to sam Vam isto rekla kad sam napisala da ga cijenim i da Vas nisam nasumice odabrala da Vam postavim pitanje i savrseno dobro znam kako velika vecina pedijatara odgovara na ovakva pitanja i tu se ponovno vracam na svoju - znam zasto bas Vas!!!

Zahvaljujem i pozdravljam,
Ma-Ma

P.S. Navela sam da je i djecak u prvoj poruci tako da ste i tom informacijom raspolagali (da li je musko/zensko)!

Darko Richter, dr. med.

Gledajte, sve je točno, glede dobi i spola vašeg djeteta, što se naveli, a ja nisam vidio. A nisam vidio zato, jer sam odmah vidio manipulaciju, u kojoj ste prešutjeli bitnu stvar, i po kojoj ste odmah ostavili dojam da manipulirate. Niste naveli tko vam je pričao o nuspojavama, već ste to izrekli u trećem licu prezenta pasiva ("rečeno mi je"blunk. Čim to vidim, vidim i manipulaciju, i jednostavno automatski gubim motivaciju da budem do kraja jasan, jer, jednsotavno, ne mogu. Na lažne ili prešućene podatke, ne mogu niti ja dati točni odgovor. Ne možete vi mene stavljati u razgovor s "nekim gospodinom" i informacijama koje vam je on dao, kao da su to stručne informacije.
Dakle, iskreno je pitanje moglo imati tri retka i započeti ovako: "Moj je sin od 19 mj. dobio je MPR tada i tada, i zatim temperaturu tada i tada. Pitala sam "nekog gospodina" koji mi je za nuspojave kazao to i to. Kako on nije liječnik (ili jest; npr. kirurg, radiolog, ili sl.), a moj pedijatar je sada odsutan, obraćam se vama. Itd."
Ali ne, vi mene ponižavate, manipulirate i pokazujete mi da mi ne vjerujete, time da me pokušavate dovesti na ravnu negu s nekim medicinskim nestručjnakom, a da mi to ne otkrijete. Ne vjerujete da ću ja dati iskreni i stručni i zadovoljavajući odgovor ako otkrijete da mi podastirete nestručne informacije? Pa kakva je to komunikacija?
Dakle, ja nisam neke stvari vidio (nehaj - koji je posljedica vaše manipulacije), a vi ste hotimice manipulirali.
Ovo nije radi boksanja, niti dokazivanja pravde, već radi objektivnosti.

Ma-Ma

Mislim da vise nema smisla s Vama se o ovoj temi dopisivati!
Ja sam rekla, i ne zelim se iz poruke u poruku ponavljati i taborit o istom, da sam bila iskrena i bez ikakve lose namjere da bilo kim ili cim manipuliram a po najmanje Vama samima i moram priznat da se u najmanju ruku divim Vasoj samouvjerenosti i sigurnosti u moje namjere koje ste iz samo Vam poznatog razloga protumacili na nacin koji Vama odgovara i i dalje uporno kucate u isti klin a niste niti najmanje u pravu!

Vasa zadnja poruka me zaista nasmijala do suza...kad vise niste imali sta za reci onda ste poceli tupiti o osobi koja je dala informaciju kod cjepljenja, sto je totalno nebitno u cijeloj prici, ali da sam znala da Vam je toliko bito pa ja bi trazila od gospodina ime,prezime, adresu, oib itd.itd kako biste mi Vi mogli dat strucno misljenje o temepraturi mog djeteta. Pa mislim stvarno....no comment!!!!!

Darko Richter, dr. med.

Vi se polagano otkrivate kao specimen današnjeg dosta raširenog stava roditelja prema pedijatriima, a možda i pacijenata prema liječnicima, prvenstveno u Hrvatskoj.
Niste niti svjesni koliko ste zaglibili u manipulaciju, do te mjere, da negirate da uopće jeste. A jeste. Plasirali ste informaciju koju ste dobili od nestručnjaka kao da je, možda, i od stručnjaka. I meni dali u zadatak da se s time natežem. Zloupotrijebili ste i forum, i mene. I sada to pokušavate okrenuti, kao da ja tražim OIB dotične osobe. Kada netko, kao vi, ide tako daleko u persifliranju tuđe kritike, onda se onome tko vam je kritiku uputio, zapravo, učini da ste sve skupa izmislili. A čemu? Napisao sam vam, i to dvaput, kakvi bi mogli biti primjeri jednog jednostavnog i jasnog pitanja. Ali, to ste preskočili. Očito zato, jer vam je ipak jasno u čemu se sastoji moj prigovor.
Negacija stvarnosti, i promocija vlastite uobrazilje (mašte) u rang stvarnosti, može biti simptom moralnog propadanja, ili psihoze, ili tko zna, čega još. Nemam vremena da se upuštam u dublju analizu.

Ma-Ma

Samo bogat covjek poznaje granice!

Vasa zadnja poruka mi je puno rekla o Vama samima. Moje misljenje je da ste Vi jedan jako "skucen" i egocentrican covjek i zaista mislite i zivite u tome da se cijeli svijet treba vrtit oko Vas i Vaseg znanja i sve sto Vas ne stavlja u centar nistavno je i to dokazujete svojom komunikacijom!
Uzimate si za pravo puno vise nego sto bi ste smjeli i mogli, al to opet govori vise o Vama nego sto bi ja mogla napisat sama!
Zalosno je dokle je otisla ova komunikacija medu nama a sve samo zato sto niste htjeli spustit loptu, priznat svoju gresku sebi (meni je niste trebali priznavat jer ja nikad u zivotu nisam inzistirala na tome ni od Vas ni od drugih ljudi ) ali ne, Vi ste zadrti u svom i kad ste lagano poceli gubiti kontrolu nastavili ste nisko udarat pa pisat ono sto ste napisali u zadnjim recenicama zadnje poruke i time dokazali jos jednom da bi radije umrli nego sad priznali svoju gresku pa hajmo se sad dopisivat do besvjesti!
No nema veze, ja znam svoje i imam iskustva dosta s ljudima takvog profila i znam da Vam je iznimno vazno ostaviti dobar dojam u javnosti a to da li je on lazan i farsa, manje je bitno, samo da ste vi faca u ocima drugih a receno je da tri puta izgovorena laz postaje istina pa ste vjerovatno vec i sigurni da govorite istinu!

Zahvaljujem na svemu, od Vas vise definitivno necu traziti pomoc niti savjet, jer preko nekih stvari u Vasoj osobnosti doista sada ne bih mogla prijeci.

Covjek uci dok je ziv i moj savjet bi Vam bio da malo spustite loptu u zivotu i vidjet cete da ce i Vama i ljudima oko Vas biti puno laksi zivot!
Nemojte biti sigurni da sve u zivotu sami mozete i znate!

Svako dobro,
Ma-Ma

Darko Richter, dr. med.

Možda u početku niste bili sasvim svjesni da ste manipulirali, ali, ako to ne vidite sada, onda je to ipak teži slučaj.
Evo vaša prva tri retka: "molila bi Vas da mi date savjet vezano za reakciju na cjepivo MoPaRu koje je djete primilo 09.07.2012. Naime, kod cjepljenja su mi rekli da se reakcija na cijepivo moze ocekivati od 6-og do 14-og dana od dana cjepljenja."
"Kod cijepljenja su mi rekli" - dakle, tada ste implicirali da vam je to rekla neka zdravstveno informirana osoba koja je cijepila (sestra, liječnik): Kasnije ste to pretvorili u nekog gospodina ..., još kasnije, meni ste predbacili da želim čeprkati po podatcima tog gospodina.
Iskreno, meni sve ovo izgleda kao infantilna ljetna dokoličarska zafrkancija, u času kada ja na tako nešto nisam bio spreman.
Pa vam se ispirčavam.
I drago mi je da me više ne kanite pitati, jer, očito, vas nije vodila briga za dijete, već postavljanje zagonetki, na jedan nedopustiv način zlorabeći forum i moju dobronamjernost. A tu sam, vjerovali, ili ne, već više od 11 godina. Unatoč mongima koji se ne razlikuju od vas po odnosu prema zdravstvenim pitanjima svoje djece, i načinu na koji ih podastirete liječniku. Tvrdim vam da ove forume vrlo pozorno prate brojni i mlađi, ali, ne biste vjerovali, i stariji pedijatri, i da ne propuste prigodu da mi čestitaju na tome što, krešući na forumu bezobrazluk kojem su oni, inače, izloženi vrlo često, i njima do neke mjere olakšam podnošenje tih i tolikih gluposti i nekorektnosti. A čitaju još brojniji roditelji, koji, začudili biste se, uopće ne stoje unisono iza ovakih diskusija koje vi ovdje izvodite. Ima ih koji vama daju za pravo, ali, čudo nad čudima, ima ih veliki broj koji se s diskusijama sličnim vašim, kakvih je bilo jako mnogo u zadnjih 10-ak godina, niti približno ne slažu. A to je ipak dobar znak za hrvatsku pedijatriju, koja, kao što slutite, treba prvensveno služiti hrvatskoj djeci, a ne hrvatskim roditeljima niti hrvatskim pedijatrima.