Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

polio

djuro2

Poštovani,
moje dijete je do sada ukupno 6 puta cijepljeno OPV-om (2 puta 1992, 1993, 1995, 1997 i 1999). Da li je potrebno još jednom cijepiti sada, tj. u 8. razredu, te ukoliko da, može li se to napraviti IPV-om?
Zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Treba se docijepiti, jer tako piše u programu cijepljenja za 2007.g. Zašto biste, nakon 6 cijpeljenja, sada htjeli IPV? Dijete je imuno, i ovo docjepljivanje produžit će mu imunost još dalje. Praktički nema rizika od postvakcinacijskog polija. IPV se može staviti umjesto OPV-a da je, npr., netko sada prvi puta uopće na tom cijepljenju, a to se i radi kod primovakcinacije dojenčadi s 3mj.