Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

priorix

Poštovani, je li Vam poznato kada bi se na našemu tržištu mogao pojaviti Priorix. Dijete (13 mjeseci) planiram poslati u jaslice početkom ožujka i planirala sam ga cijepiti prije toga. Je li nužno obaviti cijepljenje do tada (neprociscenim cjepivom?) ili da cekam da se priorix pojavi? Kada najkasnije preporučate cijepljenja protiv Hepatitisa B? I to sam namjeravala uciniti sada, no pedijatrica me odgovorila rekavsi da su sanse da ga dobije u toj dobi neznatne, a da se dijete opterecuje, te da je bolje da pricekamo jos neko vrijeme ...
Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Priorixa sada ima, nabavlja se na privatni recept. Domaće cjepivo niti slučajno nije "nepročišćeno", ono samo sadrži različite sojeve atenuiranih virusa zamorbile i parotitis. Pri tome onaj soj za morbile nije nipošto manje vrijedan od soje u Priorixu, čak ima izvjesnu prednost da nije uzgojen napilećem embriju, dok je soj za parotitis opterećen većomstopom neurotropnih, ali n ei drugih vakcinalnih komplikacija. Što se tiče hepatitisa B, najkasnije preporučujem cijepljenje još za jučer. Je li treba čekati da netko pokupi hepatitis B, pa ga onda opterećivati s terapijom, koja je, inače, uglavnom neuspješna,ili ga treba opteretiti ciuepljenjem, koje je gotovo 100% uspješno?

ABBA

Priorix je unazad nekoliko dana stigao u ordinacije i ljekarne.

Hvala na brzome odgovoru! Jucer sam saznala da je priorix stigao, nabavila ga, pa na cijepljenje idemo iduci tjedan. Nakon Vasega odgovora razmisljam da, usprkos misljenju pedijatrice, cijepimo dijete i protiv Hepatitisa B. Interesira me samo smije li se to cjepivo dati djetetu isti dan kada i priorix, te postoje li kakve ozbiljnije nuspojave? Jos jedno pitanje: kada ponoviti BCG, s obzirom da dijete nema nikakav oziljak na nadlaktici?
Hvala jos jednom!

Darko Richter, dr. med.

Engerix se može dati na istoj viziti, kada i Priorix, u drugo mjesto. Od Engerixa nema nikakvih posebnih nuspojava, osim onih koje prate svako cjepivo i svaku injekciju.
Ako nema ožiljka od BCG-a, treba prvo učiniti PPD kožni test, zatim, ako je negativan, cijepiti, a ako je pozitivan ... malo razmišljati: da li je dijete ipak bilo dobro cijepljeno, pa je od toga pozitivno, ili je inficirano tuberkuloznom klicom.