Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Ponavljanje BCG-a

ABBA

S obzirom da dijete (13 mjeseci) nema nikava traga na nadlaktici od BCG cijepljenja, pedijatar je rekao da treba napraviti PPD probu pa eventualno ponoviti BCG cijepljenje.
Znači li to da dijete nije ni cijepljeno u rodilištu?
Što nam kazuje PPD proba?
Kakav bi bio daljnji redoslijed cijepljenja: BCG, MPR, 4. doza "5u1" te protiv hepatitisa B?

Darko Richter, dr. med.

S obzirom da dijete (13 mjeseci) nema nikava traga na nadlaktici od BCG cijepljenja, pedijatar je rekao da treba napraviti PPD probu pa eventualno ponoviti BCG cijepljenje.
Znači li to da dijete nije ni cijepljeno u rodilištu?
Što nam kazuje PPD proba?
Kakav bi bio daljnji redoslijed cijepljenja: BCG, MPR, 4. doza "5u1" te protiv hepatitisa B?

Ako piše da je cijepljeno, cijepljeno je, ali ima 100-i-1 razlog zbog kojega se cjepivo možda "nije primilo". Zato treba prvo testirati PPD kožnim testom. On otkriva da li postoji imunološk areakcija na klicu tuberkuloze. Ako je nema, nema je, i dijete se cijepi BCG. Ako je ima, postavlja se pitanje od čega: da li ipak od tog ubilježenog cijepljenja, što je malo vjerojatno ako nema ožiljka, ili je dijete dobilo klicu tuberkuloze, pa bi ga trebalo malo detaljnije pregledati na mogućnost da ima aktivnu tuberkuloznui nfekciju.
Ja bih dijete sada cijepio MPR i Engerix i učinio PPD probu, sve na istoj viziti. Nakon očitanja PPD probe, recimo, negativne, slijedi BCG, no tu bih čekao oko 6 tj. od cijepljenja MPR, i tada bih dao BCG. Sa 15-18 mj. dolazi na red "5 u 1" ili slično. No varijacija ima mnogo, i najbolje je da to prepustite onome u čijim ste rukama. Pretpostavljam da će se najprije ići na PPD, zatim cijepljenje BCG (ako je PPD negativan), zatim za nekoliko tjedana MPR, pa sa oko 15-18. "5 u 1". Engerix može dobiti odmah, bez obzira na ostalo, cijepi se po shemi 0-1-6 mj. (tj. prva doza u času 0, druga za 1 mj. treća za 6 mj.).