Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

reakcija ili slučajnost...

andi

Poštovani,

Moja 5-mj. curica je primila prvu dozu 5 u 1i nakon nekoliko dana joj je dijagnosticiran atopijski dermatitis.
Zanima me Vaše mišljenje o eventualnoj povezanosti i reakciji gore navedenog.
Pretpostavljam da je slučajnost, no imao sam prilike razgovarati s ljudima sličnih iskustava koji su uvjereni u teoriju " da je dermatitis reakcija djetetova još nespremna imuniteta na tolika cijepiva ".
Još bi me zanimalo da li, s obzirom na atopijski dermatitis, trebamo primjeniti neki drugi ritam cijepljenja ili možemo nastaviti po planu s obzirom da smo kod druge doze 5 u 1 planirali i cjepivo protiv hepatitisa B.

Srdačan pozdrav,

Darko Richter, dr. med.

Radi se o slučajnosti, tj koincidenciji. Kada bismo se cijepili sa 65 godina, našlo bi se bezbroj konicidencija cijepljenja i infarkta, cijepljenja i šećerne bolesti, cijepljenja i raka pluća, i da ne nabrajam. Mogu ljudi biti uvjereni u ovo ili ono, ali je loše kada se uvjerenost umiješa u činjenice tako da ih poslaguje kako kome odgovara. I od svih događaja s 5 mj., ili događaja toga dana, jedini koji se veže s ekcemom jest cijepljenje. Pitam se, zašto baš cijepljenje, a ne doručak, niska vanjska temperatura, baby šampon, spavanje djeteta sat duže od uobičajenoga, pretrčavanje crnog mačka preko puta, i slično. Možda vam se ovo čini previše karikirano, ali tako pišem da konačno od nekog čujem zašto bi nešto, što je prošlo bezbroj provjera, moralo bezuvjetno biti odgovorno za ekcem ("mnogo ljudi je uvjereno"blunk, a nešto, što uopće nije provjereno ili niti približno nije podvrgnuto takvim kontrolama, ne.

andi

Najljepše hvala na odgovoru...
S obzirom da niste spomenuli nikakvu potrebu za promjenom dinamike cijepljenja kod djeteta s atopijskim dermatitisom podrazumjevam da možemo nastaviti cijepljenje prema planu.

Darko Richter, dr. med.

Ne znam zašto bi ekcem po sebi mijenjao dinamiku tj. kalendar cijepljenja. Ali, ako ima ekcem zbog alergije na jaje, to može odgoditi cijepljenje MPR.