Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Povećani limfni čvorovi

ddsmph

Pozdrav! Majka sam trogodišnjeg djeteta koje vrlo često ima povećane limfne čvorove u vratu, sporo se smanjuju i u principu su uvijek pipiljivi. Prije mjesec dana jedan čvor u preponi je također postao vidljiv i pipljiv. Zbog toga smo podjetili infektologa koji je pregledavši dijete napisao:"na vratu sitna, slobodna poliadenija, desno prema mastoidu više sitnih, tvrđih, 1 žlijezda 5 mm u promjeru, imponira grozdasto, manje izražen nalaz lijevo, u preponi i fem. udubini imponira fiziološki nalaz. Preporuka: napraviti uzv vrata uz citološku punkciju žlijezde na vratu desno plus periferni razmaz." Dalje u kontaktu sa pedijatricom djeteta i citologom ( telefonski) , oboje tvrde da je to kod djece normalno, i da čvor ispod 1 cm ne treba punktirati. DA čekamo jesen, pa ćemo vidjeti!! Molim koje je vaše mišljenje o tome? Inače je dijete normalno aktivno, jede, spava, ponaša se uobičajeno, i još da napomenem da je pilo antibiotik sredinom šestog mjeseca zbog brisa nosa u kojem je nađena Branhamella i Hemofilus inf. Trenutno nije u nikakvom infektu. Unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

Pitanje nema veze s forumom o cjepivima, i najbolje je da ga prenesete na forum pedijatrije.
Inače, takva je pitanje puno bolje postaviti sebi, nego liječniku.

ddsmph

Oprostite prvi put postavljam pitanje, nisam vidjela da je tema postavljena. Vaš odgovor ne razumijem, ali svejedno hvala.

Darko Richter, dr. med.

Htio sam vama skrenuti pozornost da postajete žrtvom vlastitog kruženja u sve širim pitanjima o istom problemu. Dobili ste odgovore i od svoje liječnice i od citologa, i vi biste ponovno pitali, jer, očito niste odgovorima zadovoljni. Ali, postavlja se pitanje, zašto ih pitate, ako ih ne kanite poslušati. Onda vam je bolje da odmah sami napravite što ste naumili. Prvi vam je liječnik rekao da napravite to i to. ali nije rekao kada, Drugi i treći specijalist su vam rekli da pričekate do jeseni. Što bih sada ja, ili netko četvrti trebalo još reći? Pa ja vidim da vi želite odgovor da se preporučeno uradi odmah i sad. To je vaša volja, što god da vam ja tu rekao.

ddsmph

S jedne strane imate potpuno pravo, a s druge znate kako je teško nešto napraviti mimo pedijatra i uputnica (i skupo). Željela sam još vaše mišljenje iz razloga što bi ja najrađe da se dijete ne maltretira i podvrgava punkciji, ako to nije potrebno, a s druge strane se bojim da ne reagiram prekasno. Htjela sam još jedno, dakle vaše, mišljenje na nalaz infektologa. Hvala

Darko Richter, dr. med.

Tajči pjeva: "Hajde da ludujemo ove noći, .... ", pa da vam vam ja kažem jedan sasvim iskreni odgovor, koji će vam se možda učiniti sukladan riječima tog pjesmuljka.

Velite: "Željela sam još vaše mišljenje iz razloga što bi ja najrađe da se dijete ne maltretira i podvrgava punkciji, ako to nije potrebno, a s druge strane se bojim da ne reagiram prekasno. Htjela sam još jedno, dakle vaše, mišljenje na nalaz infektologa."

Sad, ovako: ja ne mogu davati mišljenje o tuđem nalazu ako nisam vidio dijete. Jer, sve počinje s pregledom djeteta. Najprije ste ga pregledavali vi. Onda ste, nekom čudnom putanjom, dospjeli do infektologa. Dakle, usuđujem se insinuirati da ste se vi sami tamo uputili, ili vas je netko drugi uputio, ali, opet po vašoj želji. Kako to mislim? Najprije ste se poigrali doktora na svojem djetetu, ali onda, vi ne biste da to baš gleda hemato-onkolog, s primislima tumora, limfoma ili leukemije, nego biste da to pogleda infektolog. Dakle, stvorite si brigu, sami samcati i stručno neovlašteni, a onda si birate onoga tko će vas umiriti. Kako ste baš došli do infektologa? Jer, istina je i to da se u infektivnim bolestima povećavaju limfni čvorovi. Ali, to je dio skoro svih infektivnih bolesti, osobito u prvih 5 godina života, kada se, osim limfnih čvorova povećavaju i krajnici, sve kao reakcija na infekte, i radi toga se ne ide infektologu. Infektolog kojem ste dospjeli to vrlo dobro zna. I zna vrlo dobro ovo što sam ja napisao u gornjih 5 redaka. I sada, zašto da se on izlaže bilo kakvom riziku. Ima pred sobom mamu koja inzistira da se njoj (ne djetetu) riješi problem koji je sama stvorila. Jer, dijete je sasvim zdravo, to i sami kažete. No, i vi, i ja, i bilo tko, pa tako i vaše inače zdravo dijete, može tog dana imati u tom čvoru prvu malignu stanicu. Pa za par mjeseci ispadne da ste vi vodili dijete doktoru, a on to nije vidio. I što se tada može desiti. Ono što vi još ne znate, ali svaki doktor to vrlo dobro zna: može uslijediti tužba zbog propusta, zbog čega se doktore u Hrvatskoj sudi na 1-10 godina bezuvjetnog zatvora. Zato infektolog napiše jedan vrlo točan, za tu dob normalni nalaz, ali, ipak savjetuje da treba učiniti punkciju i još koješta drugoga, i riješi se problema. Pa on se ne bavi hemato-onkologijom, a problem limfnih čvorova, ako netko inzistira da postoji, nije problem infektologa. Vi sve to ne znate, osobito vam nije jasno ono o 1-10 godina bezuvjetnog zatvora, i vi idete do svoje doktorice i do citologa, i dobijete, po meni, unatoč toj nevidljivoj sceni u kojoj dominira 1-10 godina bezuvjetnog zatvora, dva vrlo trezvena odgovora, sasvim u skladu s onim što bih ja vjerojatno mislio da imam priliku vidjeti vaše, dijete, dakle uz uvjet da je i moj dojam s pregleda točno onakav kako je napisao infektolog. Ali ne, sada vi tražite još jedno mišljenje, koje vam, kako sam na početku objasnio, ne mogu meritorno dati, jer ne želite maltertirati dijete daljnjim pretragama, ali niste sigurni. A zašto niste sigurni? Ja vas promijeniti ne mogu, iako je ovo ipak jedan pokušaj da vam opišem što se tu zapravo odigrava, barem po mojem uvidu. Ne moram biti u pravu, ali, naravno, kao i svatko, mislim da barem u grubim crtama dajem istinitu sliku. To je slika jednog zdravstvenog sustava, besplatnog, u kojem vlada mentalitet "all inclusive" turističkog paketa: ljudi misle da su nešto platili, a zapravo su platili poslodavci, i onda misle da to treba iskoristiti. To je ugrađena greška, pri čemu se sustav iscrpljuje baš kao u ovom primjeru. Zbog ničega se konzultira 4 specijlista/subspecijalista, i sve besplatno. Ja jeda čekam da s EU zdravstvenim iskaznicama naš narod krene u EU zdravstvene ustanove i da počne učiti kako se treba koristiti zdravstveni sustav.
Nadam se da vam nisam dignuo tlak. Mogao sam ne napisati ništa, napisati neku uljudnu formulaciju, ali, ipak sam se odlučio na malo šire i stvarnije objašnjenje, ako ne zbog drugoga, onda zbog EU-phoriae.

ddsmph

Moj tlak uredan, na znam zbog čega vi ugrožavate svojhappy. Hvala na razmišljanju, dijelom ste u pravu, ali kao majka sve bi učinila za svoje dijete, pa čak i ovim putem, za koji sad vidim da je potpuno beskorisan. U svakom slučaju zahvalljujem!

Darko Richter, dr. med.

Ako vam je tlak još uvijek uredan, biste li čuli nešto o distanciranju roditelja od svoje djece? Čim se pojavi neki problem, izručuju ga službama, stručnjacima, itd? Može li odrastenje djece u takvom okružju biti isto, kao odrastanje nas, za koje smatramo da je bilo "normalno"? Mogu li službe i stručnjaci biti roditelj broj 3, kada dijete ima problem, a roditelj broj 1 i roditelj broj 2 to biti samo kada je s djetetom sve sjajno?
Ili, da ne duljimo, kažemo AMEN na prethodnu prepisku?

Anastasija543

Poštovani, naišla sam na povećne limfne čvorove po vratu i čitajući na internetu naišla sam da može biti posledica HIV infekcije. Ja sam nezaštićen odnos imala pre 6 nedelja, nije bilo ejakulacije i bio je samo vaginalni odnos, mislim da sam umislila da je od toga al bih volela uraditi nalaz krvi. Htela sam da uradim COMBI test Hiv1/Hiv 2 detekcija antitela i antigena, samo me zanima koliko treba da prodje da bi rezultati testa bili validni?

Darko Richter, dr. med.

To bi bilo nemoguće da tako brzo dobijete povećanje limfnih čvorova.
Test je dvostruk (detektira antigan HIVa i protutijela): antigen HIVa pojavi se u prvim tjednima od infekcije, a protutijela najranije nakon 3-12 tjedana.

Anastasija543

Hvala Vam na odgovoru, samo me jos zanima da li isto vazi i za hepatitis b i c? Ili treba da prodje vise vremena?

Darko Richter, dr. med.

Ovisi koji je test u pitanju. Kada se traže samo antitijela, kao u slučaju HCV, onda treba najmanej 3 tjedna, a z aHBC ovisi kokji se test primjenjuje - za HBSAg ili za antitijela.

Anastasija543

Hvala jos jednom, htela bih uraditi detekciju antigena na hepatitis B.Proslo je 45 dana od kontakta jel to dovoljno? Za Hiv su mi odgovorili da je 6 nedelja sasvim dovoljno ali za ovo jos nisam dobila odgovor pa zato Vas pitam.

Darko Richter, dr. med.

Inkubacija je 45-60 dana. Trebalo bi biti dovoljno, ali, ako ispadne negativno, za 100% sigurnost ponoviti nakon 60. dana.