Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Prevenar

georgx

Imam sina u dobi od 3,5 g. koji je upravo primio cjepivo prevenar. Da li je potrebno docjepljivanje i kada?

Darko Richter, dr. med.

Ne više Prevenarom, no savjetuje se nakon 2-6 mj. dati Pneumo 23, kao podsjetno ali i kao proširno cijepljenje, jer, sadrži 23 soja pneumokoka, za razliku od 7 u Prevenaru.

cjepiva kb

kako znate, dr. D.R. da dijete nema neku kroničnu bolest?
kod nas se još uvijek uglavnom cijepe pdrevenarom djeca s kroničnim bolestima, a ne zdrava. malo ste
požurili s odgovorom.

jer, ako ima kroničnu bolest ili je imunosuprimirano, treba primiti dvije doze prevenara

http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm5713a4.htm

Darko Richter, dr. med.

Anamneza je, kao što se zna, 70% dijagnoze, a mama ne spominje kronični problem. I preko interneta se dijete baš ne može pregledati. Tako da odgovor, "kako znam da ima, ili da nema .. " glasi: ne znam, ali ako mi netko to ne spomene, radi se o njegovom propustu. Jer, kao što ste mogli opaziti, marljivim praćenjem svakog mog pokreta, ovdje 99% roditelja ispisuje bezbroj problema koji to jesu, ali uglavnom nisu, pa nemamo problem propuštanja, već više izmišljanja kroničnih i drugih problema.

ira21611

Daobar dan, trebala bih vaše misljenje i savijet
Imam djevojcicu staru 28 mjeseci koja ima dijagnoze neutropenija i hipogamglobulinemija te se od njezinog rođena kontroliramo na KBC Rebro. da li bih trebala cijepiti dijete sa Prevenar 13 ili Pneumo 23, i ako da kojim redosljedom? I s obzirom na njezine dijagnoze da li postoji mogucnost nuspojava cjepiva i da li bi tebali obaviti kontrolnu krvnu sliku? Misljena pedijatra, hematologa i imunologa su razlicita te zato Vas pitam za savijet. Ako mi mozete reci sto znaci omjer A/G u nalazu. Zadnji nalaz rađen 26.9.2013
Leukociti 11,21 x 10 (9) / L
Hemoglobin 130 g/L
Eritrociti 4,64 x 10(12) /L
Hematrokrit 0,365 L/L
MCV 78,7 fL
MCH 28,0 pg
MCHC 356 * g/L
Trombociti 513 * x10 (9) /L
RDW 12,6%
Retikulociti 10,6 %%
Neutrofili 35,2 %
Limfociti 48,1 %
Monociti 6,4 %
Eozinofilni g. 9,7* %
Bazofilni g. 0,6 %
Proteini 67 g/L
IgG 5,51 g/L
IgA 0,28 g/L
IgM 0,54 g/L

Alabumin 67,8 %
Alfa 1 globulini 3,5 %
Alfa 2 globulini 12,1 %
Beta globulini 8,6 %
Gamma globulini 8,0 %
Omjer A/G 2,11

Darko Richter, dr. med.

Niti ima neutropeniju, niti ima hipogamaglobulinemiju. Prvu vjerojatno nikada i nije imao, a drugu, možda i jest, ali je više nema. Vidim nešto više trombocite.
Tako da ne znam što biste htjeli. Cijepiti protivi pneumokoka može se i dobro je i bez dijagnoza koje ste naveli. U njezinoj sadašnjoj dobi, najbolje bi bilo dati 1 dozu Prevenara-13, pa 2-6 mj. potom dati Pneumo-23.

ira21611

Hvla na odgovoru doktore. Neutropeniju su ustanovili kada je imala mjesec dana i ukupan broj granulocita bio je manji od 500. To sada raste, te se zbog toga i dalje kontroliramo kod hematologa, a hipogamglobulinemiju su dijagnosticirali prije godinu dana i tada je primila supstituciju ( IgG je bio 2,0 ), te dijagnoze i dalje stoje u nalazima. Nikad mi nitko nije rekao da vise nema, ali jos jednom hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Cijepite je protiv pneumokoka bez obzira, jer je indikacija za to čim na to pomislite. Kada bude više novca u državi, vjerojatno će se uvesti cijepljenje za svu dojenčad.

ninolina

Poštovani!
Imam sina rođenog 27.10.2011.
Prvu dozu prevenara primio je 11.10.2012; te drugu dozu 17.12.2012.
Treba li on primiti sad i treću dozu ili preporučujete Pneumo23?

Srdačan pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Preporučujem vam da primi Pneumo 23.

ferenc

Poštovani,

Po Vašem mišljenju i saznanjima je li bolje cjepivo Prevenar13 ili Synflorix?

ferenc

Pitam zbog ovoga što piše za Prevenar13:

"Datum rješenja 18.11.2010.
Rok rješenja 20.07.2015.
Datum ukidanja rješenja 02.07.2013.*
*Budući da je navedeni lijek u Europskoj uniji odobren Centraliziranim postupkom, odluka Europske komisije o odobrenju za stavljanje lijeka u promet je dana 1. srpnja 2013. godine postala važeća i za Republiku Hrvatsku. Iz navedenog razloga, a sukladno članku 234. Zakona o lijekovima (Narodne novine, br. 76/13.), HALMED je ukinuo odobrenje za stavljanje istog lijeka u promet dano na temelju prethodno važećeg Zakona o lijekovima (Narodne novine, br. 71/07., 45/09. i 124/11.).
Serija lijeka proizvedena u skladu s odobrenjem za stavljanje u promet danim prije stupanja na snagu Zakona o lijekovima (Narodne novine, br. 76/13.) može se unositi i nalaziti u prometu u Republici Hrvatskoj do isteka roka valjanosti ili najdulje 12 mjeseci od dana stupanja na snagu navedenog Zakona.
Podaci o svim lijekovima koji su odobreni Centraliziranim postupkom za davanje odobrenja za stavljanje u promet lijeka za sve zemlje članice Europske unije dostupni su na internetskim stranicama Europske agencije za lijekove (EMA), u dijelu Find medicine/Human medicines, odnosno ovdje. "

Darko Richter, dr. med.

Što vas to muči o Prevenaru 13? Budite konkretni.

ferenc

Koji su razlozi da se u Hrvatskoj više neće distrubuirati Prevenar 13, već Synflorix?

Darko Richter, dr. med.

Gdje ste doznali za to? No, ako ste u to sigurni, trebate to pitati dobavljača odnosno zastupnika, a to je predstavništvo Pfizer-a.
Ja te informacije nemam.

ferenc

Informacija je potekla iz Epidemiološke službe.
Hvala na odgvoru.

Darko Richter, dr. med.

Ili ste krivo čuli, ili ste krivo razumjeli. Epidemiološka služba ne izdaje nerazumljive informacije, već, ako je o tome govorio neki epidemiolog, onda on ima ime i prezime i ne mora reprezentirati epidemiološku službu. Osim toga, stvarno je najbolji izvor takvih informacija Pfizer, a ne epidemiološka služba, pa niti Cybermed.
Ponvaljam, nema nikakvog razloga, za sada, da mislim da je to točno što ste vi čuli.