Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

zaraznost poslije mo-pa-ru?

majali

Imam sina od 17 mjeseci koji treba primiti mo-pa-ru cjeoivo.imam jos jednog od 6 mjeseci,razlika je dakle 11 mjeseci u starosti.procitala sam da je dijete poslije vakcine mo -pa-ru zarazno na parotitis za ukucane do 6 tjedana pa me zanima je li to tocno i je li cijepljenje starijeg rizicno za mladjeg .hvala

Darko Richter, dr. med.

Ovisi koje Mo-Pa-Ru cjepivo se koristi. Ako cjepivo sadržava L-Zagreb soj parotitisa, ta zaraznost može postojati, ali, ako sadrži neke druge sojeve, npr. RIT ili Jeryl Lynn, onda nema opasnosti.

majali

Hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Cjepivo koja mi sada koristimo u Hrvatskoj (Priorix, MMRVaxPro) su po tom pitanju sigurna, niti jedno ne sadrži L-Zagreb soj parotitisa.