Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

savjet molim

nibada

Poštovani,
dijete ima 20 mjeseci. Sa cijepljenjem počeli sa 6 mjeseci jer je bio neurorizičan. Do sada cijepljen BCG 21.05.09, PEDIACEL (DTP,IPV,HIB) 20.11.09., 27.01.2010., 29.03.2010. i ENGERIX 21.05.09, 20.11.09.,29.03.10. (nadam se da sam dobro prepisala). Nakon prve godine pedijatrica je čekala nalaz neuropedijatra pa smo tek sad došli na red i možemo dalje cijepiti. Moja pitanja su:
1. što treba primiti još u 2 godini?
2. postoji li mogućnost da se s nekim od tih cijepiva kombinira i cijepivo za vodene kozice i koja je najblja kombinacija i razmaci cjepiva?
Unaprijed hvala na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

U drugo godini trebao bi primiti 4. Pediacel (barem 6 mj. od prethodne doze), i MPR (morbilli parotitis rubella). Ako ga zelite cijepiti protiv vodenih kozica, moxete razmislitie da nabavite na svoj racun Priorix-Tetra, cetverovalentno cjepivo koje sadrzi MPR i Varilrix u jednoj injekciji. Kosta dosta, mislim bliyu 1000 kn, a treba i privatni recept. Ako idete sa samim Varilrixom, onda ga treba dati o istoj viziti s nekim drugim cjepivom ili odmaknuti 6 tjedana.

Ornela67

Poštovani dr. Rihter,
Pišem Vam iz Đakova te Vas molim za savjet.
Moja djevojčica Marta rođena je 2008.g.
2009. godine u listopadu je dobila cjepivo Pediacel (prva revakcinacija). Tada je dobila jaku reakciju na cjepivo u obliku velikih, gnojnih, bijelih plikova po bedrima. Tada se naša pedijatrica dr. Angebrandt čula s Vama i rekli ste joj da više cjepiva ne bi trebala dobivati u Đakovu već da se javimo Vama.
Sada je trebala dobiti drugu revakcinaciju pa Vas molimo za savjet što nam je za činiti.
Unaprijed zahvaljujem na dogovoru
Sa poštovanjem
Ornela

Darko Richter, dr. med.

Sad, opis je zbrkan,jer ne mogu ti plikovi biti i bijeli, i gnojni. To ne ide skupa. Najbolje bi bilo da imate sliku, a ako toga nema, morao bih vas isljeđivati o tome što je bila istina licem u lice. Isto tako koristio bi i pismeni opis kolegice Angebrandt.
Dakle, najbolje bi bilo doći na konzultaciju, ako možete, u srijedu ujutro u 10 h, na Rebro, Dječja poliklinika, nova zelena zgrada, liftom na razinu "P". Možete mi se javiti na mail: bibice@live.com.

Anna***

Postovani,
jutros sam vodila na vakcinu djete staro 22 mjeseca i primio je Polio-oralno i HiB-intramuskularno. Polio je popio bez problema a kod cjepljenja HiB se djete trznulo i nije uredno primilo te je gospodja koja je vrsila cjepljenje ponovno uzela novu dozu i dala ponovno cjepivo. Mene zanima da li djete moze previse primit cjepiva (jer mislim da je kod prvog uboda primio malo ) a onda je ponovno primio citavu dozu. Gospodja koja je cjepila djete rekla mi je da se ne trebam brinuti, ali posto mi se to nikad prije nije dogadalo (imam jos 1 starije djete) a ni ona mi bas nije djelovala sigurno pa sam evo bila slobodna pitat Vas za savjet-da li je mogao primiti previse cjepiva i da li je to opasno?
Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Mogao je primiti više od cijele doze, ali što da se sada radi? Cjepivo se ne može izvaditi, tamo je, gdje je dato.
Kod prirodne infekcije tog antigena, koji se isto nalazi u cjepivu, na tisuće puta je više.

Anna***

Ako bude neke reakcije, kad bi je mogla ocekivati?

Darko Richter, dr. med.

Ako je bila, već je prošla, a vi je niste vidjeli.

Anna***

happy Hvala doktore na odgovorima.
Pozdrav,
Ana