Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Vodene kozice i trudnoća

CookieRi

Poštovani,

Molila bih Vas za savjet. Kao dijete nisam preboljela vodene kozice (barem ne sa tipičnim simptomima), te sam prije godinu dana, prije planiranja druge trudnoće dala napraviti imuno-enzimni test na Varicella-Zoster virus, i nalaz je bio sljedeći:
IgM ekvivokalan
IgG 1 129 mIJ/ml pozitivan

U tom trenutku doktorica je rekla da imam imunitet i da mogu bez straha planirati trudnoću.
Sada sam u 36-om tjednu trudnoće i starije (vrtićko) dijete je danas dobilo vodene kozice.
Moje pitanje je trebam li se brinuti (pogotovo zbog nalaza “ekvivokalan”), mogu li ponovo dobiti virus te trebam li alarmirati svog ginekologa ili napraviti dodatne pretrage?
Hvala unaprijed na odgovoru,
Lijep pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Ne znam gdje ste uradili taj test, ali, ako je u pouzdanoj (certificiranoj) ustanovi onda vi imate imunost, tj preboljeli ste vodene kozice, znali to vi ili ne, i čedo neće biti ugroženo trenutnim vodenim kozicama vašeg starijeg djeteta. Ekvivokalan znači "ni pozitivan ni negaivan", ali to nije hrvatski medicinski žargon, pa mi to ostavlja neku sumnju u ustanovu koja vam je izdala taj nalaz.

CookieRi

Puno Vam hvala na brzom odgovoru, ustanova koja je izdala nalaz je Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ Rijeka- mikrobiološki odjel (zavod za serodijagnostiku). Uzorak krvni serum, protokol BV 3982.

CookieRi

Poštovani, da se nadovežem na svoju prethodnu poruku, danas sam na savjet doktorice sa mikrobiološkog odjela ponovila testiranje i nalaz je sljedeći:
IgM negativan, IgG 6,7 INDEX pozitivan
Znači li to da sam zaštićena od nove zaraze i je li potrebno da sam odvojena od djeteta dok mu bolest ne prođe?
Hvala još jednom,
Pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Sada su opet druge jedinice, drugi laboratorij i druga metoda. Ali, ako je i taj nalaz pouzdan, kao i onaj iz Nastavnog zavoda (njima vjerujem), onda ste od vodenih kozica imuni i vi, a bit će i vaše novorođenče, uz uvjet da se ne rodi previše prije vremena. Naime, vaša protutijela, tj. onih 129 ij IgG i ovih 6,7 indeksa IgG prelaze posteljicu u zadnjih 4 tjedna normalne trudnoće, da bi zaštitili novorođenče.

Dubravka86

Postovani, u vrticu moje cerke se ponavila varicela. Ja sam upravo saznala da sam trudna 5 nedelja. Postoji objektivna sansa da moje dete kroz nedelju dana dobije boginje. Mene interesuje dal je to opasno za trudnocu i plod. Napomenucu da sam ja boginje prelezala kao jako mala, sto sam i potvrdila analizom antitela.
Unapred hvala

Darko Richter, dr. med.

Ako ste preboljeli varicellae (vodene kozice), i imate serološku potvrdu, onda nema straha za vas kao niti za čedo.

Poljaj

Poštovani,

S obzirom da dosad nisam prebolila vodene kozice, barem koliko mi je poznato, htjela bih provjeriti za svaki slucaj imam li antitijela te ukoliko je potrebno cijepiti se. Moja doktorica opće prakse smatra kako je to nepotrebno iako sam odrasla osoba koja u bliskoj buducnosti planira trudnocu te mi odbija dati uputnicu. Zanima me Vaše mišljenje je li uistinu to nepotrebno. Moja logika je da je bolje spriječiti nego liječiti, pogotovo uz probleme koje vodene kozice mogu izazvati u trudnoci. Moze li se testiranje obaviti bez uputnice uz placanje u bolnici? Ukoliko ne, mogu li testiranje obaviti u privatnoj poliklinici te ukoliko nalaz pokaze kako nisam prebolila vodene kozice, cijepiti se na temelju toga nalaza negdje?

Hvala i lp,

Darko Richter, dr. med.

Uz plaćanje se sve može. serologiju na vodne kozice (varicllae) rade Rebro i Zarazna u Zagrebu. Privatni laboratoriji (Breyer, Synlab - Salzer) vjerojatno rade, ali ne vidim da su serološke pretrage na vodene kozice izrijekom navedene. Možete ih nazvati i pitati. Najbolje vam je to obaviti tamo. Ekspresno ste usluženi, nalaz (osim ako obradu ne šalju u neki veći laboratorij u Njemačku), su gotovi praktički isti dan.
Imate i opciju da se cijepite protiv vodenih kozica (Varivax ili Varilrix). Da li ste prije imali vodene kozice, ili ne, potpuno je svejedno. Kad se cijepiti, dobijete imunost, i ne morate to niti provjeravati. Treba samo izbjeći trudnoću u sljedećih 6 tjedana.
Cjepivo protiv vodenih kozica j živo atenuirano i jedina kontraindikacija za vas je neka imunodeficijencija T ili B limfocita (a privremena kontraindikacija je trudnoća - trudnice ne smiju primati živa cjepiva zbog čeda).

Bubamama

Poštovani doktore Richter,
Majka sam trogodišnjeg zdravog dječaka i imam dva pitanja:
- Kao malena bolovala sam od vodenih kozica ali sa jako slabim simptomima. Imala sam do deset krastica po čitavom tijelu bez temperature i sličnog (išla sam u osnovnu školu pa se sjećam). Da li sam svejedno zaštićena od ponovnog oboljenja?
Maleni će ove godine u vrtić pa, ukoliko nije sigurno da sam zaštićena, bi se testirala i po potrebi cijepila jer sam čula da su simptomi kod odraslih osoba teži.
- Čujem među mamama za cjepivo protiv meningokoka. Pitala sam pedijatricu o tome i dobila odgovor da je relativno novo, cijepila je jako malo djece sa tim izbornim cjepivom pa mi nije mogla puno reći o njemu. Molim vas za vaše stručno mišljenje.
Hvala!

Darko Richter, dr. med.

- Kao malena bolovala sam od vodenih kozica ali sa jako slabim simptomima. Imala sam do deset krastica po čitavom tijelu bez temperature i sličnog (išla sam u osnovnu školu pa se sjećam). Da li sam svejedno zaštićena od ponovnog oboljenja? ZAŠTIĆENI STE BEZ OBZIRA NA TEŽINU KLINIČKE SLIKE, ako su to stvarno bile vodene kozice.
Maleni će ove godine u vrtić pa, ukoliko nije sigurno da sam zaštićena, bi se testirala i po potrebi cijepila jer sam čula da su simptomi kod odraslih osoba teži. - MOŽETE PROVJERITI SEROLOŠKI STATUS (prisustvo protutijela na varicella-zoster virus). MOŽE SE DOGODITI DA SE PROTUTIJELA VIŠE NE VIDE, MAKAR STE SIGURNI DA STE PREBOLJELI VODENE KOZICE. I OPET VRIJEDI DA STE U SLUČAJU NOVE EKSPOZICIJE ZAŠTIĆENI. NO, MOŽETE SE CIJEPITI, NIŠTA NE SMETA.
- Čujem među mamama za cjepivo protiv meningokoka. Pitala sam pedijatricu o tome i dobila odgovor da je relativno novo, cijepila je jako malo djece sa tim izbornim cjepivom pa mi nije mogla puno reći o njemu. Molim vas za vaše stručno mišljenje. - POSTOJE 2 CJEPIVA: BEXSERO 8MENINGOKOK GRUPE B) I NIMENRIX (GRUPE ACWY). TREBA PRIMITI OBA CJEPIVA, DA BISTE GA ZAŠTITILI OD NAJVEĆEG BROJA MOGUĆIH SEROGRUPA MENINGOKOKA (KOD NAS JE APSOLUTNONAJČEŠĆI B, ALI IMA I OVIH DRUGIH). NIMENRIX SE DAJE KAO 1 DOZA, A BEXSERO U NJEGOVOJ DOBI KAO 2 DOZE U RAZMAKU OD 2 MJ. IMUNOST TRAJE BAREM 5 GODINA.

Bubamama

Doktore hvala puno. Da, bile su vodene kozice, imale smo ja i sestre. Sestre sa težim simptomima a ja sa jako laganim.

Molim vas još samo da mi napišete da li su nuspojave kod ta dva cjepiva protiv meningokoka kao i kod ostalih cijepiva koja je dijete do sada primilo (u prvoj i drugoj godini) ili možda teža? Jer upravo o tome pedijatrica nije htjela govoriti pošto nije još stekla iskustvo. Također ne znamo koliko često se menongokok pojavljuje kod djecom i koliko često sa težim simptomima (meningitis ili sepsa)? Nisam čula za njega, samo za streptokok, pa stvarno ne znam ništa o tome osim informacija na internetu. A o preporuci cijepljenja protiv meningokoka također ništa ne mogu od informacija pronaći.
Oprostite ako vas gnjavim, ali informacije koje dobijem od vas su zlata vrijedne meni i još nekoliko mama kojima ću proslijediti odgovor.

Darko Richter, dr. med.

Nuspojave Bexsera uglavnom su ograničene na češću pojavu visoke temperature u usporedbi s drugim cjepivima. Dosta često djeca neutješno plaču nekoliko sati nakon cijepljenja (odmah, zbog igle, i onda nakon nekoliko sati počnu opet i to traje daljnjih nekoliko sati). Ima i pojave osipa koji nije znak preosjetljivosti.
Nimenrix ima standardne pojave kao i druga mrtva cjepiva u djece te dobi.
Meningokok se u RH među djecom bilježi brojkom od oko 20-30 slučajeva godišnje i to je razlog što se ne preporučuje na širokoj osnovi (u obveznom kalendaru cijepljenja). Međutim, meningokokne bolesti su u pravilu teške: gnojni meningitis ili fudroajantna sepsa s trombozama, pa je smrtnost oko 10%, a komplikacije (gluhoća, mentalna retardacija, mutilacija dijelova udova ili većih areala kože zbog tromboza) nađu se u do 20% preživjelih.

Bubamama

Doktore hvala vam od srca na tako opširnom i jasnom odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Anytime, ili You'r welcome.
Mene, međutim, na ovom forum čudi da baš nitko nije pitao o cijepljenju protiv COVID-a. Ili svi sve znaju, ili uopće ne znaju da to cjepivo postoji i to u više oblika.

Dubrovnik _mo

Poštovani,

kako koji roditelji nisu sigurni jesam li preboljela vodene kozice kao dijete, pristupila sam testiranju.

Nalaz - Pretraga: Varicella - Zoster IgG; Metoda: ELFA, Rezultat: negativan (0,03); Jedinice: TV; Referentne vrijednosti: negativan<0,03; graničan 0,60≤TV<0,90; pozitivan≥0,90.

Molim Vas za informaciju, znači li ovo da nisam preboljela vodene kozice? S obzirom da imam malenog dječaka koji pohađa vrtić i na moju odraslu dob kao i činjenicu da uskoro suprug i ja planiramo novu trudnoću, htjela bih se cijepiti. Ukoliko se trebam cijepiti samo još Vas molim da mi odgovorite koliko vremena nakon primljene doze cjepiva ne bih smjela ostati trudna.

Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru i utrošenom vremenu! Lijep pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Negativna serologija znači da nisu vidljiva protutijela na vodene kozice. Moguće je da niste preboljeli, a moguće je i da jeste, pa da su izblijedila. Bez obzira da li jeste, ili niste preboljeli, možete se cijepiti. Idu 2 doze u razmaku od 6 tjedana. Ne biste smjeli planirati trudnoću najmanje 1 mj. od zadnje doze.

Marija92

Poštovani,

Trudna sam 33 tjedna i prebolila sam vodene kozice kao dijete. Kod sina u vrticu su se pojavile pa me zanima ako on slucajno dobije posto je visoka trudnoća da li postoji opasnost za bebu?

Darko Richter, dr. med.

Skoro je sigurno a će i on pokupiti vodene kozice, a za dijete koje nosite ne bi trebalo biti opasnosti. Možete učiniti serologiju na virus varicella-zoster, i, ako još imate detektiblinih protutijela, onda za čedo nema baš nikakve opasnosti. Ako ih više nemate, možete za svaku sigurnost, u slučaju da vam sin oboli, dobiti VZIG (varicella-zoster imuni globulin). Za vas cijepljenje protiv vodenih kozice, dok ste trudni, ne dolazi u obzir (živo cjepivo).