Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Vodene kozice unatoč cijepljenju

Klementina75

Poštovani dr. Richter,
djevojčica, 5, 5 godina cijepljena 2009. u dobi od 22 mjeseca Varilrixom (Vi ste ju cijepili u Alergoviti), dobila je jučer vodene kozice. Klasična slika: trup, lice, vlasište, udovi, spojnica oka, afebrilna. Nekoliko dana nakon apliciranog cjepiva je imala blage simptome: nekoliko makula, a sada ih ima jako puno. Zanima me je li normalna ovakva klinička slika obzirom da je cijepljena? Čime tretirati i je li uopće potrebno tretirati obzirom na to da ima i neurodermitis (trenutno je koža bila bez znakova neurodermatitičnih promjena i nismo koristili nikakvu terapiju u zadnjih 3 mjeseca) Starija kćerka je imala najtežu komplikaciju neurodermitisa (eczema herpeticatum kaposi) te je preporučeno uzimanje aciklovir sus. ili tbl. kad je imala vodene kozice. Trebamo li i kod mlađe primjeniti aciklovir? Molim Vaše mišljenje.
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Ovo se može dogoditi, i zato se preporučuje 2 doze Varilrixa, odmah nakon navršenih 12 mj., te s 4-6 g. Njoj su se kozice dogodile taman kada je trebala dobitii drugu dozu. Inače, druga doza Varilrixa može se dati već 2 mj. nakonprve, no, uobičajeno je onako kako sam prije napisao.
Da li dati aciklovir? Ja bih ga dao.

Klementina75

Puno hvala na odgovoru. Prvu dozu je dobila, kako sam već napisala sa 22 mjeseca, a drugu ste preporučili oko 6 godine. Baš ovih dana sam Vas htjela konzultirati oko druge doze jer su mi u Zavodu za javno zdravstvo u Osijeku rekli da nema potrebe za drugom dozom. A kako je u vrtiću krenula epidemija kozica, bila je u kontaktu sa zaraženom djecom jer sam mislila da je zaštićena. Njena liječnica (spec.obiteljske medicine) nema iskustava s ovakvim stanjem pa bih vas molila, ako je moguće, da napišete dozu aciklovira koju bi trebala uzeti (liječnica Vas poštuje i uvažava Vaše preporuke). Djevojčica je 5,5 godina i ima 24kg.

Darko Richter, dr. med.

4 × 400 mg dnevno tijekom 5 dana.

Klementina75

Puno hvala. BVB!

Darko Richter, dr. med.

BVB - Black Veil Brides ?? Nije valjda!.

yyyyyyyy

Ja mislim da je BVB,ako se smijem umijesati dok se Klementina75 ne javi,Bog Vas Blagoslovio.

Darko Richter, dr. med.

Da, to mi više liči na Klementinu.
Hvala, i BVB.

Klementina75

Uh, sad tek vidjeh nedoumicu happy BVB je Bog vas blagoslovio. A ujedno i sretan Vam Uskrs ( pozdravljaju Vas časna s. Helena i č.s. Dragica)

Darko Richter, dr. med.

Hristos voskres i smertju
smert podolao smertju,
i tim ščo propao
žitjuu daruvao.

Otprilike će tako grkokatolici pjevati u nedjelju.
Do tada - tišina i vjera.