Epilepsija

ni sama ne znam vise sta se desava sa mnom

dEgEuZa

prvi napad sam dobila sa 3 godine,u snu.Koristla sam terapiju tj tablete nisam bas sad sigurna kako se zovu -Fenarbitol ili nesto tako,oprostite nisam bas sigurna za naziv.I nekako sam to stabilizovala,sve do..mislim negdje u 12oj godini se opet ponovio.Tada sam dobila terapiju Apilepsin i iz nekih privatnih razloga bila sam sprjecena da ih nastavim trositi i naravno tu je i nastao problem,barem ja tako mislim,neredovno uzimanje je opet uzrokovalo napade i kada sam se obratila svojoj doktorici bila je zaprepastena naravno,i morala mi je promijeniti terapiju i od tada koristim Tegrebos,tj Tegretol zadnjih par mjeseci,pijem jednu tabletu ujutru,jednu navecer.Kada uradim nalaz EEG doktorica je zadovoljna.Medjutim,napad nikada nisam dobila u danu, recimo,uvijek je to u toku noci,probudi me kao davljenje,tesko je objasniti taj osjecaj,poput gutanja,gutanja i od jednom ono kocenje i onesvijestim se,Ja vise nista ne znam,sve sto mogu ujutru vidjeti je izgled svog jezika,uzas...Napad dobijem onda kada se iznerviram,ili recimo propustim dva tri dana terapiju,a to se desava onda kada ostajem bez lijekova jer ovi u farmaciji ne nabavljaju na vrijeme.Ono sto me brine u stvari je zadnjih par dana osjetim nesto sto me podsjeca na vrste napada poput onog blazeg,trenutno gubljenje u prostoru,ukocenost lijeve ruke,i nakon toga jaka glavobolja.Puno se nerviram,ponkead cak moram popiti Lexaurin,a ne znam ni da li bi ga smjela mijesati sa svojim lijekom.Sljedeci mjesec imam zakazan pregled kod doktorice,ali ono sto me zanima u stvari je da li cu ja ikada uspjeti izvuci se tj izlijeciti se od te bolesti,postoji li mogucnost,zelim imati djecu,udati se,a pomisao na to da ju imam mi ubija zelju za svime.Imam 19 god,doktorica je rekla da postoji mogucnost da ce to proci dok ove "lude" godine izadju,ali zaista sto me brine je da jako zaboravljam u zadnje vrijeme,cesto ne mogu da se sjetim sto je bilo prije jedan dan,a ponekad i sat i mislim da su uzrok lijekovi.

hvala

Jelena Bošnjak, dr. med.

Poštovana, kao nuspojave karbamazepina navodi se konfuzija, uznemirenost, poremećaj apetita, agresivna reakcija, poremećaj ličnosti, a rijetko depresija. Budući da Vaši napadaji nisu pod kontrolom, možda bi trebalo promijeniti lijek, no savjetujem Vam da o svemu konzultirate neurologa koji vas kontrolira.