Gripa

gripa i trudnoća

Davorka

Poštovani,
u sedmom sam mjesecu trudnoće i bojim se zaraze od gripe. Nisam se cijepila zbog straha za moju bebu. Recite mi je li se oseltamivir može uzimati za vrijeme trudnoće?

Hvala,

Davorka

Doc. dr. sc. Dražen Stojanović

Poštovani,
Za sad nema dovoljno podataka o trudnicama koje su uzimale lijek da bi bilo moguće prosuditi sigurnost primjene oseltamivira za fetus, pa se stoga smije uzimati samo ako moguća korist za majku opravdava moguće rizike za fetus. Za dodatna pojašnjenja javite se svom liječniku.

ivana

Trudnoća nije kontraindikacija za cijepljenje. Štoviše, u Americi se trudnice ubrajaju u visokorizične skupine i cijepljenje im se posebno preporuča.

Doc. dr. sc. Dražen Stojanović

Trudnoća predstavlja kontraindikaciju za cijepljenje živim virusnim cjepivima, a pošto se u nas za cijepljenje protiv gripe koristi mrtvo cjepivo, ono se smije dati i trudnicama, odnosno daje se ženama u dobi kada mogu biti trudne a da to ne znaju.