Kontracepcija

adexa kontracepcijeske pilule

Martina.tina112

Postovani. Ostavila sam rukak popodne na plazi u polu hladu prekrit rucnicima. U njemu su mi bile adexa kontracepcije. Jel im se moglo smanjiti djelovanje? Znaci nisu direktno bile na suncu. Hvala vam na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, učinkovitost im se nije smanjila.

Martina.tina112

Hvala vam na odgovoru. Znaci toplina nema utjecaj na njih? Pitam jer znaju ostati u autu a sad su velike topline u autu pa se bojim.

Ivo Balenović, dr. med.

Učinkovitost nije smanjena. Ipak, savjetujem da ih držite na hladnijem mjestu.

A.d.c.v.c

Postovani, pijem Lamal vec godinu i pol. 100mg ujutro i 150mg uvecer. Uz to pijem i adexu. Jeli zajamcena kontracepcija?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, lamal može utjecati na učinak kontraceptiva, kao što i kontraceptivi mijenjaju učinak lamala. Savjetujem drugu metodu kontracepcije dok uzimate terapiju.

A.d.c.v.c

Koliko je to sigurno da moze lamal utjecat na adexu? Adexu sam pocela piti prije lamala. kad sam pocela piti lamal posavjetovala sam se sa svojim ginekolog koji je rekao da ne nalazi nikakve upute o utjecaju jednih tableta...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne znam na koji način lamal utječe na kontraceptive i obrnuto, ali tako piše u uputstvima lijeka. U uputama također piše da se kod osoba koje koriste lamal, po preporuci liječnika povremeno provjeravaju koncentracije lijeka u krvi. Znači utjecaj postoji, ali ne mogu objasniti patofiziologiju djelovanja, niti mogu garantirati da lamal neće smanjiti djelotvornost kontracepcijskih tableta.

Martina.tina112

Lijep pozdrav,

imam jednu nedoumicu. Pijem adexu godinu dana a prije toga sam pila naeliu 2 godibe. Naime nalazim na nekim forumima informacije kako lijekovi za astmu kao sto su qvar autohaler, nixar tablete i ventolin sprej smanjuju djelovanje tableta. Dali je to istina i trebam li se dodatno stiti kada to koristim? Radije bih provjerila sa strucnom osobom kao vi nego vjerovarala forumu.

I jos jedno pitanje. Kada sam isla popiti tabletu vidjela sam da se folijica od te rupice u kojoj je tableta otvorila. Ne u potpunosti ali se otvorila malo. Moze li to utjecati na ucinkovitost tableta jer sam citala da zrak utjece na tablete.

Hvala vam puno na odgovorima.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, navedeni lijekovi neće smanjiti učinkovitost kontracepcije, a zrak nema nikakvog djelovanja na tablete.

Ichbin

Postovani. Veceras sam popila 12 tabletu. Inace ih pijem u 23h. Sinoc sam zakasnila nekih pola sata, veceras sam je popila oko 00:15. Oko 2 sam malo povratila. Nisam vidjela tabletu tako da nisam popila dodatnu jer sam mislila da se apsorbovala. Iako je proslo manje od 2h nakon tablete. Jucer sam imala nezasticen odnos s ejakulacijom. Postoji li mogucnost trudnoce?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tableta se apsorbirala i ne postoji mogućnost trudnoće.

Targaryen

Poštovani,
počela sam s prvim blisterom adexa pilula prije par dana, sve po pravilima, no ginekolog mi je rekao da u prvih mjesec dana zaštita nije pouzdana te da koristim dodatnu zaštitu, a nikad to prije nisam čula od ikoga pa provjeravam je li to stvarno tako, iako na uputama od adexe pise da su djelotvorne od prve tablete.
unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako se tablete počnu uzimati s prvim danom ciklusa (prvi dan menstruacije) zaštita nastupa odmah.

ana2021

Pozdrav, koristim Adexu već godinu dana. Svaki put mi mjesečnica kreće na isti dan i srednje je obilna, traje 4 dana. Prošli ciklus sam uredno uzimala tablete, pokoja sa 2-3 sata zakašnjenja. No, zadnja menstruacija je bila pred tjedan dana te je bila veoma oskudna, i to veoma slabo krvarenje je trajalo 3 dana. Bilo je toliko slabo da je bilo dovoljno koristiti dnevne uloške. Pa me sada zabrinjava da nije možda implantacijsko krvarenje ili su oskudne mješečnice uobičajena pojava tokom uzimanja kontracepcijskih tableta. Te me još zanima da li je malo češće mokrenje nakon mjesečnice normalno i da li to možda uzrokuju pilule?
Hvala Vam puno na vremenu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive normalno je da krvarenja postaju oskudnija i kraće traju. Ona ponekad mogu i izostati. To je zbog djelovanja tableta na sluznicu. Učestalo mokrenje je mogući simptom upale. Preporučam analizu mokraće.

San34

Poštovani,
Pijem adexa kontracepcijske tablete od listopada 2018. redovito i uredno, no u ponedjeljak (24.2) zabunom sam popila krivu tabletu u blisteru. Umjesto ponedjeljka koji je slijedio po zadanom redoslijedu, ja sam popila ponedjeljak koji ispada zadnja tableta u blisteru, prije nego što nastupa menstruacija. U utorak sam popila onu tabletu kao što bi i trebalo, a onaj ponedjeljak koji sam trebala popiti 24.2 ostavila sam za sljedeći ponedjeljak. Hoće li se dogoditi kakva promjena i hoće li nastupiti neke posljedice zbog toga? Što učiniti u takvoj situaciji?

Također, nedavno sam bila na pregledu kod ginekologa te mi je on rekao kako imam jednu aktivnu jajnu stanicu te da sam u plodnim danima iako to nebi smjelo biti tako budući da uzimam tablete te da dođem opet na kontrolu za 2-3 mjeseca. Što to točno znači i kako postupati u tom slučaju?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Adexa su monofazni kontraceptivi i neće se ništa desiti zbog toga što ste zamijenili tablete. Kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive nema ovulacije, stoga nema niti plodnih dana. Ne znam što bi značila 'aktivna jajna stanica'. Jajna stanica sazrijeva do sredine ciklusa, zatim ovulira (izbacivanje u trbušnu šupljinu) i ukoliko ne dođe do oplodnje propada. I tako iz ciklusa u ciklus. No, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive cijeli taj proces je blokiran.

Archy88

Postovani,pila sam Qlaira pilule nekoliko godina,trenutno ih nema u apotekama,i prisiljena sam preci na druge.
Dr.mi je propisala Adexu.
Jucer,u utorak, sam popila zadnju inaktivnu pilulu Qlaire,veceras trebam poceti sa prvom pilulom Adexe.
Menstruaciju sam dobila u ponedjeljak.
Da li trebam koristiti dodatnu zastitu i da li je ucinkovitost pilula smanjena u narednom periodu ako nisam popila prvu pilulu prvi dan menstruacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za svaki slučaj idućih desetak dana koristite dodatnu kontracepciju, iako je mogućnost smanjene zaštite tek teorija.