Kontracepcija

Antibiotik i Jeanine pilule

Stresirana

Postovani, ginekolog mi je prepisao da prvi dan krvarenja krenem sa Jeanine pilulama, medjutim ja imam urinarnu infekciju i pijem Ciprocinal za eserihiju.
Zanima me da li postoje interakcije i da li antibiotik smanjuje dejstvo pilula s obzirom da tek pocinjem da ih pijem?
U uputstvu ne stoji nista za ovaj antibiotik pise samo za penicilin, eritromicin..
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje učinak pilula.

Malimeda

Dobar dan. Pijem Jeanine pilule ali zbog upale uha uključen mi je antibiotik Panklav. Da li je potrebna dodatna zaštita pošto u u putstvu piše da može smanjiti učinkpvitost, a čitam da su mišljnjea oko toga podeljena. Hvala unapred na brzom odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, antibiotik neće umanjiti zaštitu. Samo ukoliko izazove proljev, tada je moguća slabija apsorpcija tablete i posljedično smanjenja učinkovitost kontraceptiva.