Kontracepcija

Axira 35_produljenje korištenja, pauza

Dinarao

Poštovani,

smijem li kontracepcijske pilule Axira 35 piti 4 dana duže od predviđenog 21 dana zbog puta na kojem krvarenje nije praktično?

Načela bih sljedeću tablu, a onda bih nakon tih nekoliko dana napravila normalnu pauzu od 8 dana.

Što savjetujete u ovakvim situacijama? Napomena, ne pijem ove tablete radi kontracepcije nego tena.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dokle god uzimate kontracepciju nećete dobiti menstruaciju. Nakon toga učinite pauzu i krenite s uobičajenim uzimanjem.

Dinarao

Poštovani, moje pitanje je bilo - može li to biti štetno? Duže pijenje od 21 dan.

Ivo Balenović, dr. med.

Ne može.

Ninna_ma

Postovani,

Godinama imam nesnosne bolove kad dobijem menstruaciju. Prije 3 mj pocela sam piti Belaru prvenstveno radi smanjenja bolova, no bili su mi preslabi i doktorica mi je dala Axiru. Pijem ju 2 'jeseca i bolovi se nista nisu smanjili. Boli me nesnosno. Sto da radim? Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, žene koje uzimaju kontracepciju ne bi smjele imati menstrualne bolove, budući da nema ovulacije, a zbog toga ni lučenja hormona koji uzrokuju bolove. Preporučam detaljan ginekološki pregled da se vidi da li postoji razlog sekundarne dismenoreje. To mogu biti miomi, endometrioza, infekcija, bolesti zdjelice... Pokušajte smanjiti bolove simptomatskom terapijom nesteroidnim antireumaticima.

tena1806

Poštovani,

dobila sam terapiju axirom 35 radi akni, zavrsila sam drugi blister, sada sam a pauzi pa zapocinjem s trecim. Zanima me koliko vremena treba proci kako bih vidjela promjenu u aknama?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ovisno o kliničkoj slici, ali okvirno poboljšanje počinje nekoliko mjeseci nakon početka terapije.