Kontracepcija

Magi_88_

Poštovani,
pijem Drospifem pilule dvije godine i nikada mi se do sad ovo nije dogodilo. 3.7 mi je završila "menstruacija", 4.7 sam imala odnos s partnerom, da bi se 8.7 pojavio svjetlo-smeđi do smeđi iscjedak koji je trajao dva dana, a nakon toga pretvorio u ružičasti (sve u jako malim količinama). Znači li to da zaštita nije postojana?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju. Ono nije opasno, niti ne umanjuje zaštitu.

Noranora

Poštovanje.
Budući da vjerojatno imam Gilbertov sindrom, ginekologinja mi je rekla da napravim pauzu od pilula 2mj i za to vrijeme pijem detox čajeve te ponovim pretrage. Rekla je ako nalaz bude ok da mogu nastaviti s pilulama, ali ako ne bude da ne želi riskirati da mi se nešto dogodi. Budući sa sam u četverogodišnjoj vezi, predložila je u tom slučaju Mirenu ili bakrenu spiralu. S tim da je na kraju rekla kako bi bolja bila bakrena jer bih imala redovite cikluse, a da bi ih Mirena vjerojatno zaustavila i da bih se zbog tog mogla osjećati čudno. U apoteci mi je pak rečeno da je Mirena dosta sigurnija i sad mi je teško odlučiti se pa bih molila za Vašu pomoć. Zanima me koliko se često dešava da spirala ispadne/pomakne se i je li velika razlika u sigurnosti između hormonalne i nehormonalne. Također zanima me bi li Mirena utjecala na bilirubin. Svaki savjet je dobrodošao jer mi treba pomoć pri ovoj odluci. Hvala Vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, postavljanje spirale ne preporuča se ženama koje nisu rodile. Gilbertov sindrom nije kontraindikacija za oranu kontracepciju, osima ako vrijednosti bilirubina nisu jako visoke. Zaštita obje spirale je gotovo 100% (iako niti jedan oblik kontracepcije nema 100% učinak). Mirena lokalno luči hormon progesteron zbog čega se smanjuje obilnost krvarenja, a te minimalne količine hormona ne bi trebale imati utjecaja na vrijednost bilirubina.

Noranora

Hvala na odgovoru. Zanima me još zašto se ne preporučuju nerotkinjama? Budući da nisam stekla takav dojam prilikom razgovora s doktoricom, čak kad sam upitala za pomicanje i ispadanje mi je rekla da je to dosta rijetko i obično češće kod žena koje su rađale.
Iako GS nije kontraindikacija, zabrinjavalo me (dokazano) sporije uklanjanje estrogena iz organizma zbog njega + mogućnost da mi je mama imala plućnu emboliju. A vjerojatno bi bilo dobro izabrati nešto što će manje opterećavati jetru, žuč.. Ne znam kakve su mini pilule po tom pitanju, dr. ih nije spomenula, a zaboravila sam pitati.

Ivo Balenović, dr. med.

Prilikom postavljanja spirale postoji mogućnost komplikacija kao što je perforacija maternice, pa se zbog toga ne preporuča ženama koje nisu rađale. To da je Vaša majka imala plućnu emboliju je novi moment. U tom slučaju oralne kontraceptive je poželjno izbjegavati. Tada je možda bolja opcija spitrala.

Noranora

Moja želja je da pokušam s Mirenom, ali i tu postoji jedna "prepreka". ​Dok sam bila na pilulama jednom mi je bilo povišeno željezo (30,9 a ref. je bilo do 29,0). Ponovila sam kasnije 2x i bilo je oba puta oko 22-23 (u ovim lab. referentno je do 31-32).
Nitko od doktora nije to dalje ispitivao, a posljednjih godina je i mama znala imati povišeno (najviše 35) a kao mlađa je imala tako nisko da je uzimala suplemente.
​Smijem li s ovakvim željezom ugraditi Mirenu (jer može zaustaviti mjesečnice)? Hvala..

Ivo Balenović, dr. med.

Slobodno možete staviti Mirenu.

luciddreami

Poštovani,
menstruaciju bih trebala dobiti 11.8 te sam u to vrijeme na moru.
Zanima me ako u odgodim menstruaciju Duphastonom za 3-4 dana,da li cu sljedecu menstruaciju dobiti u isto vrijeme kad bih trebala ili 3-4 dana kasnije?
Te me zanima da li postoji ikakav nacin ubrzavanja menstruacije tabletama?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, duphastonom možete odgoditi menstruaciju. Ona će nastupiti dva do tri dana nakon prestanka uzimanja tableta. Iduća menstruacija će se također pomaknuti. Ne postoji način skraćenja ciklusa.

nady97

Poštovani,

Danas sam bila kod lječnika zbog bolova u grlu i dobila sam da pijem antibiotik Sumamed 500mg. Lječnik mi je rekao ukoliko se ne budem osjećala bolje do sutra da odem i primim dozu Penicilina jer mi je grlo previše upaljeno.
Ukoliko bude potrebe za Penicilinom,da li će to utjecati na Diane 35 koje pijem i da li mi može nekako skratiti ciklus? Od kako pijem Diane uvijek je sve redovno što se tiče ciklusa ali da li Penicilin može utjecati na pomjeranje?

Unaprijed hvala!
Pozdrav

zhuzhu

Poštovani,

Imam 25 godina i zbog policističnih jajnika, dugih ciklusa i bolnih mjesečnica, a usput i kontracepcije sam dobila preporuku da počnem s kontracepcijskim pilulama. Danas ću popiti poslijednju aktivnu tabletu u kutiji, a ovo mi je treća Daylla kutija (21+7). Pročitala sam u uputama da je potrebno do 3 mjeseca da se hormoni balansiraju i da mjesečnica postane redovita. Da napomenem, pila sam sve redovito, uz eventualne oscilacije u vremenu 2h +-. Za vrijeme pijenja 1.kutije, mjesečnica je stigla nakon 16. dana, to je bilo oskudno i minimalno krvarenje. Sljedeće krvarenje sam dobila na 2.kutiji, odnosno na 17. aktivnoj tableti. Treće krvarenje sam dobila jučer, nakon 20. aktivne tablete. Zanima me je li to u redu i koliko je zaštita od trudnoće sigurna, s obzirom da će mi sutra biti 3.dan ciklusa, a ja ću početi sa sedmodnevnom pauzom?
Hoće li se s vremenom ciklus pomaknuti da dobivam mjesečnicu nakon popijene cijele kutije?

Unaprijed se zahvaljujem i srdačno pozdravljam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana nady, niti jedan od navedenih antibiotika neće utjecati na učinkovitost kontraceptiva.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana zhuzhu, prema navedenom radi se o probojnom krvarenju. Ono nije opasno, niti umanjuje zaštitu. Krvarenje bi trebalo nastupiti za vrijeme pauze, no kod korisnica oralnih kontraceptiva ono ponekad može i izostati.

nady97

Poštovani,

Pisala sam Vam prije par dana da sam koristila antibiotik Sumamed 500 mg jer imam gnojno grlo i začepljen nos. Taj antibiotik mi nije pomogao pa mi je liječnica prepisala Esbesul 400 mg/80 mg tablete, GeloMyrtol forte i Probiotic Gold. Također uz to primam i injekcije Synopen 20 mg/2 ml,Dexason,Calcimus 100 mg/ml.
Antibiotik Esbesul pijem na svakih 12h. Popijem u 14h,pa naveče u 2h. Diane 35 pijem u 23h.Da li ovi lijekovi mogu utjecati na Diane 35 koje koristim kao svoju redovnu terapiju godinama? Da li mi mogu skratiti ciklus? Zadnja pilula Diane 35 će biti u subotu i ciklus dobijem 5-6 dana od zadnje popijene pilule. Da li može doći do skraćenog ciklusa jer sam pila puno antibiotika u kratkom vremenskom periodu?

Unaprijed hvala,
Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, navedena terapija neće skratiti ciklus, ali dexametazon može utjecati na djelotvornost kontraceptiva, stoga preporučam dodatnu zaštitu.

nady97

Poštovani,
Večeras nisam stigla popiti Diane 35 na vrijeme,7.pilula po redu. Popila sam 3 sata poslije,nego što inače pijem. Da li je smanjena zaštita i da li treba koristiti dodatnu zaštitu? Uvijek pijem u isto vrijeme ali večeras sam zaboravila.

Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, djelotvornost pilula nije smanjena i nije potrebna dodatna zaštita.

nady97

Večeras nastavljam piti pilule kao i do sad u običajeno vrijeme,je li tako?

Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Tako je.