Kontracepcija

Kontracepcija i akne

airamana

Pozdrav!
Pijem kontracepcijske pilule Donella od 12. mjeseca 2017. godine. Počela sam ih piti ponajviše zbog menstrualnih bolova, ali i zaštite te sam što se tiče toga vrlo zadovoljna.
Nakon 3 mjeseca korištenja, meni je lice buknulo od prištića i potkožnih akni koje evo skoro godinu dana nisam uspjela rješiti. Do sada sam uvijek imala čisto lice i nikad nije bilo problema. Naime, ginekolog kad mi je prepisao Donellu (da napomenem da nije obavljao krvne preglede i slično, samo ginekološki pregled) mi je rekao da će mi lice biti još čišće.
Moje pitanje je da li je moguće da je moje lice buknulo upravo zbog tih pilula nakon tri mjeseca korištenja odnosno da je na meni suprotno djelovalo što se tiče kože lica?
Nikakvih zdravstvenih problema nemam, prehrana mi je ista oduvijek tako da mi jedino to preostaje da je možda uzrok.
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, akne i ostale promjene na koži mogu biti nuspojava kontracepcijskih pilula. U pravilu, oralna kontracepcija povoljno djeluje na kožu, ali rijetko mogu i izazvati kontraefekt. Savjetujem da kroz neko vrijeme prekinete s tabletama.