Kontracepcija

kontracepcija, trudnoca, pobacaj

tihana

Dobar dan!
Imam nekoliko pitanja...
1. da li konzumiranje alkohola smanjuje efikasnost kontracepcijskih pilula?
2. cula sam da postoji mogucnost zaceca i uz koristenje kontracepcijskih pilula i postojanje trudnoce i bez izostanka menstruacije, pa me zanima da li bi u tom slucaju test za trudnocu za domacu upotrebu svejedno pokazao trudnocu (nakon otprilike 2 mjeseca)... odnosno, utjece li koristenje kontracepcijskih pilula i/ili redovita menstruacija na rezultate i pouzdanost tih testova?
3. kako se kod ginekologa odreduje trudnoca i da li se moze odrediti tocan datum pocetka trudnoce?
4. da li se trudnoca pokaze na papa testu?
5. gdje se u zagrebu moze napraviti pobacaj, da li je za to potrebna neka uputnica ili nesto slicno i kolika je cijena?
Hvala Vam puno unaprijed.

Jos jedno pitanje u vezi pocetka uzimanja kontracepcijskih pilula...

Kad su mi prvi puta propisane kontracepcijske pilule, ginekolog mi je rekao
da prvu tabletu uzmem 4. dan menstruacije. I nakon koristenja pilula 4
godine (cilest), ja jos uvijek pocinjem svaki novi ciklus tableta 4. dan
menstruacije. Dakle, 4. dan menstruacije uzmem prvu tabletu, nakon sto
popijem sve tablete, menstruacija mi dode za 3 dana i onda 4. dan opet
pocnem uzimati tablete. Znac 21 dan pijem tablete, 7 dana ne.

Zanima me da li ispravno postupam, odnosno da li da i dalje uzimam prvu
tabletu uvijek 4. dan menstruacije ili da pocnem uzimati 1. dan menstruacije.

I da li cinjenica da uzimam prvu tabletu tek cetvrti dan utjece na mogucnost
da zatrudnim i uz uzimanje tableta?

Hvala puno na odgovoru.

doc. dr. sc. Branko Radaković

1. Ne (smatra se da alkohol ne potiče značajno porast aktivnosti jetre).
2. U normalnoj situaciji, ako uzimate redovito kontracepcijske pilule, ako ste zdravi i ne koristite neke druge ljekove mogućnost trudnoće tijekom 1. godine uz oralnu hormosku kontracepiju je 0,1%. Uz redovite i Vaše uobičajene menstruacije (trajanjem i količinom), ne morate se bojati da ste trudni. No, ukoliko se radi neuobičajenoj "menstruaciji" to je znak da morate učiniti test na trudnoću.
Kućni test na trudnoću je pozitivan već prvog dana nakon izostanka menstruacije.
3. Ginekolog računa trudnoću prema prvom danu zadnje menstruacije, točan datum kada ste ostali trudni vrlo je teško odrediti jer ovisi i o danu ovulacije u tom ciklusu što je retrogradno nemoću točno saznati. No većina žena uglavnom znade kad je zanjela.
4. Ne
5. Pobačaji se rade u Zagrebu u ginekološkim klinikama. Sve ostale informacije možete dobiti ako nazovete bilo koju ginekološku kliniku u Zagrebu.
6. Postupate ispravno

tihana

Hvala Vam puno na odgovorima. happy