Kontracepcija

Kontracepcijske pilule i antibiotici

Cpu

Poštovani,
pijem lindynette pilule, no zbog upale mjehura dobila sam antibiotik Ninur. Smanjuje li taj antiobiotik ucinkovitost pilula?
Smanjuje li i lijek protiv bolova Spasmex ucinkovitost?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, niti jedan od navedenih lijekova ne smanjuje učinkovitost kontracepcije.

dcba4321

Poštovani,

Pila sam antibiotik Klimicin 16 tableta x 2 pakiranja do 2.4., a s novom kutijom Logesta sam počela dan ranije 1.4.
Pijem Logest pilule skoro 4 godine.

5 dana nakon prestanka uzimanja antibiotika,7.4., dečko je ejakulirao u mene.
U uputama lijeka piše da smanjuje djelovanje pilula i da tjedan dana nakon uzimanja lijeka treba koristiti zaštitu.

Zanima me Vaše mišljenje trebam li uzeti pilulu za dan poslije te ako da kako će ona utjecati na daljnje uzimanje pilula?

Hvala
LP

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema smisla uzimati tabletu za dan poslije. Antibiotici mogu smanjiti učinak kontracepcije ukoliko izazovu proljev, zbog kojeg se tableta ne uspije apsorbirati u potpunosti.

kakikaki

Poštovani,

Pijem Yaz kontracepcijske pilule, a od iduceg tjedna trebala bi poceti piti Tiromel (L-Triiodtironin sodyum). Zanima me umanjuje li Tiromel djelotvornost kontracepcije te je li bolje prestati sa Yaz pilulama na tih mjesec dana koristenja Tiromela? Hvala.

kakikaki

I, također, hoce li se smanjiti ucinkovitos Tiromela uz Yaz.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tablete neće utjecati jedna na drugu.

Martina.tina112

Postovani,

Pijem naelia tablete godinu i pol. Zadnji spolni odnos sam imala u nedjelju 3.6. I taj dan sam popila zadnju aktivnu pilulu i iduci dan 4.6. krenula sa placebo tabletama, a sa antibioticima sam krenula u ponedjeljak 4.6. znam da trebam koristiti dodatnu zastitu tokom uzimanja antibiotika te se toga pridrzavam. Pijem medazol od 400 mg i amoksicilin od 500, oboje tablete radi upale zuba. Zanima me postoji li mogucnost trudnoce zbog ovog spolnog odnosa dan prije pocimanja antibiotika ili se za to ne moram brinuti jer je bio prije uzimanja antibiotika?

Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost za trudnoću.

Rian@

Postovani, danas mi je doktorica prepisala antibiotik Ospamox bid 1g (16 tableta) zbog jake upale grla i rekla da ga pijem iducih 8 dana svakih 12h.
Uz to pijem i Adexa pilule, sutra navecer cu popiti posljednju tabletu iz blistera, nakon cega slijedi pauza od 7 dana.
Dakle, posljednju tabletu antibiotika popit cu dan prije prve tablete Adexe iz novog blistera. Zanima me moram li koristiti dodatnu zastitu dok pijem antibiotik ili nakon toga, i koliko dugo, buduci da na uputstvu od Ospamox-a stoji da moze umanjiti ucinak kontracepcije. Puno hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za dodatnom zaštitom budući da ćete terapiju uzimati tijekom pauze.

Martina.tina112

Postovani, pijem naelia tablete te sam pila dvije vrste antibiotika koji utjecu na djelotvornost pilula, pise tako u njihovim uputstvima te ste mi i vi tako rekli. Tokom uzimanja antibiotika koristila sam dodatnu zastitu, mozete li mi reci koliko ju trebam jos koristiti nakon prestanka uzimanja antibiotika? Hvala i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odmah po prestanku uzimanja antibiotika možete prestati i sa dodatnom zaštitom.

nady97

Poštovani,
Pijem Diane 35 i ostale su mi još 2 pilule za večeras i sutra.Od jučer sam prehlađena (grlo,temperatura,začepljen nos) i pijem tylol hot,paracetamol,aspirin,nalgesin i ostale tablete protiv prehlade.Zanima me hoće li uzimanje ovih lijekova smanjiti učinkovitost Diane i je li trebam dodatnu zaštitu?
Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kontracepcijska učinkovitost se neće smanjiti.

Nina 30

Postovani,
Koristim pilule yaz godinu dana,do sada nisam imala nikakvih problema s njima. Naime,od jucer uzimam antibiotik Amoxibos zbog upale zubi,te sam sinoc sa muzem imala nezasticeni odnos. Pilulu sam uzela u uobicajno vrijeme,u drugom sam tjednu ciklusa. Da li postoji mogucnost da je zastita smanjena,te da ostanem u drugom stanju? Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita nije smanjena i ne postoji mogućnost trudnoće.