Kontracepcija

Odnosi sa kondomom...

Postovanje,

jucer sam prvi put imala spolni odnos uz koristenje kondoma, pa me od strucne osobe zanima da li je kondom dovoljna zastita od nezeljene trudnoce, ukoliko se i uz koristenje kondoma prilikom ejakulacije penis vadi iz vagine?

Dakle, s obzirom da ne bih htjela da pijem pilule, da li sam sigurna uz odnose sa kondomom uz ejakulaciju izvan vagine?

Hvala

Nataša Šemnički, dr. med.

didi88 ,

najsigurniji ste uz primjenu kondoma od početka samoga odnosa pa do kraja bez obzira na mjesto ejakulacije.
Naravno da je sigurnost još veća ako je ejakulacija van vašeg spolovila.

L.p.

Lana4pitanje

Postovanje.
Pročitala sam ovdje da je kondom 100% siguran, ako je ispravan i ako se koristi pravilo, te bih vas željela pitati:
1. Koja su osnovna pravila za sigurnu upotrebu?
2. Postoji li način da provjerimo ispravnost kondoma? ( Da nije pukao)
Da li znaci da ako je 'rezervoar' kondoma pun, nije došlo do pucanja ili ipak može nastati mala rupica kroz koju može iscuriti, a da se to ne primijeti?
3. Postoje li spermatozoidi u predejakulatu, ako odnos nije ponovljen istog dana, nego prvi odnos nakon više dana?
Izvinite na dugom pitanju, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, na vrhu kondoma treba ostaviti 'mjesta' za ejakulat, ispravnost se može provjeriti punjenjem vodom nakon uporabe. U predejakulatu nema spermatozoida.