Kontracepcija

prestanak sa kontracepcijom

siciliapersempre

Imam 22 godine, i vec 2 godine i 5 meseci pijem Lindynette 20, zbog policisticnih jajnika i sprecavanja trudnoce, a za koje mi je ginekolog rekao da su ne tako jakog sastava, pa se mogu piti i do 3 godine bez pauze. Medjutim zanima me da li cu imati ikakvih problema ako samoinicijativno prestanem sa koriscenjem od ovog meseca? Unapred hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nećete imati problema. Popijte do kraja i dalje ne uzimajte.

xZibit992

Poštovani,
imam policistične jajnike, pila sam yaz 4 i pol godine, ginekolog mi je savjetovao pauzu 2-3 mjeseca da se jajnici "ne ulijene".
U ponedjeljak ću popiti posljednju placebo tabletu, obično sa zadnjom placebo tabletom dobijem menstruaciju. Zanima me kad se trebam početi štititi od trudnoće?

Dejan Šakoronja, dr. med.

S prvim danom menstruacije.

Lanas777

Poštovani, potreban mi je savjet.
Imam 24 godine i već 4 godine koristim Jaz terapiju zbog policističnih jajnika (izostanak menstruacije, predugo trajanje krvarenja kad se pojavi menstruacija i bolne menstruacije) no primjetila sam kroz godine da imam puno nuspojava i eliminacijom došla do zaključka da su nuspojave od kontracepcijskih tableta. Imam česte upale mjehura, vaginalne infekcije, promjene raspoloženja, suhoću rodnice, manjak želje za odnosom, napuhnuta sam i naduta već tri godine i dr. Kroz tri godine osim nadutosti dobila sam skoro 15 kilograma koji se ne skidaju niti dijetom niti vježbom. Trebalo mi je malo duže da budem sigurna da je sve to radi Jaz tableta. Pazim na prehranu i bavim se tjelovježbom i nemam sumnje u išta drugo. Također sam kroz terapiju dobila i dermatitis koji ne povezujem s korištenjem Jaz tableta no niti ga isključujem u potpunosti.
Moje pitanje je, koja opcija bi mi mogla više odgovarati? Promjena oralne kontracepcijske terapije ili potpuni prestanak terapije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prekinite s uzimanjem tableta. Kad se stanje popravi možete početi s drugim kontracepcijskim tabletama.