Kontracepcija

Probojna krvarenja

paranoicna

Poštovani,

pročitala sam da ukoliko se javlja probojno krvarenje uslijed uzimanja oralne kontracepcije to može, među ostalim, označavati prenisku dozu hormona. Mene zanima što to ustvari znači. Ako je doza hormona zaista preniska, da li onda pilule imaju uopće kakav učinak u smislu kontracepcije ili ne?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Pilule uvijek imaju kontracepcijski učinak, to im je posao, zato ne brinite. Probojna krvarenja su samo nuspojava.

majiiicaa

Pozdravljam Vas, pijem Logest vec 4 mjeseca, međutim 2 mjesec mi se pojavilo to krvarenje, jedan dan ima, drugi ne. Sada je evo 4 mjesec i imam jos 4 tsblete popiti do kraja blistera, a vec mi se dan prije pojavio bas smedji iscjedak i danas kao neka svijetlo ruzicasta krv. Da li je to nesto opasno i da li trebam popiti tablete do kraja pa onda praviti pauzu 7 dana?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s redovitim uzimanjem i uradite pauzu. Probojno krvarenje nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Ukoliko bi se ponavljajo treba razmisliti o promjeni tableta (s višom dozom hormona)

Ajlaalj77

Poštovani, je li moguće imati probojno krvarenje bez korištenja kontracepcije? Imala sam probojno krvarenje prvi put u životu 10dana nakon menstruacije i grudi me bole evo tokom cijelog ciklusa. Je li moguće da je od stresa oko faksa il poremećaja hormona? Možete li malo objasniti to probojno krvarenje

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenome, radilo se o ovulacijskom krvarenju. To je fiziološka pojava koja se može javiti u vrijeme oko ovulacije.