Kontracepcija

Yasmin

Mauricio

Smije li se imati spolni odnos bez dodatne zastite za vrijeme trajanja pauze od sedam dana kod uzimanja pilula yasmin?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Da

sajra

postovana doktorice ...imam pitanje vezano za yasmin tablete-bila sam kod ginekologa i preporucio mi je yasmin al me zanima da li ga mogu prestati piti kad god ja to pozelim..veliko hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Naravno da možete.

TheMissTea

Postovani
Procitala sam temu o pilulama, naime Yasmin pijem od 4.dana ciklusa i u uputstvu pise ako se pocne sa tabletama od 1. dana ciklusa, zastita nastupa odmah, a ako se pocnu piti od 3.-5. dana zastita nastupa posle 7 dana, a na ovoj stranici pise 14 dana, pa me interesuje kako da postupim?

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita nastupa 7 dana nakon početka uzimanja pilula.

Milicita

Postovani,
Pila sam Yasmin nesto duze od 2 godine. Sve je bilo uredno. Dobijala tacno na vreme. Od pocetka do kraja konzumiranja. Prestala sam sa uzimanjem tacno 9.01.nakon toga dobila 13.a 16.je menstruacija prestala. Nisam nastavila sa daljim uzimanjem zbog planirane trudnoce. Da sam nastavila sa konzumiranjem, mesecnica bi nastupila 10.02. Ali je izostala. U nadi da sam zatrudnela uradila sam test, bio je negativan. 13.02.sam vadila krv na hormon trudnoce cija je vrednost bila " <1.20 ". Danas, 10i dan, pojavio mi se braonkast iscedak na donjem vesu. Zanima me da li je to početak redovne menstruacije... I da li ima razloga za brigu?
Hvala unapred!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Nakon prestanka s uzimanjem oralne kontracepcije, kod većine žena se ciklusi reguliraju unutar 2 do 3 mjeseca. Ukoliko bi prošlo više od tri mjeseca, a da ciklus se nije regulirao, javite se liječniku.

Milicita

Postovani, prethodni put sam Vam pisala o tome kako mi je nakon prestanka konzumiranja kontracepcije kasnila menstruacija tacno 10 dana. Definitivno sam je dobila 20.02. Sada, kako pretpostavljam, to je trebalo da se vrati u normalu, dakle, kako mi je ranije (pre kontracepcije) menstruacija bila na 30ak dana. Trebala sam dobiti najkasnije 22.03.medjutim ona je ponovo izostala. Da li postoji mogucnost da sam konacno trudna, da li je rano da radim test?... I da li i ovako postoji mogucnost ponovnog kasnjenja, iako to ranije nije bila situacija. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da menstruacija nije došla, a imali ste odnose, uradite test na trudnoću. Moguće da je to razlog izostanka.