Kontracepcija

Yasmin

Ana

Yasmin uzimam oko godinu dana. Prije njega sam koristila Cilest i Diane 35 prvenstveno zbog djagnosticiranih policističnih jajnika, nepravilnog ciklusa i nečistog tena. Da li je štetno mijenjanje vrsta pilula? Ponekad osjećam glavobolje i nakuplja mi se celulit u predjelu trbuha i bedara i zbog toga sam odlučila prestati sa uzimanjem kontracepcijskih tableta. Zanima me da li će mi i dalje nakon prestanka ciklus biti redovit i da li će mi se ten ponovno pogoršati? Imam 27 godina.

doc. dr. sc. Branko Radaković

Nije štetno mijenjati vrstu pilula. Ako imate PCOS, a ciklus Vam nije bio redovit prije uzimanja hormonskih kontraceptiva velika vjerojatnost da će i po prestanku uzimanja ciklus biti neredovit. No, temeljno je pitanje da li Vi sada želite zanjeti ili želite i dalje samo redovit ciklus. Terapijski pristup je u ta dva slučaja potpuno različit.

ana

Trenutno želim dalje samo redovit ciklus i mogućnost čistog tena. Kakva je terapija u tom slučaju?

doc. dr. sc. Branko Radaković

Yasmin (ali i Diane 35) su dobar izbor.