Kontracepcija

Yaz pilule

logestica19

Danas su mi prepisane Yaz tableta i sada od silnog surfanja po internetu na kojem ima toliko nepotrebnih informacija sve mi se pomjesalo, pa bi voljela da mi malo pomognete. Kakve su Yaz u odnosu na Logest, kolika im je doza hormona, postoji li mogucnost debljanja? Kako se piju, receno mi je bez pauze a nije mi bas jasno kako to, kada bi trebala dobiti menstrauciju i koliko bi trebala trajati? Kako su pakirane u kutiji i koliko kostaju? Jer sam nasla na internetu da su 118 kn za 3 mj, a to mi je malo cudno. LP

malena^^

Bok doktorice!!! Pila sam Yasmin na svoju ruku prije dvije godine i tad mi je sve bilo uredu al sad kad razmislim od nuspojava sam imala debljanje, ponekad bol u nozi(iako nisam sigurna da je od tog, jer radim jako naporan posao u kaficu) i smanjen libido odnosno suhoca rodnice...voljela bi pocet pit yaz al naravno ovaj put uz recept od ginekologice, koliko je vjerojatno da cu imat iste nuspojave?? hvala happy)

Natalija Beljo, dr. med.

Bok, malena. Suhoću rodnice uz YAZ i smanjeni libido netko ima netko ne , ali zato na tržištu ima nova kontracepcija u obliku prstana ( Nuvaring) pa bi mogla probati s tim tipom kontracepcije.

logestica19

Dali mi molim VAs mozete odgovoriti na postavljeno pitanje. LP, logestica19

Natalija Beljo, dr. med.

Razlika izmedu Logesta i YAZ-a je u hormonima Kod Logesta 0,075 mg gestoden + 0,020 mg etininilestradiola A kod YAZ 3,0 mg drospirenona + 0,020 mg etinilestrdiol.
Logest je OHC "treće generacije A YAZ " četrvrte" jer je razlika u zadnjem hormonu koji je kod Logesta bio zadužen da smnji androgeni učinak A kod YAZ drospirenon je zadužen i za smanjene PMS simptoma. Cijena YAZ je 120,00 kn i ne traju tri mjeseca već samo mjesec. Pakiranje je 24 aktivne i 4 placebo tbl. kada i nastupa krvarenje.Nadam se da sada kužite razliku.

kikky9

Poštovana doktorice,

pretpostavljam da su vas već stoo puta pitali, ali nova sam na forumu a imam problem. Naime , u srijedu navecer sam dobila menstruaciju i odmah započela s kontr.tabletama Yaz. DOsad nisam imala apsolutno nikakvih nuspojava. Ali sinoć, nakon popijene 4. tablete koju sam popila u 20:50, sam negdje oko 23 i 15 imala proljev. Mislim da sam pojela nesto sto mi nije odgovaralo. Sada me zanima, je li smanjena mogucnost djelovanja tableta, jer se ipak to dogodilo 2 i pol sata nakon popijene tablete ili?

NIsam popila još dodatnu tabletu, no još nije prošlo 12 sati. Nadam se da ćete mi što prije odgovoriti!

Unaprijed puno puno hvala!

logestica19

Kako se piju, receno mi je bez pauze a nije mi bas jasno kako to, kada bi trebala dobiti menstrauciju i koliko bi trebala trajati?

Natalija Beljo, dr. med.

Kiky sad je prošlo 12 sata ali vi niste trebali popiti dodatnu ali i ako jeste nista strašno. uglavnom zastita je i dalje.

Natalija Beljo, dr. med.

Odgovor za logestica19 za YAZ počinju se piti prvi dan mjesečnice i piju se bez pauze od 7 dana jer u pakiranje imate 24 aktivne i 4 placebo tableta. Nakonsta popijete aktivne tbl na otprilike 2-3 placebo trebali biste prokrvariti i krvarenje bi trajalo 3 dana ( ovisi od osobe do osobe ali ne više od 4 dana).

kikky9

Poštovana doktorice,

hvala na odgovoru. Ja sam sljedeće jutro popila tabletu ( možda je prošlo nekih 11-12 sati), ali onda sam nastavila piti po tom vremenu. Iduću tabletu sam popila onda za 24 sata. tako da sad pijem po tom jutarnjem terminu. Još jedno pitanje, može li (ne)tuširanje nakon odnosa naštetiti ovoj mojoj situaciji, unatoč tome što pijem yaz i što sam zaštićena (bez obzira na ovu moju situaciju koju sam imala).? Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Tuširanje neće nista nastetiti

kikky9

Poštovana doktorice,

hvala Vam na odgovorima.

Pojavio mi se još jedan problem. Već ste mi napisali da nisam trebala popiti dodatnu tbl zbog onog jednog proljeva, no ja sam popila tabletu 11-12 sati poslije toga i onda nakon 24 sata nastavila piti. tako da mi je sad taj novi termin ujutro od 7. Nisam sigurna jesam li jutros popila tbl, u tom terminu oko 7, mislim da jesam,ali nisam sigurna. Sad sam nakon 9 sati zakašnjenja (ako sam uopće zakasnila)popila još jednu, za svaki slučaj i nastavit ću opet sutra u jutarnjem terminu. Moram li koristiti dodatnu zaštitu?

PUNO PUNO HVALA

Natalija Beljo, dr. med.

Ne

kikky9

Poštovani,

popila sam 24 roze tabletice yaz ali u 22 dana, jer sam dva puta pila za svaki slucaj jos jednu jer sam se bojala da se tableta nije apsorbirala jednom kod proljeva i jednom kad nisam bila sigurna jesam li popila. sad sam na ona 4 dana pauze, placebo bijele tablete. jucer mi je bio prvi dan bijele placebo tbl, danas mi je drugi dan te placebo tbl (odnosno, to je kao pauza jer su te tablete prazne)..Jucer sam, na prvi dan pauze dobila krvarenje (menstruaciju). Je li to sada u redu, mogu li nakon 4 dana pauze (tj bijelih praznih tableta) nastaviti dalje normalno novu kutiju? Djeluje li zaštita ili moram koristiti dodatnu? Pitam zato što sam popila 24 tablete ali u 22 dana.

Puno hvala!

TheMe

Poštovanje doktorice Beljo, koristim yaz pilule već pola godine preporučili i stvarno sam prezadovoljna. No, neki dan sam popila tabletu i nakon pola sata sam imala proljev i povraćala, ugl. dobila sam neku virozu. U uputstvima piše da bi se trebala uzeti pilula iz rezervnog blistera, no ja nikako nisam mogla do nove kutije. Ali, tamo piše da slijedim uputsva kao da sam zaboravila pilulu. I pošto je to bila pilula iz 3. tjedna tamo postoje 2 preporuke. Išla sam po ovoj drugoj, a to je da prestanem odmah piti roze pilule i da popijem 4 placebo tablete te da nastavim s novim blisterom. Odlučila sam tako napraviti. Još pijem placebo tabletice, ali mi nije jasno kada bi trebala očekivati menstruaciju i da li sam zaštićena i dalje jer tamo piše da ako se držim tih preporuka da ću ostati zaštićena od trudnoće. Unaprijed hvala. happy

Natalija Beljo, dr. med.

Sta se tiče zastite kod YAZ ona traje iako je ciklus skraćen na 22 aktivne tbl. To znači da popijete bijel i nastavite dalje po planu.
Nisam shvatila zasto ste htjeli uzeti novi blister kad ste povratili jer trebali ste samo uzeti iduču koja slijedi i potom drugi dan nastaviti po staroj shemi. Ali kako ste pročitali u upustvima dobro je i to sta ste napravili i zastita traje.

šapica

Poštovana doktorice,
je li bitno u koje doba dana ću odlučiti uzimati yaz?
Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Napisala da nije , samo mora biti svaki dan u isto vrijeme.

kikky9

Poštovana doktorice,

napravila sam kako ste mi rekli.,bez obzira na taj ciklus od 22 dana. Kao što sam napisala, odmah sam na prvi dan placebo bijele tablete dobila menstruaciju. Ona je trajala 5-6 dana i bila je poprilicno jaka. Cak sam pomislila da nije doslo do odljeva. Na peti dan menstruacije sam pocela piti drugu kutiju yaza, do trece tablete iz te nove kutije krvarenje je potpuno prestalo. cak vise nemam ni sukrvicu koju sam imala cijeli prvi mjesec koristenja Yaza. treba li me zabrinjavati to jako, ali stvarno jako krvarenje koje sam imala, jer sam citala da vecina cura ima cak smanjeno krvarenje, a meni je izgledalo kao pojacano?

Natalija Beljo, dr. med.

Ne , važno je da je stalo .