Kontracepcija

Zbunjena - molim pomoć !

Poštovana doktorice,
Pijem Yasmin 6 mj., 16.10. imala sam fulguraciju vrata maternice. Zadnju tabletu iz pakiranja popila sam 20.10. i odlučila napraviti pauzu do 18.11. Budući da sam kutiju započinjala uvijek u nedjelju, tako sam i tada automatski u nedjelju, 18.11, popila prvu tabletu iz novog pakiranja. Idući dan sam se sjetila da se tablete piju na prvi dan menstruacije pa u ponedjeljak nisam popila tabletu (2. po redu iz kutije) već sam pričekala prvi dan koji je bio u četvrtak 22.11.
Tu sam kutiju pila dalje redovito (sa zakašnjenjem od najviše pola do sat vremena od termina), ali sam par puta popila tabletu iz krivog reda (npr. u srijedu bi popila tabletu od subote). Zanima me ima li to sve kakvog utjecaja na djelotvornost tableta?
Ginekolog mi je rekao da kupim dvije kutiju; jednu iz koje ću popiti jednu tabletu koja mi u rasporedu fali, a drugu kutiju koju ću početi piti nakon 7 dana redovne pauze.
Mene nadalje zanima treba li se pri ovom novom pakiranju koristiti dodatna zaštita ili su tablete dovoljne?
Unaprijed hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Malo ste me pogubili, ne shvaćam u čemu je problem. Nema veze što ste popili tabletu iz krivog reda. Dodatna zaštita vam po meni ne treba ni sad ni ubuduće, a ne bi baš bacala kutiju radi jedne tablete. Rješenje bi bilo da napravite kraću pauzu, umjesto 7 dana 5, i da novu kutiju (tu bez jedne tablete) počnete u nedjelju.

Danas sam,nakon 5 dana počela piti novu kutiju (kako ste mi i rekli) pa me zanima,trebam li tijekom prvih tjedan-dva mozda koristiti dodatnu zastitu ili su tablete dovoljne? Unaprijed zahvaljujem!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne trebate, tablete su sasvim dovoljne.