Neplodnost

Heparin

tamarakata

Postovani..imam jednu uspjesnu trudnocu i 3 pobacaja
Doktor me poslao da izvadim nalaze hormona i na test trombofilije i preporucio sljedecu trudnocu s heparinom

Molim vas vase misljenje nalaza
Faktor V - normalan tip
faktor II - normalan tip
mthfr- heterozigot
Pai-1 - heterozigot 4g/5g

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
Nalazi MTHFR i PAI-1 pokazuju genetsku sklonost pojačanom zgrušavanju krvi, međutim spomenute trombofilije su niskoga rizika te se rutinski ne preporuča profilaktička primjena heparina. Zbog mutacije MTHFR preporuča se primjena aktivne folne kiseline u planiranju te tijekom trudnoće. S obzirom da ste imali 3 spontana pobačaja, svakako se javite subspecijalisti fetalne medicine (perinatologu) koji će odlučiti da li je potrebna heparinska profilaksa.

Anonimus1

Postovani,
Da li mozete da protumacite moje nalaze? Da li se radi o nekoj vrsti trombofilije i da li je potrebna heparinska terapija? Trenutno sam u 8 tjednu trudnoce. Prije 6 mjeseci imala sam spontani pobacaj pocetkom 5. Tjedna.
Nalazi su sledeci:
Homozigot za MTHFR( C677T)- oba alela su normalna
Heterozigot za MTHFR (A1298C) jedan normalan i jedan mutiran alel
Heterozigot za MTR( A2756G) jedan normalan i jedan mutiran alel.
Heterozigot za MTRR(A66G) jedan normalan i jedan mutiran alel
Homozigot za Faktor II(G20210A)-oba alela su normalna
Homozigot za Faktor V leiden (G1691A)-oba alela su normalna
Heterozigot za Faktor VII(G10976A)-
jedan normalan i jedam mutiran alel
Homozigot za Faktor XIII(Val34Leu)-oba alela su normalna.
Homozigot za FGB (G455A)-oba alela su normalna
Homozigot za ITGA2(C807T)-oba alela su normalna
Heterozigot za ITGB3(T1565C)-jedan normalan i jedan mutiran alel
Heterozigot za PAI-1(5G/4G)- jedan normalan i jedan mutiran alel

LA screen 45.4 (31.0-44.0)
LA Potvrdni 38.9 (30.0-38.0)
Antitrobin III 110 ( 80-120)
Protein C aktivnost 133.3 (70-140)
Protein S antigen 86.8 (61.5- 114.5)

D dimeri 586 ( <500)
PTT 29.7 (24.4-32.4)

Termin kod Hematologa imam tek krajem novembra.
Mnogo Vam hvala.

Martina Bračun, dr. med.

Poštovana,
zbog mutacija MTHFR gena, zasad predlažem da uzimate aktivnu folnu kiselinu (folate). Odluku o ev. heparinskoj terapiji donijet će hematolog.