Neplodnost

Neplodnost zbog endometrioze

kika84

Poštovani!
10.7.2013. odstranjena su mi oba jajovoda, jedan jajnik i dio drugog jajnika, znači dijagnoza LAPAROSCOPIA-ADNEXECTOMIA LATERIS SINISTRI, SALPINGECTOMIA LATERIS DEXTRI, EXTIRPATIO ENDOMETRIOMA OVARII DEXTRI, PH nalaz je potvrdio endometriozu na oba jajnika, dva tjedna nakon operacije ultrazvuk mi pokazuje jajnik veličine 23 puta 23 mm, debljina endometrija je 17 mm, uterus 64 puta 42 mm, i hvala Bogu 25 dana nakon operacije dobila sam i menstruaciju.
Sljedeći ultrazvuk je bio 31.7.znači 10 dan ciklusa, uterus 65 puta 35 mm, endometrij 16 mm jajnik 49 puta 49 mm sa 3 folikula promjera 30 i 20 mm. Doktorica mi je rekla da ćemo pričekati sljedeću menstruaciju a da zatim krečemo u naručivanje za umjetnu oplodnju. Javljam Vam se zato da Vas pitam koliko se čeka na IVF oplodnju (pošto se bojim da se na taj jajnik opet ne vrati endometrioza), kolike su mi šanse da dođe do oplodnje (imam 29 godina)? Hvala!

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić, dr. med.

Endometrioza je uzrok neplodnosti. Potrebna je cjelokupna obrada, odrediti AMH koji je mjera za rezervu folikula u preostalom jajniku.
Odmah se prijavite za IVF, jer se na takvo liječenje čeka 6-8 mjeseci. Pametno je nakon operacije primjeniti neki oblik medikamentnog liječenja.