Neplodnost

PCOS i tromboza

taca81

Još od puberteta imam PCOS uz klasične simptome dlakavosti,prištića i neredovitih menstruacija(60 dana),jedino nemam problema s težinom.Rodila sam prije devet mjeseci pod dijagnozom: Post sterilitatem,trombophilia hereditaria i diabetes gestationis(iako mi je profil GUKa bio uredan).Trudnoću sam ostvarila nakon tri godine pokušavanja uz korištenje vitamina E i folne kiseline.Nakon poroda sam dobila trombozu,ali po zadnjem nalazu CDI više je nemam.E sad,ja bih htjela napraviti hormonalne pretrage ali mi moja ginekologinja kaže da ne trebam jer ionako ne mogu koristiti terapiju koja se u slučaju hormonalnog disbalansa preporučuje(kontraceptivi)zbog tek izliječene tromboze.Mene zanima dali postoji terapija koja pomaže kod PCOS a da to nisu kontraceptivi ili možda postoji neko alternativno rješenje za to?Ako doista ne smijem koristiti terapiju kolika mi je mogućnost da opet ostanem trudna(htjela bih još jedno dijete u dogledno vrijeme)?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne smijete koristiti kontraceptive više nikad, nažalost. No, zbog gestacijskog dijabetesa, neredovitih ciklusa i želje za novom trudnoćom vama bi vrlo vjerojatno koristio metformin. Za njega je poznato da u mršavijih i mlađih žena sa PCOS-om uspostavlja ovulacije i redovitije cikluse, a smatra se da može smanjiti rizik od razvoja dijabetesa kasnije u životu pa se vrlo često daje ženama sa poremećenom tolerancijom glukoze. Tako da bi vama dobrobit bila višestruka. Razgovarajte sa svojom doktoricom o ovome.

taca81

evo da se javim sa novim nalazima...hormoni su mi u granicama normale,OGTT(2 sata prije i poslije jela)također...dali je to dovoljan dokaz da su problemi sa PCO iza mene i da neću imati više problema sa začećem kad se odlučim na to?dali se trebaju vaditi još neki nalazi ili je to to?kako se pak riješiti prištića,masne kože i dlaka?doktorica me želi slati kod dermatologa ali nisam sigurna da li će biti nekog učinka!?!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne,to nije dokaz. Dijagnoza sindroma PCOS se postavlja ako 1: imate neredovite menstruacije i/ili policistične jajnike na ultrazvuku, 2. ako imate masnu kožu, dlakavost i akne i/ili poremećaj hormona. Mislim da zadovoljavate oba kriterija. Sindrom PCOS nije bolest, nego stanje (najčešće genetski uvjetovano). Za držati stanje pod kontrolom neophodno je imati idealnu tjelesnu težinu i redovito i puno vježbati, to je najbolji način da pomognete sami sebi. Dakle, vjerujem da bi opet mogli imati problema sa zanošenjem, a što se tiče terapije i dalje preporučujem ovo iz prethodnog odgovora.

taca81

Poštovana doktorice,hvala Vam na odgovorima...ali,ja opet imam pitanje...moja doktorica mi ne želi dati metformin već dabrostone da mi uspostavi ciklus.Mene zanima kako djeluju te tablete i dali će mi pomoći što se dlakavosti i prištića tiče ili će se to još više pogoršati?Dabrostone sam pila od dvanaeste godine jer sam dobivala menstruaciju svakih 5-6 mjeseci i uopće se ne sjećam dali je to meni pomagalo ili ne(u to vrijeme),kratko sam ih pila,te kad sam ostala trudna zbog prijetećeg pobačaja.I dali bih trebala tražiti mišljenje još jednog doktora vezano za terapiju metforminom?
Hvala Vam unaprijed...

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne, Dabroston vam nimalo neće pomoći što se tiče dlakavosti i akni. Osobno, ne vidim nikakve koristi od njegovog prepisivanja samo zato da se uspostave ciklusi (osim kad mjesecima nema menstruacije), jer vam ti ciklusi ničemu ne služe, nisu ovulacijski. Dakle, već imate drugo mišljenje, moje, i bojim se da ne slažem puno sa vašom doktoricom. Tražite uputnicu za Petrovu bolnicu, dr. Pavičić Baldani, za još jedno, i onda se priklonite njenom, neka ona presudi.

taca81

Hvala puno...