Neplodnost

teratozoospermia

zoki72

Moj partner i ja smo u vezi 7 godina. S obzirom da se nikad nismo čuvali a nikako da ostanem trudna, moj doktor je poslao partnera na spermiogram jer je kod mene sve u redu. Dijagnoza spermiograma je teratozoospermia. Nakon toga nam je rekao da kad se odlučimo dođemo po uputnicu za jednu od vrsta potpomognute oplodnje. Nitko nam nije točno objasnio koliko je loš nalaz pa bi Vas molila da mi objasnite. Nalaz je slijedeći:
Sperm analysed: 52 Volume: 2,9 mL Concentration:26,75 mill/mL Spermcount: 77,57 mill
Grade A motility: 29% 7,8mill/mL
Grade B motility: 17% 4,5mill/mL
Grade C motility: 4% 1,1mill/mL
Grade D motility: 50% 13,4mill/mL
Velocity: mean-33,5; (SD)- 36,6 median-35,1 S.E.M.-7,5
Linear velocity: 29,7 14,2 27,2 2,9
Linearity index: 87,6 51,0 90,7 10,4
pH: 7,9
Viskosity < 2cm
Agglutation: no agglutation
Round cells: 0,8
White blood cells: 0,1
Morphology: 21%
Vitality: 65%
Molila bih Vas da mi objasnite koliko je loš taj nalaz. Da li postoji ikakva mogućnost da zatrudnim prirodnim putem? Da li je takav nalaz moguća poslijedica mumsa kojeg je suprug prebolio s 12 godina? Recite mi da li da se još trudimo to postići prirodnim putem ili da ne gubimo vrijeme( meni je 36, a suprugu 35). Želim još samo napomenuti da ja iz prijašnje veze imam dijete, a suprug u prošloj vezi koja je trajala 5 godina nije uspio imati djece,dok je njegova bivša poslije imala djecu.
Koja vrsta potpomognute oplodnje bi bila najbolja u našem slučaju?
Unaprijed hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ovaj nalaz uopće nije toliko loš koliko bi to dugotrajnost vaših pokušavanja sugerirala. Međutim, spermiogrami variraju, tako da vjerujem da je vašem suprugu nalaz češće lošiji od ovog. Da imate oboje 25 godina rekla bih vam pokušavajte i dalje. Međutim, s ovim godinama, mislim da nemate nimalo vremena za čekati. Ja bih vjerojatno krenula sa inseminacijom 3-4 puta u roku prvih 6 mjeseci, toliko se vremena može izgubiti, i ako bi njegov nalaz stabilno bio ovakav šansa da zatrudnite u tom vremenu bila bi nekih 50%. Ako bi njegov nalaz kod inseminacija bio lošiji od ovog vjerojatno bih vam sugerirala IVF.