Neplodnost

Varijacije spermiograma, neplodnost, bakterije, prostata

polifem

Poštovani,
Prilažem nalaz spermiograma obavljenih okvirno u posljednjih godinu dana. Od 5 nalaza, samo jedan je bio uredan (i to na samoj donjoj granici), a ostali variraju od asthenozoospermie do oligoasthenoteratozoospermie. Obavio sam pregled kod urologa, ultrazvuk testisa, analizu ejakulata i urina na bakterije te analizu hormona štitnjače. Ovi nalazi su uredni. Imam dijete staro 3 godine začeto bez problema. Supruga je zdrava. U trudnoći je imala problema sa čestim bakterijskim upalama. Ona se liječila, ja nisam (nije nitko ni spomenuo da bih se trebao testirati). Unazad dvije godine počinjem primjećivati probleme pri izbacivanju sjemena - snaga mlaza i količina sjemena se izrazito smanjuju. Napokon dajem ejakulat i urin na bakteriološku analizu - prisutna escherihia coli kao i kod supruge. Prostatitis. Liječimo se sad paralelno. Nakon 5 kura antibiotika bakterija u ejakulatu napokon nestaje, ali ostaju problemi sa izbacivanjem sjemena. Pregledavam i nalaze sistematskih pregleda unazad 5 godina (UZV prostate) - 2008 veličina 16mL, 2013-te 30mL, pravilnog oblika i odjeka. Što preporučate dalje, s osvrtom na poboljšanje nalaza spermiograma i probleme sa izbacivanjem sjemena? Slijede nalazi spermiograma:

1. nalaz
Volumen: 2,4mL
Ukupan broj: 35,98*106
Koncentracija: 14,99*106/mL
Ukupno pokretnih (A+B+C); PP+P: 34%
Progresivno pokretni (A+B); PP: 16%
Pokretni (neprogresivno), (C); P: 18%
Nepokretni (D): 66%
Uredni morfološki: 4%
Vitalnost: 37%
pH: 8,2
Apstinencija: 3dana
Broj dana od posljednje analize: -dana
OLIGOASTHENOZOOSPERMIA

2.nalaz
Volumen: 2,4mL
Ukupan broj: 96,3*106
Koncentracija: 40,12*106/mL
Ukupno pokretnih (A+B+C); PP+P: 40%
Progresivno pokretni (A+B); PP: 32%
Pokretni (neprogresivno), (C); P: 8%
Nepokretni (D): 60%
Uredni morfološki: 4%
Vitalnost: 41%
pH: 8,3
Apstinencija: 3dana
Broj dana od posljednje analize: 105dana
NORMOZOOSPERMIA

3. nalaz:
Volumen: 2,5mL
Ukupan broj: 34,22*106
Koncentracija: 13,69*106/mL
Ukupno pokretnih (A+B+C); PP+P: 44%
Progresivno pokretni (A+B); PP: 24%
Pokretni (neprogresivno), (C); P: 20%
Nepokretni (D): 56%
Uredni morfološki: 3%
Vitalnost: 53%
pH: 8,3
Apstinencija: 3dana
Broj dana od posljednje analize: 220dana
OLIGOASTHENOTERATOZOOSPERMIA

4. nalaz:
Volumen: 2,8mL
Ukupan broj: 18,76*106
Koncentracija: 6,7*106/mL
Ukupno pokretnih (A+B+C); PP+P: 25,37%
Progresivno pokretni (A+B); PP: 14,93%
Pokretni (neprogresivno), (C); P: 10,45%
Nepokretni (D): 74,63%
Uredni morfološki: 16,05%
Vitalnost: 80,95%
pH: 8
Apstinencija: 4dana
Broj dana od posljednje analize: 33dana
OLIGOASTHENOZOOSPERMIA

5.nalaz:
Volumen: 2,5mL
Ukupan broj: 42,5*106
Koncentracija: 17*106/mL
Ukupno pokretnih (A+B+C); PP+P: 48%
Progresivno pokretni (A+B); PP: 31%
Pokretni (neprogresivno), (C); P: 17%
Nepokretni (D): 52%
Uredni morfološki: -%
Vitalnost: -%
pH: 8
Apstinencija: 3dana
Broj dana od posljednje analize: 10dana
ASTHENOZOOSPERMIA

Pozdrav

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić, dr. med.

Poštovani,

Javite se urologu na Rebru - gosp.dr. Hamptmanu radi liječenja i savjeta.
Inače se neplodnost ovog uzroka uspješno liječi s inseminacijom (AIH). Za to i daljnju obradu Vaša se supruga treba javiti u Kliniku u Petrovoj.