Pretilost

Kako smršavjeti?

ivona123

Imam 13 godina imam 65 kg a visoka sam 165 cm. Zelim smrsavjeti do ljeta ali neznam kako!???

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Do ljeta su niti 2 mjeseca stoga možda nećeš smršaviti koliko bi htjela ali 2 kg bi mogla izgubiti a do kraja ljeta i do 4-5kg što je više nego dovoljno za tvoju visinu. Naime, 13 godina je period rasta i razvoja stoga nikakve stroge dijete ne dolaze u obzir!!! One ozbiljno mogu naštetiti tvom zdravlju i poremetiti metabolizam za budućnost pa će ti biti još teže postići i održavati tjelesnu težinu.
Možeš izbaciti slatko i malo smanjiti tijesto, rižu, krumpir i kruh ali obavezno su potrebna barem 3 obroka – doručak, ručak i večera, svaki dan povrće i voće. Sokovi su isto jako kalorični stoga umjesto njih treba piti običnu vodu. Uz to svaki dan bi trebala barem 1h biti fizički aktivna – trčanje, bicikl, role ili nešto slično (slobodno može i više, ovo je minimalno).