Pretilost

pretilost

anica

Pozdrav

Hvala Vam na odgovoru.Pitali ste za referentne vrijednosti pretraga,a one su za TSH norm:0.3-5.0 (5.73)

FT4 norm:10.0-25.0 (13.6)

FT3 norm:2.3-6.3 (5.9)

Molila bih Vas ako mi možete odgovoriti koliki je rizik te operacije i
da li su moguće kakve komplikacije nakon operacije tj. da li se javljaju kakve smetnje na drugim organima?Molila bih Vaše mišljenje u postotku koliko Vi preporučujete taj zahvat a da sa sigurnošću zdravlje bude u redu.

Unaprijed zahvaljujem

Hrvoje Iveković, dr.med.

Draga Anica,

vezano uz nalaze štitnjače:

blago povišen TSH (hormon koji stimulira rad štitnjače), uz uredne vrijednosti slobodnih T3 i T4 neće biti prepreka za eventualni op zahvat.

Ipak prije eventualnog rizika za operaciju, morate znati (ovo pišem i za buduće upite na ovom forumu vezane za kirurgiju debljine):
1. da su operacije rezervirane za osobe s indeksom tjelsene težine većim od 45 kg/m2 ili 40 kg/m2 uz prisustvo komorbiditetih stanja (visok tlak, dijabetes, preboljeli infarkt, moždani udar, itd). Dakle prvo izračunajte svoj indeks tjelesne težine (Vaša težina podjeljena s kvadratom vaše visine)
2. Također postoje dvije grupe barijatrijskih operacija ? "restriktivne" gdje se "iz igre" izbacuje dio želuca (poput omče) ili "zaobilaznice" (bypass) gdje se želudac "zaobilazi". Vezano za mršavljenje i uspjehe liječenja ? bolji su rezultati postignuti pomoću "zaobilaznica" u odnosu na "restrikciju" (62% vs 47%)

E sada, rizici op:
- prema rezultatima objavljenih istraživanja u svijetu, smrtnost se kreće u rasponu od 1,5 do 2%, u specijaliziranim centrima oko 0,5% (takvih u Hrvatskoj zasada još nema).
- Nadalje svaki op zahvat kao takav ima svojih komplikacija ? dehiscijencija (pucanje) šavova, infekcija na mjestu rane, itd...
- Potom postoje komplikacije vezane us specifičnost barijatrijskih operacija : povraćanje, metabolička acidoza, malaporpcija, steatoreja, nedostatak vitamina B12, željeza, kalcija, mirkonutrijenata...

- na koncu postoji 20% šanse, da uprkos zahvatu ? ne izgubite na težini!

Na koncu, kad se sve uzme u obzir, moje mišljenje je:
operaciju bih ostavio na zadnjem mjestu (ukoliko mi je index tjelesne težine manji od 45 ili ako nisma ozbiljije bolestan) i pokušao bih se prvo liječiti lijekovima, pravilnom prehranom i fizičkom aktivnošću. Međutim, ako želite čuti i "drugu stranu medalje", onda bih sugerirao da se javite dr Draganu Marinić-Korolija (ambulanta petkom, Zelena zgrada Rebro, naručiti se na tel: 2388-888 (cnetrala).

anica

Pozdrav

Puno Vam hvala na odgovoru.

Molila bih Vas ako mi Vi možete preporučiti kako započeti sa
mršavljenjem i koju dijetu primjeniti s obzirom na štitnjaču i simptome
koju su prisutni.Pošto ste mi već toliko pomogli molim Vas savjet u vezi toga? Samo da napomenem da trošim tabletice za štitnjaču
Euthyrox 25.

Puno Vam se zahvaljujem

Hrvoje Iveković, dr.med.

Draga Anice,

ovo pišem uz rezervu da ne znam vaše osnovne antropometrijske parametre: dob, visina, težina, bazalni metabolizam....ali uz slijedeće, uspijeh ne bi trebao izostati:

1. nazvati info line Xenical 0800-250-250 ili direktno Roche tel: 01/4722-333 - imaju pripremljene jelovnike za (cca 1200 kcal dnevno).
2. Odvojiti 30 min za fizičku aktivnost
3. Xenical uzimati prije ručka

Tijekom 3 mjeseca, ako sve ide kako treba, smršavit ćete 5-10% kilaže - što se smatra uspjehom mediciskog mršavljenja.
Sretno!

anica

Lijepi pozdrav

Puno Vam hvala na odgovoru! Probat ću sa takvom vrstom dijete,nadam se da će uspjeti.Javit ću Vam o rezultatima.

Srdačan pozdrav