Pretilost

što učiniti?

lollypop

poštovani!
prije nekoliko godina dijagnosticiran mi je PCOS. oduvijek sam imala problema s kilogramima, aknama, masnom kožom i kosom, prekomjernim dlačicama... ali nikada stanje nije bilo tako loše kao sada.
rodila sam prije godinu dana, u rađaonu sam otišla s 85 kg (u trudnoći dobila 15), izašla sa 75, a sada imam već 88kg. zabrinuta sam za svoje zdravlje, jer je tolika kilaža na mojih 160cm visine već ostavila dosta traga. imam problema s kralježnicom (pomažu jedino injekcije voltarena i kortikosteroida), bole me gležnjevi, a sada mi već i svakodnevni poslovi postaju naporni.
nemam povećan apetit, jedem normalne količine, dosta raznovrsno (kuham za jednogodišnjaka pa je to puno povrća, krto meso, žitarice, voće, mliječni proizvodi). prije trudnoće sam se puno više kretala, posjećivala teretanu, a sad uglavnom skakućem za mojim jednogodišnjakom i šećem parkom, što i nije neka posebna tjelesna aktivnost, ali za drugo nemam vremena.
ginekolog mi je htio prepisati kontacepcijke pilule, ali imam povišene trombocite pa je na kraju rekao da ih ne bi trebala korostiti. kaže da drugo ništa ne može prepisati osim povremeno dabrostona kada mi kasni menstruacija, ali da to ne utječe na moju sklonost debljanju.
već sam pomalo očajna, jer kile idu samo gore, nikako da stanu. nikada se ovako loše nisam osjećala u svojoj koži.

lollypop

zaboravila sam prepisati posljednji nalaz krvi (ne znam je li vam uopće potreban)
glukoza 5.4 (4.2-6.0)
bilirubin ukupni 9 (3-20)
ALT 31 (10-36)
AST 16 (8-30)
yGT 32 (9-35)
natrij 137 (137-146)
kalij 4.3 (3.9-5.1)
željezo 17 (8-30)
UIBC 57 (26-59)
TIBC 74 (49'75)
kolesterol 4.1 (<5.0)
HDL-kolesterol 1.36 (>1.2)
LDL-kolesterol 2.3 (<3.0)
trigliceridi 0.99 (<1.7)

hormoni štitnjače u granicama normale.
KKS uredna, osim trombocita 663 (158-424).
trenutno ne trošim nikakve lijekove osim povremeno neofen (zbog kralježnice).

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Kao prvo ne bi smjeli biti fizički neaktivni. Barem 30 min/dan može se pronaći čak i uz malog jednogodišnjaka. Uz to bi trebalo smanjiti obroke jer definitivno ovo što konzumirate tijekom dana je daleko više no što Vam je potrebno i zbog toga dobivate na težini. Dakle, smanjiti obroke, izbaciti slatko i primiti se vježbanja. Kada kile stanu pa zatim i krenu prema dolje biti ćete zadovoljniji a i tegobe sa strane PCOS (a i ostale) će se smanjiti. O zdravom mršavljenju dosta je bilo govora pa pročitajte i druge odgovore. Trombocitozu bi trebalo razriješiti, nadam se da je to u postupku.