Pretilost

Treba li mi stručna pomoć ?

Natasa

Poštovani,
imam 31 godinu, visoka sam 168 te imam 112 kg.
Od dijagnoza imam PCOS i manju inverziju spolnih hormona. TSH mi je bio uredan, FH3 i FH4 nisam vadila. Glukoza u 0 i 120 minuta je u redu, a imam vrlo visoke trigliceride, sto je navodno posljedica PCOS.
Zelim rijesiti svoj problem, ponajprije iz zdravstvenih razloga.

Ono sto mene brine je sto sam izuzetno, čak i usprkos debljini, aktivna osoba. Svaki dan hodam oko min 40-tak minuta, jednom tjedno idem na plivanje, a povremeno se vozim na biciklu i sl. Čak i u fazi kada sam relativno skromno jela, a dnevno prelazila i po 100 km na biciklu (imam mjerac!!) za cijelo ljeto nisam smršavila niti kilograma!

Počela sam se debljati u pubertetu, a u jednoj fazi sam bila izuzetno umorna, a to se i kasnije ponavljalo u nekim razdobljima, tako da mi je mjesecima bilo teško obavljati i osnovne aktivnosti. Kod liječnika nisam naišla na razumijevanje, jer je i UZV štitnjače bio ok.

Na temelju svega navedenog čini mi se da imam neki medicinski problem iako bih radije da je stvar samo u mojoj prozdrljivosti. Razmisljam da opet krenem na dijetu, ali bojim se da će biti uzaludno ako je problem doista medicinski, a ja sam na izmaku snaga ionako.

Naime, imam prijateljicu koju su godinama uvjeravali da je sve ok, a jedan vrhunski stručnjak je odmah utvrio probleme sa štitnjačom, FH3 i FH4 hormonima i dr te je dobila nekoliko vrsta lijekova kao terapiju. Od tada mršavi, ovisno o tome koliko pazi na prehranu. To me je natjeralo na pitanje da li bi i meni trebala stručna pomoć i gdje se obratiti. Nemam više snage slušati priče o tome kako bih se trebala bar malo kretati i ne jesti masno i da trebam prestati piti Coca-Colu. Samo za informaciju - ne pijem nikakve sokove, slatkiše jedem ograničeno, kolače gotovo nikad. Na biciklu u sezoni napravim 1.000 km što je od Zagreba do Dubrovnika, vjerojatno.

p.s.
jesam isfrustrirana i hvala na odgovoru!

Hrvoje Ivekovic, dr.med.

Draga Natasa,

sindrom policisticnih jajnika zaista je medicinski problem, i shvacam Vasu frustraciju. Bojim se da dijetama ovdje nece biti mjesta, vec obzirom na Vas index tjelesne tezine od 39 kg/m2 - indicirano medikamentozno lijecenje debljine, a u obzir dolazi i neka od barijatrijskih operacija.

Sto se lijekova tice preporucio bih Xenical 120 mg iza svakog obroka, uz program prehrane prema tzv "masnim tockama" /upute mozete dobiti na 0800-250-250/

Nemojte odustati od Vaseg aktivnog zivota - zahvaljujuci tome vjerojatno je i GUK u granicama normale.

Samo hrabro prema naprijed!

Natasa

Postovani,
hvala na odgovoru i na podrsci. Na zalost, nisam shvatila da li mislite da PCOS utječe na moje otežano mršavljenje? Od ginekologa nisam dobila adekvatnu pomoć pa pretpostavljam da i vi smatrate da bih se trebala obratiti endokrinologu.

Postoji li neki poseban razlog zašto ste preporučili baš Xenical, a ne neki drugi lijek za taj problem (Reductil pa na dalje..).

Što mislite o korištenju Metformina kao lijeka za mršavljenje, kod osoba koje imaju dobar GUK?

Hvala još jednom unaprijed!

Hrvoje Ivekovic, dr.med.

apsolutno sam misljenja da valja potraziti misljenje endokrinologa (slobodan sam preporuciti dr Jelcic, KBC Zagreb,Rebro) vezno za PCOS, i Metformin (s uporabom kojeg se takodjer slazem, ali uz preporuku i pracenje endokrinologa).
Xenical zbog visokih trigicerida, a svakako bih kod vas preporucio implantaciju intragastricnog balona u trajanju u od 6 mjeseca (zasada nije dosutpno u zagrebu, ali vjerujem da ce biti do konca godine)