Pretilost

višak kilograma

Poštovani,
prije 7 mjeseci sam postala majka djevojčice i još dojim. Problem je u mojih 30 kg viška.
Molim Vas da mi predložite neku dijetu koju bih mogla držati za vrijeme dojenja ili da mi date neki savijet u vezi prehrane?
Imam 95 kg a visoka sam 172 cm.

Unaprijed hvala,
Tea

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Poštovana

Najprije da Vam se ispričam na tako kasnom odgovoru no vjerujem da problem viška kilograma još niste u potpunosti riješili te da će Vam savjet biti koristan.
Jedino dugoročno rješenje je balansirana dijeta koja će omogućiti redukciju kilograma uz očuvanje zdravlja. Optimalan gubitak je 1-2 kg/mjesec (što u konačnici znači do 25kg godišnje!) a dijeta koju bih Vam preporučila je dijabetička prehrana od 1100 ili 1300 kcal (knjižicu s uputama možete kupiti u dijabetološkoj udruzi na Sveučilišnoj klinici Vuk Vrhovac) u kojoj su sadržane sve namirnice u odgovarajućem odnosu. Bilo bi dobro da uključite i redovnu tjelesnu aktivnost najmanje 30 min. na dan. Također, s obzirom na Vaš BMI može se uključiti i neki od lijekova za liječenje debljine no prije toga bilo bi potrebno pregledati Vas i uzeti detaljniju anamnezu.
I na kraju – nikako ne pribjegavajte čudotvornim sredstvima i strogim gladovanjima jer to može narušiti Vaše zdravlje uz jako upitan konačan ishod po Vašu figuru.