Putnička i tropska medicina

moj put u egipat i muke posle 4 meseca, mozda pomognu nekome

sinisa1974

ovim putem zelim da pozdravim sve sa foruma i imam jednu pricu koja bi mogla da pomogne mnogima jer meni je trebalo izgledad samo jedan predivanm godisnji odmor koji se kasnije pretvorio u velike muke koje su trajale 4 meseca. inace da se predstavim, zovem se sinisa rodom sam iz vinkovaca ali vec 12 godina zivim u italiji.
Prvo cu vam reci sta se zapravo desilo a posle cu vam reci sta su mi u italiji dijagnostikovali..
Naime bio sam sa devojkom u egiptu na moru karem avgusta kada smo bili u kairu pri ulasku u piramidu ja sam malo zakacio temenom glave od gornji deo plafona i to je izgledao kao svaki udarac pri radu u kuhinji ono kad vas zaboli recimo 30 sekundi i posle prodje. Posle jedno 5 ili 6 sati ja sam dio jake vrtoglavice i tahikardiju gde su me stavili u lezeci polozaj i rekli da se radi mozda o toplotnom udaru i to je za nekih 30 minuta proslo. kada sam se vratio u hotel ja sam malo prilegao u krevet i samo me je probudilo jako povracanje bol u glavi nenormalno jak psiho fizicko stanje jako lose povracao i nagoni za povracanje su trajali i po 30 puta u roku od pola sata,, cijela glava mi je gorela. dosao je doktor u hotel koje mi je dao injekcije antibiotika,, vitamina, ranitidin tablete i tako 2 dana po 3 puta dnevno mi je davao injekcije koje su mene stvarno podigle na noge,, posto je i on konstatovao i napisao u nalazu suncanica a nije mogao da utvrdi detaljno sta je on je uradio jedan pametan potez u kome mi je davao i antibiotike i vitamine i lek za stomak........ kada sam se vratio u italiju krv je bila ok sem uvecane sedimentacije a u stolici je isolovana salmonela eneritis.. za koju se moj lekar odmah uhvatio a ja proljev nisam uopce imao niti bilo koji bol u donjem delu stomaka, i rekao moras da pijes anti biotike jer to mora da se ljieci. ja stvarno ne poznajem bolesti nisam do sada nikad imao problema sa zdravljem i to sam i uradio ali mene je i glava jako boljela i gorela i u stomaku odnosno u zeludcu je sve gorelo i osecaj toksina u organizmu na koji sam se ja zalio.. nisam mogao sedeti u jednom mestu nisam mogao gledati televizor nisam mogao nista da radim.. poceo sam sa bactrimom kad za jedno 2 dana dobijem drhtavicu svih organa i ruku otrcim opet nekako do lekara i kazem da mi je lose dali trebam zobg ove salmonele da odem na nekakvu klinuku a on mi rece ma kakva klinika uplasio si se jedne salmonele i prepise mi amplicilin ja sam tako pio ta 2 antio biotika od 1mg 15 dana i mucio se nekako i kao osecao sam jedno poboljsanje i sve rekoh proci ce sve bice ok to je slamonela a pre toga sam opet pitao doktora,, moze li biti nesto drugo jako me glava boli i lupa mi glavi a i stomak gori i od bolova povracam,, on je samo odgovarao ma jok ma jok... nista ti nemas i niti me je hteo saslusati... ta infekcija je nekako kroz tri tjedna prosla prestalo sam osecati te toksine u organizmu ali me je jako bolelo teme glave koje se produzavalo na vratni deo i osecao sam bolove u vratu.. taj bol nije bio nesto jak ali je bio dovoljan da me probudi noci i da mi skida koncentraciju jer nisam mogao raditi nisam se mogao koncentrirati na nista jer mi je sve nekako od vrata tuklo u nervni sistem (prosto objasnjeno).. isao sam kod lekara i zalio se na bol u glavi i da boli,, kada ce on na to to tebe ne boli ti si to izmislio ili te boli ali ustvari te ne boli to je problem psihe,, ja kad sam na to cuo jos vise sam se uplasio jer sam se odmah setio ljudi kojima se desio prblem psihicke prirode i rekoh i meni se to desilo i stvarno sam bio uplasen jako i tako su oni meni prepisivali bromazepan da pijem.. ja sam tako ziveo 2 meseca u ubedjenju
da sam odoleo na zivce... niko u italiji nije hteo da me saslusa a i jeste da sam stranac ali su se uhvatili samo za jednu stvar.... Za odmor i novu godinu sam bio malo u vinkovcima a posto mi majka zivi u beogradu otisao sam i tamo i tako bez veze svarim na kliniku tropskih bolesti i ljubazan jedan lekar me poslusa i kaze pa videcemo sta je: tesko je vratiti se 4 mjeseca unazad ali provericemo deluje mi na wiadl reakciju ali proljev nisi imao to je malo cudno i pitao me je jos dali me je ugrizlo nesto dali sam primetio na kozi nesto!!! Ja sam se samo prisetio da mi je davno frizer jos u septembru rekao da imam ranicu neku na glavi koju je moj lekar budala moram reci kad sam mu pokazao zamenio sa mladezom. ja sam to prijavio lekar mi je odmah uzeo krv na analizu uradio test taj widal, lajmska bolest, ebv virus, i jos nesto je radio i pitao me je kako ti niko u italiji nije radio hemokulturu krvi ja rekoh ne znam ni sta je to... rezultati su pokazali da nije bila salmonela u pitanju a i objasnio mi je ta moja salmonela koju sam ja imao to svako ima ko ode u eipat i cak i ne sazna da je ima jer to boli malo stomak ali nije nista strasno niti je ona tifo.... posto je proslo dosta vremena na glavi mi indentifikovao to mesto iscupao malo kose i poslao me kod hirurga da se to izvadi i vidi sta je i da nije nista strasno to je ambulantna hirurgija koja traje 10 min, on je oznacio mesto otisao sam hirurg je to izvadio ocistio do zdravog tkiva i bila je adenoma sebaceum malo je rez bio veci oko 2 cm jer je hirurg morao malo da ocisti oko ali sa 3 konca me je sve proslo.. kako je to izvadjeno mene su bolovi temena i vratnog dela prosli,, ja sam tako olaksanje osetio na mom telu toliko sam bio srecan da vi ne znate.. infektlog mi je posle rekao da je malo cudno da adenoma sebaceum pravi sve probleme ali neka infekcija ti je usla tu na tom mestu jer toksine od tvoje salmonele nisi mogao osetiti a kad je to bilo upaljeno iskocila je od udarca i posekotine pa je kasnije pravila vise smetnje kad je infekcija prosla ali kaze i i veliku ulogu je odigrao lekar u kairu koji mi je dosao u hotel jer nije sigurno mogao predpostaviti sta je pa ti je dao injekcije antibiotika malo vitamina i za stomak ranisan jer meni je stomak goreo i izbio gastritis koji ja nikada nisam imao onda mi je rekao da ne uzimam onaj bromazepan i rekao mi da uzmem malo presen tablete valerijanu neko vreme jer nema potrebe za bromazepanom da se trujem..... eto koliko moze jedna stvar ako se zaboravi na nji biti opasna.... ja sam stvarno bio uplasen jer verujte a pogotvo kad vas neko ubedi da imate psihickih problema a nece i da vas saslusa.... ja bih samo hteo pitati stucnjake medicine na ovom forumu posto sam sada stvarno srecan i osecam se lepo u tesko mi je bilo 4 mjeseca a pogotovo ona prva tri tjedna gde sam imao gromove u glavi,, malo jos imam probelma sa koncentracijom od bolova koje sam preziveo dali ce se to sve lepo vremenom vratiti na svoje mesto jer ja moram sto prije zaboraviti na to sve sto se desilo... nebih zelio da ova moja prica zasmeta nekom ali mozda bi mogla pomoci svim onima koji nameravaju na nek put.. pozdrav sinisa

Vladimira Lesnikar, dr. med.

Teško je nakon toliko vremena točno utvrditi o čemu se radilo. Vjerujem da su simptomi koje opisujete povezani s udarcem u području glave, a da je salmonela slučajno dokazana odnosno da se radilo o asimptomatskom kliconoštvu salmonele (ne navodite da ste imali proljev niti povišenu tjelesnu temperaturu), koje u većini slučajeva nije potrebno liječiti (izuzetak čini infekcija Salmonella typhi abdominalis), jer kliconoštvo nakon nekog vremenskog razdoblja samo prestaje. Drago mi je da se sada osječate puno bolje i nadam se da će svi simptomi u cjelosti nestati.

sinisa1974

Bas vam hvala doktore sto ste odgovorili i drago mi je da mogu sa neikm da razmenim misljenja i poslusam savet..
Proliv nisam imao a ni povisenu temperaturu,,, povisena temperatura je krenula mozda 2 do 3 tjedna nakon egipta ali i to je bilo 37.5 i tako nista strasno, samo sam se jako znojio i osecao otrov ili neki toksin u organizmu. po onome sto mi je doktor objasnio u beogradu moja salmonela je c2 grupa i nije opasna a i widal test je pokazao da ona nije izisla van debelog crijeva a da nju svako ima nije to nista strasno cak i ljudi i ne primete da je dobiju nju svako u egiptu dobije samo one tiphy su opasne... onda je pogledao analize koje sam radio poslije egipta i ono sto sam imao u mokraci a to je bilo streptococcus agalactiae (gr B) <1000 CFU/ml na sto mi je ljecnik u italiji rekao neka cura ode kod ginekologa i tako je i bilo cura je otisla ali nije imala nista! nasta me je on pitao pa sta ti je lekar u italiji rekao kad si mu rekao da cura nema nista,, ja odgoviro nije mi nista rekao (kao sto je i bilo tako) na sta je on samo cutao... Poslie mi je rekao da moji sintomi po opisu deluju na meningalnu infekciju ali opet nisam imao visoku temperaturu niti ukocen vrat,, ja sam samo imao bolove u vratu ali nisam imao ukocen vrat i povracenje odnosno stomak je radio wowowowowoowowowo non stop i glava je bolela. ali opet mi on kaze nebi ti tu pomogao ni bactrim ni amplicilin da je to, ali neka infekcija krvi jeste bila.. jer od stomaka nije!! stomak je izbio sigurno od glave.. sad bi vas zelio pitati da li u mom slucaju se radilo o virusnoj infekciji krvi ili bakterijskoj i kako se moze to saznati... ono sto sam siguran da hepatite a.b.c nisam imao to sam radio test..
i na kraju mi je rekao doktor,,,, malo su ti talijancici ljecili "SINTOM A NE KAUZU" sto je u tvom slucaju bilo jako bitno jer verovatno tvoj lekar nije znao pa je sve vezao na nervnoj bazi..

sinisa1974

Postovani doktore,,,, isto ono sto me zanima- a to je dali treba da uradim neki neuroloski pregleg,, ipak je tu meni bila glava u pitanju a ja samo otprilike znam sta se desilo, znam da je bila u pitanju neka infekcija nernvnog sustava ono sto mogu da predpostavim., ali da li je bilo to gljivicno ili bakterisko ili nekakvo virusno to ne znam. da li treba uraditi magnetnu rezonancu ili cak i onaj likvor nije problem nikaki ali da znam da je tu sve ok i da li je ta infekcija napravila nekakva ostecenja vezano recimo za nekakvu buducnost.. mozda je ovo sve i malo glupo sto pitam ali ja stvarno ne znam pak ipak mislim nalazimo se u 21 vjeku i da neke stavri mogu da se ustanove na osnovu necega sto vec imam.... veliki pozdrav sa postovanjem sinisa

Vladimira Lesnikar, dr. med.

Poštovani Siniša, prema onome što ste napisali u svom prvom tekstu sada se osjećate dobro. Stoga smatram ako više nemate nikakve smetnje, nisu potrebne daljnje pretrage tim više što je nakon toliko dugog vremena teško utvrditi o čemu se radilo. Bakterijski meningitis koji navodite može se sa sigurnošću isključiti prema simptomima bolesti koje opisujete. Stoga ako se sada osjećate zdravo i nemate nikakvih simptoma smatrajte to neugodnim iskustvom koje je prošlo. No ako još uvijek osjećate neke smetnje najbolje je da se obratite svom liječniku koji će temeljem simptoma odrediti da li su potrebne daljnje pretrage i koje.