Rak dojke

Okultni karcinom dojke?

Beyonce

Teta je napipala oteceni limfni cvor u lijevom pazuhu krajem svibnja i buduci da je mislila da se radi o upaljenoj dlacici ili slicnom, namazala je to podrucje Flogocidom, nakon cega se oteklina povukla, međutim, vratila se nakon 2 tjedna pa je obavila UZV dojke i tog pazuha, koji je pokazao sumnjive limfne cvorove. Isti cvorovi su citoloski punktirani i polazali maligne stanice izgleda adenokarcinoma, metastatske. U međuvremenu je obavljena mamografija, MR dojki i dojke su izgledale ok a cvorovi u lijevoj aksili sumnjivi. RTG pluca isto ok, kao i kompletna krvna slika i tumorski markeri.
Proslijedena je dr Milasu na Institut za tumore, koji je naredio daljnje pretrage: PET scan, detaljni pregled ginekoloski, UZV stitnjace i vrata-sve ok a PET oznacio samo vec navedene cvorove.
U međuvremenu napravljena jos jednom detaljna citologija u KB Dubrava sa imunokemijskom histologijom i nista novo nije otkriveno.
Postoji sumnja na karcinom dojke okultni, međutim nije dokazano pa je dr predložio vađenje većeg limfnog čvora, ali je u međuvremenu ipak zatražio core biopsiju, koji nalaz će biti tek za 10 dana i nakon čega bi se išlo na kemoterapiju a tek kasnije na operaciju.
Vrijeme prolazi, dijagnoze nema, karcinom jos netaknut. Molimo Vas za pomoć!
Hvala!

Beyonce

U meduvremenu, ultrazvuk kod dr Eljuga pokazao primarni karcinom na dojci. Molim vas misljenje koji bi bili daljnji koraci u lijecenju?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
tumor u dojci je baš citološki dokazan ili je samo postavljena sumnja temeljem UZV-a? Da li je učinjena core biopsija čvora pazuha i imate li nalaz? Da li imunohistokemija iz KB Dubrava govori u prilog karcinomu dojke?
Ne bojte se čekanja na nalaze tjedan ili dva, to sigurno neće utjecati na prognozu i tijek bolesti a jako je bitno utvrditi o čemu se točno radi kako bi se započelo s odgovarajućom terapijom. Dobra je vijest što se po PET CT-u tumor nije proširio van pazuha.
Kad kompletirate gore navedeno, svakako se javite dr Milasu koji će sigurno uputiti bolesnicu na odgovarajuću terapiju. U međuvremenu, ako imate nalaze, pošaljite mi ih na forum.

Beyonce

Poštovana doktorice,

zahvaljujem na odgovoru!

Sumnja na UZV je na primarni karcinom dojke.
Nalaz citologije iz KB Dubrava kaže slijedeće: Metastaza adenokarcinoma u limfnom čvoru lijeve aksile. U obzir bi moglo doći primarno sijelo u ipsilateralnoj lijevoj dojci. Vjerojatno isključeno primarno sjelo u plućima i kolonu.
Imunohistokemija: citokeratin 8+, HER2: u samo dvije srednje velike nakupine nježan citoplazmatski i membranski pozitivitet; estrogen: nuklearni pozitivitet u samo 10% dg.stanica, androgen-mamaglobin-progesteron, TTF-1 i CDX2 negativni.
Nalaz core biopsije limfnog čvora još čekamo.

Molim Vaše mišljenje...

Hvala!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
navedeno govori u prilog metastazi karcinoma dojke u limfni čvor ali prije postavljanja definitivne dijagnoze svakako treba pričekati nalaz core biopsije.

Beyonce

Core biopsija je potvrdila karcinom dojke.

Koji način liječenja biste vi predložili?
Zahvaćeno je oko 11 limfnih čvorova, neki su locirani između pektoralnih mišića i jedan ispod ključne kosti-manji.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod okultnog karcinoma dojke može se učiniti operacija pazuha i biopsija sumnjivog dijela dojke ili odstranjenje cijele dojke, nakon čega bi uslijedila kemoterapija i zračenje.
Druga mogućnost je da se prvo aplicira kemoterapija, što je i predloženo. S obzirom da su neki limfni čvorovi locirani između pektoralnih mišića i jedan ispod ključne kosti (N3 bolest), svi se ne bi mogli odstraniti operacijom a dijagnozu imamo, mislim da je predložena neoadjuvantna kemoterapija svakako dobra opcija.