Rak dojke

Tumačenje nalaza

zina73

Poštovani/a,

Molim Vas da protumačite patohistološki nalaz.

Patohistološka dijagnoza: Lijeva dojka, iglena biopsija B5b

Makroskopski nalaz: Primljeni bioptički materijal su cilindri dobijeni iglenom biopsijom promjene u lijevoj dojci, ukalupljeni u 2 parafinska bloka.
Klinički i radiološki podaci: lijeva dojka centralno solidna masa promjera 60x50mm koja povlači mamilu, trg i eho svojstva maligne lezije, Ova masa deformiše dojku a kutis je cjelim volumenom zadebljan - kože narandže. Lijevo aksilarno limfonod promjera 40x10 mm koji je diferenciranog hilusa, ali zadebljanog parenhima do 6 mm.
Vrsta pregleda: Simptomatski
Familijarna anamneza: Negativna
Promjena veličine: 60x50 mm
Lokalizacija: GVK
Aksilarni limfni čvorovi: pozitivni
Bi-RADS: 5
Mikrokalcifikati: Ne
Imunohistokemijski profil: Da

Opis: HISTOLOŠKI TIP: Invazivni karcinom dojke, NST
GRADUS TUMORA (provizorni)*: G3 (NHS 9/9) (tubuli =3, pleomorfija =3, mitoze =3 (17/10 hpf))
IN SITU KOMPONENTA: ne uoči se

IMUNOHISTOHEMIJSKI PROFIL TUMORA**
ER: 90%
PR: negativan
Her2/neu: negativan (1+)

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
radi se o velikom tumoru dojke koji zahvaća i kožu i pazuh.
Tumor je hormonski pozitivan, dakle reagira na hormonsku terapiju a Her2 negativan, dakle ne bi reagirao na antiHer2 lijekove.