Rak dojke

Tumačenje nalaza MR dojke

ana19

Poštovani,
molim Vas pomoć u tumačenju nalaza. Čekam core biopsiju dojke, o trenutnom nalazu MR dojke nitko mi nije ništa objasnio.
Napominjem da sam prošla kroz 2 operacije asimetrije grudi u nazad 8 godina (imam implantate u obje dojke) i sada se je stvorila kapsularna kontrakcija na lijevoj dojci.
Nalaz kaže:
Stanje po postavljenim silikonskim implantatima retropektoralno uz pokoju pliću invaginaciju, bez znakova intra ili ekstrakapsularne rupture.
Na suptrakcijskim sekvencama u području medijalnog pola lijeve dojke vidljiva je retropektoralno smještena ovalna tvorba dimenzija 5.8 x 3.5 cm koja se postepeno intenzivno imbibira. Tvorba je heterogenog parenhima, oštro ograničena uz stjecanje dojma ovojnice, potiskuje implantat prema lateralno, neodvojiva od prednje torakalne stijenke, bez znakova invadiranja okolnih struktura. Unutar tvorbe vidljiv pokoji ovalni kalcifikat. Također lijevo u granici lat. kvadranta prema GLK vidljiva manja tvorba 0.8 cm prvenstveno karaktera intramamarno smještenog limfonoda, manje vjerojatno FA.
Desno bez sigurnih znakova patološke postkontrastne imbibicije. Obostrano aksilarno vidljivo nekoliko reaktivno promijenjenih limnfoda, dok se patološki promijenjenih limfonoda ovom metodom ne detektira. MR - BIRADS 4A -> Preporula se core biopsija tvorbe lijevo retrpketoralno.
U obiteljskoj povijesti bolesti nije bilo nikoga s rakom dojke.
Hvala na tumačenju,
LP

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
u lijevoj dojci blizu implantata je MR pokazao promjenu za koju se samo MR-om ne može točno reći o čemu se radi te je potrebno učiniti biopsiju. Osim opisane promjene, ostali nalaz je uredan.

ana19

Poštovana,
Hvala na odgovoru. U medjuvremenu je radiolog zvao. Potrebne su dodatne analize tkiva pa nisam dobila konačni nalaz. Patolog kaže da je riječ o tvorbi koja je "egzoticna" te možda uopće nema direktne veze sa tumorom dojke.