Rak pluća

CT nalaz

Mimino

Poštovani, molim Vas dijagnozu/mišljenje za CT nalaz pluća.
Konsolidacijska lezija parenhima dijelom lamelarnog oblika, uz jednu također vjerojatno ožiljnu parenhimsku traku unutar koje se vide i kalcifikati, vidi se u laterobazalnom ondosno na granici latero i posterobazalnog segmenta desnog donjeg režnja.
Druga nešto manja lezija sličnih karakteristika vidi se u posterobazalnom segmentu lijevog donjeg režnja.
Skroz na bazi istog segmenta vidi se diskretni ground glass moguće u smislu manje upale.
Blaži deformitet bronha.
Jedan subpleuralni nodus prvenstveno ožiljnih karakteristika vidi se u anteriornom segmentu desnog gornjeg režnja, isti promjerom mjeri svega nekoliko mm.
Infiltrata u parenhimu u smislu ekspanzivnog procesa sa sigurnošću se ne da izdiferencirati.
Bez signifikantno uvećanih limfnih čvorova i pleuralnog izljeva.

Riječ je o radiološkom nalazu CT-a moje mame (76 g.).Što točno znači ovakav nalaz?
Koja je Vaša preporuka.
Hvala Vam unaprijed na brzom odgovoru.

Nabil Chalfe , dr. med.

Ovakav nalaz CT-a prsišta je veoma nespecifičan. Slične promjene na CT-u prsišta vidimo kao popratna pojava uz plućnu emboliju te pri visokom stavu ošita (kao posljedica raznih zbivanja u trbuhu). U svakom slučaju ovaj nalaz treba uklopiti u kliničku sliku a to znači uzeti u obzir simptome koje ima vaša majka te druge laboratorijske nalaze krvi pa eventualno i ultrazvuk trbuha.