Rak pluća

Karcinom pluca sa metastazama na kraljeznici

DiA2007

Postovani,

Molim Vas da mi "prevedete" tatin nalaz CT-a i citoloski nalaz .

"U anteriornom segmentu gornjeg režnja desnog plućnog krila, paramedijastinalno, se vidi neoštro ograničena, blago lobulirana, solidna, ekspanzivna tvorba veličine 30x28mm koja će odgovarati malignom tumoru bronha. Tumor neposredno priliježe uz pleuru gornjeg medijastinuma, a ista je na mjestu kontakta lagano zadebljana, što govori u prilog infiltraciji. U neposrednom kontaktu i s pleurom horizontalnog ineriobija pa se njezina infiltracija ne može isključiti. Znakova translobarnog širenja tumora se ne vidi.

Lijevo, u lingularnim segmentima gornjeg plućnog režnja te u bazoposteriornom i bazolaterarnom segmentu donjeg plućnog režnja se vide pretežito trakaste alveolarne konsolidacije koja su udružena s trakcijom priležećih bronhovaskularnih i s preuralnim adhezijama što govori u prilog postupalnim fibroznim promjenama. Fibrozno je zadebljan i interlobij

U gornjem i srednjem kompartmenu medijastinuma s desne strane se vide konglomerati sekundarno uvećanih limfnih čvorova koji su većim dijelom nekrotični (promjera do 50mm). pripadaju grupi prevaskularnih paratrahealnih i subkarinalnih limfonodula.

Središnji dio gornje šuplje vene u vertikalnom odsječku duljine od oko 40mm, je izrazito komprimirana opisanim konglomeratima-sy vene cave sup

Presjeci učinjeni kroz gornji abdomen pokazuju sekundarne depozite u nadbubrežnim žljezdama, desno dužeg promjera oko 26mm a lijevo 41mm

Skenirani dijelovi jetre difuzno pokazuju masne infiltracije. U 2. i 4. segmentu jetre se vide 2 manje simpleks ciste

U žučnjaku se vidi sitni kolelit.

Skenirani dijelovi slezene, gušterače i bubrega su urednih apsorpcijskih koeficijenata.

Neoštro ograničena manja osteolitička lezija se vidi u lijevoj polovici L2 korpusa, a odgovarat će najvjerojatnije hematogenoj metastazi"

napominjem da je tata u 12.mj operirao metastazu na C4.kralješku koji je zamijenjen

tata je imao zracenje i 2 kemoterapije i trebao je ic na trecu al mu je krvna slika ne bas najbolja (hemoglobin nizak) pa cekamo sta ce onkolog odlucit

Unaprijed zahvalna

Nabil Chalfe , dr. med.

CT nalaz prsišta govori u prilog proširenog zločudnog tumora pluća s polazištem u desnom gornjem režnju i presadnicama u limfne čvorove srednjeg dijela prsišta (medijastinuma), nadbubrežnim žlijezdama obostrano te drugom slabinskom kralješku L2. Dakle radi se o proširenoj bolesti koja se liječi prvenstveno kemoterapijom. Nizak hemoglobin nije razlog za prekid kemoterapije jer se to može ispraviti transfuzijom eritrocita.

DiA2007

puno hvala na odgovoru. kemoterapija je odgodena jer je primljena transfuzija krvi. slijedeca je na redu iduci tjedan kad stignu nalazi puncije kvrge na lijevoj potkoljenici, rtg pluca i utz abdomena