Rak pluća

tumacenje dijagnoze

binis

Zdravo!
Pred sobom imam nalaz svoga dede ali nista ne razumim na ovom latinsko.
ako moze da mi objasnite o cemu se uistinu radi i koliko ovo moze jos da potraje?
ustvari mislim pitati koliko je zahvatilo sve to?

neoplasma malignum pulm (NSCLC), lymphadenopathia mediastinalis obs meta pulmonalis dex, adenoma glandulae suprarenalis dex

adenoskvamozni ca

hvala

binis

zaboravila sam napisati da je ovo nalaz sa konzilija koji je odrzan nakon otprilike godinu dana kemoterapije.
sada su ljekari odlucili da se ne moze vise raditi kemoterapija niti racenje.

Nabil Chalfe , dr. med.

Kod vašeg dede se radi o zločudnom tumoru pluća tipa žlijezdanopločastih stanica s metastazama u limfne čvorove medijastinuma (sredoprsje) i u desno pluće. Uvečana je desna nadbubrežna žlijezda. Prema ovome što ste naveli vaš deda je primio kemoterapiju kroz jednu godinu i sada se odustalo od daljnije kemoterapije. Razlog je vjerojatno što opće stanje bolesnika više ne dozvoljava kemoterapiju. Zračenje nije indicirano jer se radi o proširenoj bolesti. Dakle radi se o IV stadiju bolesti koji ima lošu prognozu.