Rak pluća

tumacenje nalaza

gab

Dobar dan i veliko postovanje,

Mome ocu je dijagnosticiran mikrocelularni prosireni rak pluca nakon sto je bez klasicnih simptoma jednog jutra iskasljao krv. Primio je 4 udarne kemoterapije nakon cega je ucinjen CT. Molila bih vas da mi 'po seljacki' pojasnite dolje navedeni nalaz. Zanima me izmedju ostalog da li se radi o metastazama jer to nije nigdje izricito navedeno.
Preporucene su jod dvije kemoterapije nakon cega treba ponoviti CT.

'Kontrolni,postkontrastni MSCT pregled, usporedbom s pregledom od 10.06. pokazuje bitnije nepromjenjen intratorakalni
status, sto se osobito odnosi na izgled centralno smjestenog NPL procesa lijevog hilusa i na posljedicne distelektaticne
promjene plucnog parenhima. U plucnom parenhimu nema novonastalih zarisnih promjena , a stacioniran je i prikaz hilarne i
medijastinalne limfadenopatije kao i tumorozno uvecane desna nadbubrezne zlijezde.
Sada se u jetrenom parenhimu na granici V i IV segmenta subkapsularno prikaze manja hipodenzna promjena
11mm koja nije bila vidljiva na prethodnom pregledu pa se preporucuje korelacija s UZV nalazom.
Ostali nalaz odgovara prethodnom.'

unaprijed zahvaljujem

Nabil Chalfe , dr. med.

Iz tog nalaza se ne može dati precizan odgovor jer u njemu se uspoređuju promjene s onima iz prethodnog CT-a koji nije priložen. Ipak se može zaključiti da nalaz nije bitno promijenjen u odnosu na ranije te da već ranije ustanovljene metastaze u nadbubrežnoj žlijezdi. Novonastalu tvorbu u jetri potrebno je pratiti s ultrazvukom te ustanoviti da li je povezana s osnovnom bolešću ili ne.
Obzirom da nakon 4 ciklusa kemoterapije nije došlo do očekivanog odgovora na primjenjenu uputno je preispitati dijagnozu u smislu tipa tumora te prilagoditi terapiju dobivenom rezultatu
S poštovanjem.

Kristy

Nisam zelela da otvaram novu temu. Molim Vas da mi pomognete oko razjasnjavanja otpusnog pisma koji je moj otac dobio u Sremskoj Kamenici.

20.03.2008. godine je dobio dijagnozu:
carcinoma squamocellulare bronchi lat. dex. T4N0M0
gastrodyidebutus chron. erithematosa
cardiomyopathia chron. Compl

Otpusno pismo glasi: kod bolesnika se tegobe javljaju od decembra 2007. sa pojacanim pusackim kasljem i sluzavim iskasljavanjem, a na pregled se javio februara 2008. godine, kada je hospitalizovan u regionalnoj bolnici gde je uradjena bronhoskopija. Pri prijemu je sa navedenim tegobama, zali se na povremen osecaj otezanog gutanja, u miru je eupnoican, pokretan, afebrilan, klinicki kardijalno kompenzovan, Karnofsky index 90.
Na PA snimku grudnog kosa vidi se infiltracija u predelu desnog hilusa. na CT-u toraksa opisuje se infiltarska tumorska promena desno od nivoa glavnog bronha prema kaudalno, posteriorno u S6 i S3 precnika 83mm, koja infiltruje medijastrinalnu pleuru, paraezofagealno masno tkivo, vrlo verovatno zid ezofagusa. Tumor se propagira uz zadnji zid desnog glavnog bronha, diskretno ga komprimuje i suzava, propagira se ispod usca za desni gornji prema anteriorno i infiltruje ekstraperikardijalni deo DPA, utiskuje se u levu pretkomoru, infiltruje donju plucnu venu. Uz opisanu tumorsku promenu vidi se satelitska nodalna lezija precnika 21mm. U medijastrinumu vidljive pojedinacne limfne zlezde precnika do 11mm. Gastroskopijom se vidi suzenje jednjaka na oko 30 - 35cm od inciziva kroz koje se relativno lako prolazi (ekstraluminalna kompresija) bez promena na sluznici samog jednjaka. Ehokardiografski hipokinezija mediaoapikalnog segmenta, anteriornog i anterolateralnog zida. EF 56%. Dijastrolna disfunkcija - usporena relaksacija.

Primio je polihemioterapiju Gamzar (1800mg)/Cisplatin (90mg) No IV i perkutanu zracnu terapiju grudnog kosa.

Nalaz sa CT-a toraksa od 30.09.2008. godine glasi: u S6 segmentu desno, ispod bifurkacije, a uz zadnji zid glavnog desnog bronha koji je normalne prisutna je hipodenzna, lobulirana, tumorska promena dijametara 50x40mm visine oko 40mm koja je u neodvojivom kontaktru sa jednjakom koga suzava u navedenom nivou, a komprimuje i ekstraperikardijalni deo desne plucne arterije. Nema satelitskih tumorskih promena. Na plucnom parenhimu obostrano bez prisustva drugih pat. promena ...
Na onkoloskoj komisiji 29.06.2010. godine postavljena mu je dijagnoza:
carcinoma squmosum bronchi l. dex. , fibrosis post irradiationem pulm i osteolysis costae V et VI l.dex.

Molim Vas ako mozete da mi pojasnite njegove nalaze i dijagnoze, takodje me zanima koliko dugo se zivi sa ovakvim stanjem i dijagnozama. Da li je moguce da se karcinom bronha pojavio jos pre 20 - 30 godina, posto se on od tada znoji i kaslje? Unapred zahvalna

Nabil Chalfe , dr. med.

Poštovana !
Kod vašeg oca se radi o nemalostaničnom tumoru pluća koji u fazi otkrivanja nije bio operabilan pa je ordinirana kemoterapija u 4 ciklusa uz zračenje. Prema opisu zadnjeg CT-a radi se o pogoršanju bolesti u smislu veličine tumora i proširenosti na rebra. U takvom slučaju ukoliko opće stanje vašeg oca dovoljno dobro potrebno je dati tzv. Drugu vrstu kemoterapije a ukoliko ima bolove na mjestu mestaza kostiju treba ozračiti ih. Karcinom se nije sigurno pojavio 20-30 godina. Odgovor na vaše pitanje koliko može živjeti s takvim dijagnozama teško je dati jer to može biti od 6 mjeseci pa do nekoliko godina.