Rak pluća

zasjenjenje

ivan76

Poštovani,
Na radiološkoj pretrazi utvrđeno mi je infilatrativno zasjenjenje hilobazalno desno. Trebam učiniti MSCT pluća i pregled kod pulmologa.
Što bi to zasjenjenje moglo biti? Dali je moguće da je rak?

Nabil Chalfe , dr. med.

Ovaj opis radiološke snimke pluća je vrlo štur i iz njega se ne može dati precizan odgovor. Svakako da takva sjena na radiološkoj snimci pluća zahtijeva daljniju obradu a vi ste već ju započeli sa kompjuteriziranom tomografijom prsišta. Po učinjenom CT-u mnogo toga će biti jasnije i pulmolog će biti bliži konačnoj dijagnozi . Gotovo je sigurno da do konačne dijagnoze ćete morati proći još neke pretrage a prvenstveno mislim na bronhoskopiju. Nagađanje o tome o čemu se zaista radi je preuranjeno bez navedenih osonovnih pretraga.

ivan76

Poštovani,
Učinio sam CT pluća
Nalaz i mišljenje:
Nativni CT i HRCT skenovi toraksa ne pokazuju znakove konsolidacije plućnog parenhima.
Diskretna lezija parenhima karaktera fokalne abnormalnosti plašta lingule ožiljnog tipa.
Nema znakova limfadenopatije, niti pleuralnog izljeva.
Možete li mi protumačiti ove nalaze?

Nabil Chalfe , dr. med.

Poštovani
Ova interpretacija CT-a prsišta govori u prilog ožiljnim promjenama koje mogu nastati nakon upale ili nekih drugih bolesti pluća. Ipak kao mjeru opreza preporučam da vaš pulmolog sam pregleda snimke CT-a te da odluči da li je potrebna bronhoskopija ili ne.